Başvurular

Kart16 Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Kart16 Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?, başvurular bölümümüzde Kart16 Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kart16 Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

Kart16 Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

?

Kart16 Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ülkemizde muhtaç ve dar gelirli bireylere verilen sosyal yardım kartları aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelerin anlaşmalı oldukları marketlerden gıda, temizlik ve kişisel bakım malzemesi vb. malzemeleri satın alabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Bursa il sınırlarında ikamet eden yoksul ve muhtaç bireylerin alabilecekleri bir sosyal yardım kartı olan Kart16 aracılığıyla de bu kartı alan vatandaşlar; anlaşmalı marketlere giderek temel gereksinimlerine yönelik malzemeleri bu kartlara tanımlanan limitler içerisinde alabiliyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartına başvurmayı düşünen bireylere başvurularını online platformda da gerçekleştirme olanağı sunuyor.

Bu makalemizde kısaca Kart16 Nedir? Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır? vb. bu konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kart 16 Nedir? Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Vakıfbank işbirliği ile hayata geçirdiği bir sosyal yardım projesi olan Kart16; başvurusu kabul gören tüm ihtiyaç sahiplerine verilen kartı ifade ediyor.

Post cihazları aracılığıyla okunabilen, kredi kartı ve bankamatik mantığı ile çalışan Kart16 sosyal yardım kartını yalnızca Bursa il sınırlarında ikamet eden muhtaçlar ve yoksullar alabiliyorlar.

Başvuruları kabul gören bireyler; bu kartları Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu tüm marketlerde yani Bursa il sınırlarındaki toplam 17 ilçede kullanabiliyorlar.

Kart16 sosyal yardım kartına sahip olan dar gelirli ve muhtaç bireyler; bu kartla gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım ürünü vb. anlaşmalı marketlerde satışa sunulan tüm malzemeleri satın alabiliyorlar.

Lakin ihtiyaç sahiplerinin bu kartı tercih ederek tütün ve alkol ürünleri satın alma hakları yer almıyor.

Kart 16 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bursalı ihtiyaç sahipleri, Kart 16 sosyal destek kartına bizzat bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, başvurabiliyorlar.

Sosyal yardım başvuru formunda bulunan diğer yardım türlerine de Kart16 yardım başvuruları esnasında başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, dilerlerse e-devlet şifre ve TC kimlik no bilgileri ile e-devlete girerek ve burada belediye sosyal yardım başvuru formunu doldurarak da yardım kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet üzerinden Kart16 başvurusu yapmak isteyen Bursalıların ilk kez https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Daha sonra vatandaşlar, başvuru formunda başvuracakları belediyeyi seçerek, formu doldurup, formdaki sosyal yardım türleri içinden SOSYAL DESTEK KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemek suretiyle Kart16 başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Başvurular; Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan resmi internet sitesi üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Bu başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 yardımına başvurmak için hemen https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklayabilirsiniz.

Kart16 Başvuru Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 yardımına başvuran bireylerin sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; Kart16 başvurularına özel olmadığından başvuru sahipleri, genel sosyal yardım başvuru formu dolduruyorlar.

Bu form ile Kart16 yardımının bunun yanında yakacak yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı, kira yardımı vb. belediyenin diğer yardımlarına da aynı formu doldurmak suretiyle başvurabiliyorlar.

Formda başvuru sahiplerine mesleklerine, maaşlarına, hanelerindeki çalışan kişi sayısına, sosyal güvencelerine, okula giden çocukları olup olmadığına, ailede engelli kişi bulunup bulunmadığına dair sorular yöneltiliyor.

Başvuru sahiplerinin şayet aldıkları başka bir sosyal yardım mevcutsa bu yardımlara dair de belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Başvuru formunda hangi soruların olduğuna göz atmak için https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklayabilirsiniz.

Kart16 Başvuru Sorgulama

Belediyeye giderek, belediyenin resmi internet sitesi üzerinden veya e-devlet üzerinden Kart16’ya başvuran ihtiyaç sahipleri, ardından başvurularının kabul edilip edilmediğini de rahatlıkla öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; başvuru sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız belediyeye gidebiliyor veya belediyeye ait olan telefon numarasını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; 444 16 00 Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’ni arayıp, yetkili bireylerden başvurularının son durumunu öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de başvuru sonucu takip edilebiliyor. Kart16 başvuru sonucunu e-devlet üzerinden öğrenmek isteyen başvuru sahiplerinin https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx linkini tıklamaları gerekiyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen ön başvurularda ise belediye; başvuru sonucunu başvuru sahibinin formda paylaşımı yaptığı hotmail veya e-mail adresine gönderiyor.

Bazı zaman de başvuru sahiplerini SMS yoluyla bilgilendirebiliyor.

Bundan dolayı de Kart16 başvurusu yapan ihtiyaç sahiplerinin başvuru formunda güncel telefon ve mail detaylarını doğru ve eksiksiz bir biçimde paylaşmaları gerekiyor.

Kart16 Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Kart16 sosyal yardım kartı; Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olanlara yani dar gelirlilere veya yoksullara dağıtılıyor.

Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar, engelliler, çalışmasına engel teşkil eden bir hastalığı olanlar, dul kadınlar gibi toplumun maddi anlamda zorluk yaşayan kesimi, bu karttan yararlanabiliyorlar.

Kart16; işsiz ve gelirsiz muhtaç Bursalı vatandaşların bunun yanında dar gelirli ve yoksul olan yani hane halkı kişi başı düşen aylık hemen hemen net geliri, net asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan bireylere de dağıtılıyor.

Kart16 sosyal destek kartından kimlerin yararlanabileceğini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Eşi vefat etmiş, eşi cezaevine girmiş veya eşinden ayrılmış dul kadınlar
 • Düzenli ve işi olmayan muhtaçlar
 • Dar gelirli yoksullar
 • Şiddet mağduru kadınlar
 • Engelliler
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Ağır bir kronik hastalığı olan bireyler
 • Ağır hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olanlar
 • İş göremezlik raporu alan bireyler
 • Mülteciler ve sığınmacılar(TC vatandaşlığına geçmeleri halinde)

Kısa olaraksı Bursa il merkezde ve ilçelerinde ikametgahı bulunan kimsesizler, muhtaçlar, dar gelirliler yani ihtiyaç sahibi olanlar Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart 16’ya başvurabiliyorlar.

Kart16 Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kart16’ya başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinden muhtaçlık düzeylerini ve ekonomik durumlarının yetersiz olduğunu ispatlamalarına yönelik olarak birtakım belgeler talep ediyor.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibi ve ailesi için nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Başvuru sahibi çalışmıyorsa çalışmadığını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belge
 • Kirada oturanlar için kira anlaşmasi
 • Maaş bordrosu
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi

Başvuru sahiplerinin yukarıdaki genel belgelerin bunun yanında özel durumlarına göre ek belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Misal verilecek olursa; eşi vefat etmiş dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini, engelli vatandaşların veya kronik hastaların hastaneden almaları gereken sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Kart16 Limiti Ne Kadar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi; başvuru sahiplerinin teslim ettikleri başvuru formunu ve diğer belgeleri araştırmaya koyuldukten sonra sosyal yardım kartı başvurusunu kabul etmeyi planladığı bireylerin ikametgah adreslerine, ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırlamak üzere inceleme komisyonu gönderiyor.

İnceleme komisyonu aracılığıyla teslim edilen belgeleri de araştırmaya koyuldukten sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi değerlendirme kurulu; üyelerinin salt çoğunluğu ile Kart16 dağıtacağı bireylere dair liste hazırlıyor.

İhtiyaç sahiplerinin sosyal destek kartlarına her ay düzenli olarak yardım parası yatırıyor.

Bunun yanında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kart16’ya her ay yatıracağı limit; başvuru sahibinin aylık kazancına, muhtaçlık düzeysine, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, ailesinde çalışan başka bireylerin olup olmadığına göre değişiyor.

Yani Kart16 limiti sabit olmamakla birlikte ihtiyaç sahiplerinin maddi durumlarına göre değişiklik gösteriyor.

Belediye, ihtiyaç sahiplerinin kartına aylık 100 TL, 300 TL, 400 TL gibi farklı limitler tanımlayabiliyor.

Kart16 Bakiye Sorgulama

Kart16 sahiplerinin kartlarında kalan miktarı öğrenebilmeleri için bu kartın geçerli olduğu alışveriş merkezlerindeki kasiyere danışmaları gerekiyor.

Kart16; Vakıfbank anlaşmalı bir kart olduğundan ihtiyaç sahipleri, kartlarında ne kadar bir limit kaldığını Vakıfbank bayiliklerinden de sorgulayabiliyorlar.

Yukarıdaki iki yöntem dışında bakiye sorgulamanın değişik bir yolu yer almıyor.

Yani limit sorgulama işlemi ne belediye sitesi üzerinden ne de e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Kart16 Hangi Marketlerde Geçerli?

Kart16 sosyal yardım kartı; Bursa’nın tüm ilçelerinde yani toplam 17 ilçesinin tamamında da kullanılabiliyor.

Vakıfbank pos cihazının mevcut olduğu tüm alışveriş merkezlerinde hatta bakkallarda ve kırtasiyelerde de alışveriş yapabiliyorsunuz.

Tütün ve alkol dışındaki tüm malzemeler için bu kartı kullanabiliyorsunuz.

Yani BİM, Migros, Carrefoursa, A101, ŞOK gibi marketler zincirlerinin bunun yanında manavlarda ve daha ufak marketlerde de bu kartınızla gönlünüzce alışveriş yapabiliyorsunuz.

Kart16 Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kart16 başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı da bir an önce maddi yardıma ihtiyaç duyan, temel asgari gereksinimlerini bile karşılayamayan başvuru sahipleri aracılığıyla bi hayli merak ediliyor.

Kart16 başvuruları; Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hemen hemen 1 ay içinde neticelendirılıyor.

Bazı zaman bu süre; başvuruların yoğunluk durumuna göre uzayabiliyor.

Başvurusu onaylanan bireyler; başvuruları kabul edildikten sonra maksimum 15 gün içinde kartlarını ev adreslerinden teslim alıyorlar.

Başvuru sahibi evde değilse Kart16; başvuru sahibinin aile bireylerinden birine teslim ediliyor.

Kart16 Ne Zaman Yüklenir?

Kart16; başvurusu kabul gören bireylerin hatlarına her ayın 10 ile 20’si içinde yükleniyor.

Yani ihtiyaç sahipleri; bu tarihler içinde kartlarına yüklenen limitleri kullanmaya başlayabiliyorlar.

Başvurusu onaylanan ve Kart16 adresine teslim edilen bireylerin limitleri ise kartlarını teslim aldıktan sonra en fazla 24 saat içinde yükleniyor.

Bu makalemizde Bursa Kart16 başvuru ve sorgulama ile alakalı olarak araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kart16 kullanıyorsanız veya Kart16’ya başvurmayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu