Sağlık

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları, sağlık bölümümüzde Karpuz Çekirdeğinin Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Karpuz Çekirdeğinin Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Yaz mevsiminin hemen hemen en bi hayli beğeni alan ve en vazgeçilmez meyvelerinden birisi de karpuz meyvesidir. Karpuz meyvesi yaz sofralarında her zaman bulunan soğuk ve serin tüketilen bir meyvedir.Karpuz meyvesinin içinde siyah ve ufak bir sürü çekirdek bulunur. Pek çok insan karpuz yerken bu çekirdeklerden rahatsız olup çekirdekleri ayırsa da aslında bu meyvenin hemen hemen bütün faydası çekirdeğindedir.  O yüzden de karpuz meyvesinin çekirdekleri ile birlikte yenilmesi gerekmektedir.

Karpuz meyvesinde bulunan çekirdeklerden birden fazla insanın rahatsız olduğunu, fakat karpuz meyvesinin bütün faydasının çekirdeklerinde olduğunu söylemiştik. Karpuz çekirdekleri ayrı olarak da kuru bir biçimde aşağı yukarı birden fazla yerde satılabilmektedir. İsterseniz bu biçimde satan yerlerden alabilir, isteğe göre de evde kendiniz kurutup kullanabilirsiniz.

Karpuz çekirdeğinin faydaları hususundan bahsetmeye gelince;

Karpuz çekirdeklerinin içinde çok yüksek bir miktarda antioksidan bulunmaktadır. Bu yüksek antioksidan yaşlanma zıtı olduğu için bu etki ile ciltte bulunmakta olan kırışıklıkların giderilmesinde çok fazla etkilidir. Kırışıklık zıtı krem ve diğer ürünlerine dikkat ederseniz aşağı yukarı hepsinin içinde karpuz çekirdeği özüne rastlanmaktadır.

Sağlıklı ve göz alıcı saçlar için son derece etkili ve faydalı bir çekirdektir.

Aynı biçimde bu göz alıcılık sağlama cilt için de gayet geçerlidir. Karpuz çekirdeğini cildinizi parlatmak ve nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Karpuz çekirdekleri kurutulup kullanılarak elde edilen tozun böbrek taşı düşürme hususunda da çok fazla etkili olduğu aşağı yukarı herkes aracılığıyla bilinmektedir.

İçerisindeki vitaminler ile hafızayı kuvvetlendirici etkisi de fazlaca bulunmaktadır. Düşük veya yüksek tansiyonu dengede tutma özelliğine de sahiptir

Protein yönünden bi hayli zengin bir yapıya sahip olan karpuz çekirdeğinin bolca tüketimi son derece faydalıdır. Sinir sistemine de iyi gelir. Aynı zamanda karpuz çekirdeği bağışıklık sistemini bi hayli düzenler.

Günümüzde birden fazla insanda bulunan kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeği sindirim sistemi için bi hayli faydalı olarak bilinir. Tüketimi ile bunun yanı sıra mide hastalıklarının önüne geçebilmek de bi hayli olabilecekdür.

Karpuz çekirdeklerinin yüksek kolesterolü dengede tutabilme etkisi de bulunur.

Bilhassa sporcular aracılığıyla bilinen ve tercih edilen kas yapmaya yarayan arginin isimli protein, karpuz çekirdeklerinin içinde fazlaca bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeklerinin B vitamini yönünden bi hayli zengin bir meyve olduğu bilinmektedir.

Kan şekerini düzenleyerek dengede tutma etkisi bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeklerinin cilt ve cilt sağlığı için bi hayli çok faydası bulunur.

Karpuz çekirdeklerinin sivilce nasıl tedavi edileceğinde de kullanıldığı bi hayli bilinmektedir. Sivilce oluşumunu önüne geçer ve var olan sivilce izlerini geçirmeye yarar.

Karpuz meyvesinde bulunan çekirdeklerin karpuz ile birlikte veya ayrı olarak normal miktardan çok daha yüksek miktarda tüketilmesi halinde apandisit poblemleri ile yüz yüze gelmek ne yazık ki olabilecekdür. Lakin bu durum ile çok nadir olarak karşılaşıldığını söylememizde yarar var. Yine de olası problemlerle karşılaşmamak adına tüketim sıklığına ve miktarına her zaman bi hayli dikkat etmenizi öneririz.

Karpuz çekirdeğinin fazla tüketilmesi neticesinde sindirim rahatsızlığından dolayı böyle bir apandist problemi oluşabilme ihtimalinden söz edilebilir. Olası apandist poblemleri dışında karpuz çekirdeği tüketiminin özellikle sağlık yönünden bilinen bir zararı bulunmamaktadır.

Hemen hemen her derde deva, yararlı karpuz çekirdeğini tüketmenin birbirinden değişik birden fazla yolu bulunmaktadır.

Karpuz çekirdeklerini goğrudan yutmak istememeniz halinde karpuz çekirdeklerini kurumaya bırakabilirsiniz. Ardından ise mutfak robotunu veya bir başka öğütücü  tercih ederek kurutulmuş karpuz çekirdeklerini toz haline getirebilirsiniz.

Karpuz çekirdeğinden bu biçimde elde edilen tozu çay olarak da tüketebilmeniz bi hayli olabilecekdür. Kurutulmuş karpuz çekirdeklerini direkt ve katkısız olarak da yemeniz olabilecekdür. Aynı zamanda en uğraştırmayan yani zahmetsiz biçimde karpuz yerken içinde bulunan çekirdekleri karpuzla birlikte de yiyebilirsiniz.

Karpuz çekirdekleri üzerinde bulunan posa atıldıktan sonra ayrılan çekirdekler uzun süre yüksek ısıda kaynatılır. Yeterli kaynamadan sonra iyice ve bolca yıkanıp temizlenmelidir. Bu işlemden sonra suyunu çekmesi için tekrar ateşe konulur ve çok hafif kavrulur sonra da alınır. Son aşama olarak da kıvamını alması için çok sıcak olmaması şartı ile istediğimiz yere serilir ve belli bir süre kurumaya bırakılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu