Bilgi Arşivi

Kasko Değer Listesi Hesaplama

Kasko Değer Listesi Hesaplama, bilgi arşivimizde Kasko Değer Listesi Hesaplama konusunu ele aldık. Kasko Değer Listesi Hesaplama ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Kasko Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hesaplama işleminden önce kasko ve kasko değeri nedir bilmek gerekir. Kasko aracınızın herhangi bir kaza, çalınma yahut hasar durumunda onarım bedellerini, pert halinde araç rayiç bedelini karşılayan bir sigorta sistemidir. Kasko miktarları aracın markasına, modeline, önceki hasar kaydına, anlaşmanin iç detaylarına ve sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Bu miktarın hesaplanmasında ilk kez kullanılan Kasko Değer Listesi’nde bulunan aracın ederidir. Kasko değer listesi 2021 bedellerine Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) sitesinden varabilirsiniz. TSB aracılığıyla araç kasko değerleri aylık olarak hesaplanarak açıklanmaktadır. Bu nedenle aracınızın kasko miktarını öğrenmek istiyorsanız anlaşmanin yapılacağı ayı seçmelisiniz. Kasko değerleri her ay değişeceği için aracın kasko bedeli de bu değere bağlı olarak her ay değişecektir.

Araç Kasko Değeri Hesaplama

TSB aracılığıyla her ay açıklanan kasko değer listesi araçların markasına, modeline ve trafiğe çıkış tarihine göre tespit edilen bir listedir. Sigorta şirketleri aracılığıyla bu liste kaza yahut çalınma halinde ödenecek tazminatın belirlenmesi yönünden önemli bir veridir. Araç kasko değeri hesaplama işleminde 15 yaş sınırı baz olarak alınmaktadır. Bu değere kadar liste açıklanmakta olup bu yaşın üzerinde bulunan araçların Kasko Sözleşmesinin yapılıp yerine getirilmemesi sigorta şirketinin insiyatifindedir. Kasko anlaşmasindeki değer hesaplanırken TSB aracılığıyla açıklanan liste yalnızca bilgi amaçlı olarak kullanılır ve her kasko anlaşmasinde yazılı değer farklı olabilir. Bu nedenle sigortanızı yaptırdığınız şirketten kasko değerini mutlaka öğrenmelisiniz. Hatta sigorta şirketleri farklı fiyatlarla farklı kasko değerleri olan anlaşmalerde hazırlayabilmektedir. 

Tahmini Kasko Primi Hesaplanabilir mi?

TSB aracılığıyla açıklanan kasko değer listesine ulaşım sağlayarak tahmini kasko primi hesaplama yapılamaz. Çünkü kasko primi hesaplanırken farklı kriterlerde hesaplamaveyahil edilmektedir. TSB aracılığıyla açıklanan değer prim hesabında önemli bir rol oynasa da tek başına yeterli değildir. İlk olarak her kasko anlaşmasi kendine özgü özel maddeler içerebilmektedir. Sözleşme sahibine kaza halinde ödenecek araç başı ve kişi başı tazminat miktarları değişebilmekte, servis ayrımı yapılabilmekte, araç sahibi yahut 3. Kişi klozu eklenebilmektedir. Her özel kloz anlaşma değerini farklılaştırır. Ayrıca Tramer kaydına ve kaskonun önceden delinip delinmemesine göre farklı indirimler yapılmaktadır. Farklı şirketlerde farklı fiyatlarla karşılaşmakta olabilecekdür. Bu nedenlerden ötürü Kasko primini fakat sigorta şirketlerinden öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Araç Sigortası Yaptırmanın Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde araç sigortası, Araç sigortası ne işe yarar? ve Araç Sigortası Neleri Karşılar ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu