Başvurular

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı), başvurular bölümümüzde Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı) ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı) ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)

?

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Sivil toplum kuruluşlarından özel bireylere kadar birden fazla oluşumla iş birliği içinde çalışmalarına devam eden Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu kabullenerek halka yardım eli uzatan kurumlardan biridir. Farklı konularda, farklı şekillerde ve farklı miktarlarda yardımlarda bulunan Kastamonu Belediyesi yardımları ile merak edilmekte, bu rehberimizde sürece dair tüm sorular sizin için yanıtlandırılmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediyenin yaptığı tüm yardımlar genelde bağış ve benzeri biçimde özel veya tüzel oluşumların desteği ile sağlanmakta, bağışlarla yaşanan bütçe ışığında planlama yapılmaktadır. Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları nakdi ve ayni olarak iki temel başlık altında toplanmakta, temel amaç şu biçimdeki ihtiyaç listelerinin karşılanması olmaktadır:

 • Giyecek
 • Yiyecek
 • Eğitim teçhizatı – kırtasiye ürünleri
 • Yakacak odun yahut kömür
 • Ev eşyası
 • Ulaşım masrafları
 • Hasta yahut çocuk bezi
 • Tıbbi araç – gereç, ilaçlar, protez yahut ortez, koltuk değneği, tekerlekli sandalye vb.

Belediye ayni yardımların bunun yanında nakit desteği ile de vatandaşlara yardımcı olabilmek için değişik hizmetler geliştirmekte, Sosyal Market projesi ve bu markette geçerli olan akıllı kart uygulaması da bu yardım projelerine örnek olmaktadır. Kastamonu belediyesi sosyal yardım marketi il sınırlarında ikamet etmekte olan ihtiyaç sahiplerine şartlı ve şartsız bağışların yapıldığı yer olmanın bunun yanında Belediye Bütçesinden faydalanarak ihtiyaç malzemelerinin de alındığı yer olmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kastamonu Belediyesi aracılığıyla verilen yardımlardan gerekli görülmesi durumunda tüm muhtaç vatandaşlar yararlanabilmekte, fakat ayni yardımlar söz konusu olduğunda yaşlılara, engelli bireylere, çocuklara, kimsesiz ve düşkünlere öncelik tanınmaktadır. Verilmesi gereken hizmetin ivedisine, muhtaçlık düzeyine, başvurunun yahut yardıma ihtiyaç duyulduğunun tespit sırasına göre hangi vatandaşların öncelikli bulunacağı değişkenlik göstermektedir.

Belediye sınırları içinde ikamet etmekte olup muhtaç durumda, kimsesiz kalan yahut engelli bireyler Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, kamuya ait eğitim kurumlarındaki muhtaç öğrencilere burs yahut malzeme desteği yapılabilmekte, afetlerde zarar görenlere yine ayni yardımlar yapılabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları almaya hak kazananların yıllık olarak başvuruları yenilenmekte, bir sonraki zamanda durumunun iyileşmesi halinde yardım hakları kaybolmaktadır. Bahsedilen gruplardan herhangi birine müdahil olan ve sene sonunda gelirinde veya muhtaçlık durumunda bir değişiklik olmadığını ibraz edenler ise bütçeye göre yardım almaya devam edebilmektedir.

Kastamonu Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler ile geliri yetersiz olan diğer hemşeriler için sunulan bir diğer sosyal hizmet de çamaşırhane hizmeti olmakta, bu birimdeki çalışanlar olanağı olmayanların çamaşırlarını belirli bir limit içerisinde, tamamen ücretsiz olarak yıkamasını sağlamaktadır. Danışmanlık, bakım yahut sağlık desteği gibi farklı hizmetlerin alınabileceği diğer sosyal dayanışma birimleri ise engelli merkezleri ve yaşlı bakım merkezleri olmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahsedilen biçimde sosyal yardımlardan yararlanabilecek olanların Belediye binasını ziyaret etmesi ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Yardım İşleri Şefliği ‘ne başvurması gerekmektedir. Burada form doldurmak bir alternatif olmakla birlikte herhangi bir başvurusu olmasa da muhtarlık yahut zabıta personellerinde yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen yaşlı, düşkün, engelli, kimsesiz, yoksul veya afetzede vatandaşlara yine yardım yapılabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi yardımları başvuru sürecine müdahil olanların bazı belgeleri ibraz etmesini gerektirir. Bu belgeler şu biçimde listelenebilir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Muhtardan alınan onaylı belge
 • Taşınır ve taşınmaz malları gösteren belge
 • Kişi engelli ise sağlık kurulu raporu
 • Başvuru dilekçesi
 • Öğrenci yardımı için başvurulmuşsa ebeveyninin ikametgahı ile muhtardan alınan yoksullik belgeleri
 • Kişi afetzede ise afetle alakalı ek belge

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Kastamonu Belediyesi’ne şahsen giderek yardım talebinde bulunan bireyler için durumlarının değerlendirilmesini yarayacak bir form bulunmakta, formda gelir düzeyine ve güncel hane halkına dair bazı bilgiler sorgulanmaktadır. Resmi kayıtlar ve adreste inceleme ışığında doğruluğu kontrol edilecek olan bu bilgilerin doğru biçimde doldurulması ve güncellenmesi halinde yetkililere bilgi verilmesi zorunludur.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım için Belediye yetkilileri ile iletişime geçen vatandaşlar hem alakalı birimleri arayarak telefon üzerinden hem Belediye’ye ait sosyal platform hesaplarından Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları ile ilgili bilgi alabilmektedir. Sürecin olumlu yahut olumsuz sonuca varılması hemen hemen 30 ila 40 gün aralığında sürebilmekte, sorgulama için bu süre zarfında beklenmesi önerilmektedir.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye bizzat başvuruda bulunduktan sonra sorgulama yapmak yahut tüm bu süreçlere dahil olmadan önce bilgi almak için ulaşabileceğiniz bazı telefon numaraları bulunmaktadır. 0 366 214 10 48 şeklindeki telefon numiçinden merkez hatta bağlanmak olabilecek olurken, 0 366 214 44 42 ile yaşlı bakım hizmetleri birimine ve 0 366 222 25 88 numaralı hattan Sosyal Market’e bağlanmak olabilecekdür.

Kastamonu Belediyesi Gıda Yardımı

Belediye’ye başvuruda bulunan bireylerin hem resmi kayıtları hem formda verdiği bilgileri hem de adreslerini ziyaret ederek hane şartları incelenmekte, bu doğrultuda tek seferlik yahut düzenli olarak Kastamonu Belediyesi gıda yardımı yapılabilmektedir. Gıda yardımları erzak kolisi veya düzenli taze yemek sevkiyatı şeklinde olabileceği gibi alakalı kuruluşlarla iş birliği içinde çalışan yetkililer, günlük taze ekmek sevkiyatı için de başvuru sahibini listeye dahil edebilir.

Kastamonu Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu

Kastamonu Belediyesi erzak yardımı ve Gıda yardımı tek seferlik ve sürekli olarak olarak yapılmaktadır. Tek seferlik yapılan erzak yardımı Ramazan Ayında ve Kurban Bayramından önce ihtiyaç sahibi ailelerin evine ulaştırılmaktadır. Düzenli yardıma ihtiyaç duyan ailelere verilen gıda yardımı ise her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Belediyenin resmi sitesinden yada HİLAL MASA – ALO 153 ve +90 366 153 00 00 numaraları arayarak gıda ve erzak başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım Market

Kastamonu Belediyesi ve Yardımlaşma Market Vakfı ile birlikte hayata geçirilen sosyal market ile ihtiyaç sahibi ailelerin gıda yardımına destek olmaktadır. Kastamonu şehir merkezi sınırları içinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartları ile limitleri içerisinde alışveriş yapabilirler. Sosyal yardım kartı limiti belediye aracılığıyla belirlenmektedir.

Kastamonu Belediyesi Maddi Yardım

Kıyafet, yakacak, ev eşyası, kırtasiye malzemesi gibi ayni yardımların depolandığı ve dağıtıldığı yer olmanın yanında akıllı kart alan vatandaşların alışveriş yapabileceği de yer olan Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Marketi, dolaylı olarak maddi destek sağlanan yer olmaktadır. Kartlarına belirli limitler yüklenen vatandaşlar direkt Kastamonu Belediyesi para yardımı almamış olmakla birlikte gereksinimlerini bu mağazadan karşılayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu