Sağlık

Karınca Yağı Faydaları

Karınca Yağı Faydaları, sağlık bölümümüzde Karınca Yağı Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Karınca Yağı Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Karınca Yağı Faydaları

İran, kozmetik yapmak için karınca yumurtası yağı kullanan dünya çapındaki ülkelerden biridir. Suriye, Suudi Arabistan ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde de az miktarda üretim var. Burada sıcak çöl toprağındaki büyük karınca yuvalarından karınca yumurtası yağı elde edilmektedir. Köylülerden karınca yumurtası toplayan bazı firmalar bu karınca yumurtalarını temizleyerek yağlarını çıkarıyor. Bir süre bekledikten sonra kullanılabilen yağ dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilmektedir.

Vücuttaki istenmeyen tüyler için lazer, ağda gibi bir çok yöntem uygundur. Yöntemlerden bir diğeride karınca yumurtası yağıdır. Doğal bir çözüm olduğu için her yaştan insan aracılığıyla güvenle kullanılabilir. Karınca yağı faydaları toplumumuzda pek bilinmese de birden fazla faydası mevcuttur. Karınca yağının vücudu tamamen pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olduğu ilk kez İran’da keşfedildi. Ağda, epilasyon gibi ağrılı ve zahmetli yöntemlerden sonra cilde uygulanan karınca yağı, tüylerin zamanla azalmasına ve yok olmasına yardımcı olmaktadır. Karınca yağının bilinen faydalarını şu biçimde sıralayabiliriz:

Karınca yumurtası yağı eski çağlarda kullanılan geleneksel bir metottur. Bilhassa istenmeyen tüyleri etkileyerek tüylerin görüntüsü azaltabilir. Saçların incelmesine ve ardından uzamasına yardımcı olmaktadır. Karınca yumurtası yağı saçı önemli ölçüde azaltabilir. Bu da doğal bir metottur. Bu nedenle ergenlikten bu yana her yaştan insan rahatlıkla kullanabilir. Uygulama anından bu yana saçlarda incelme ve azalmanın etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Bu ürün tüy dökülmesi için kullanılır. Karınca yağını kullanmadan önce uygulama yerindeki tüyleri temizleyiniz. Bu ağdadan önce yapılabilir. Ya da tüylerinizi aldığınız herhangi bir başka yöntemden önce de kullanılabilir.  Ardından bölgenin hassasiyetinin geçmesi için hemen hemen 20 dakika beklemelisiniz. Ardından bol miktarda karınca yumurtası yağını bölgeye sürün ve masaj yapın. Bu yağı kullandıktan sonra temizlemeye ve durulamaya gerek yoktur. Bölgedeki saçlar tekrar uzamaya başladığında aynı uygulama tekrar yapılmalıdır. Düzenli olarak uygulandığında önemli değişikliklar görülebilir.

Öncelikle kullanmak istediğiniz alan bi hayli temiz olmalıdır. Bu yağın epilasyon işleminden sonra kullanılması tavsiye edilir. Ağda yaptıktan sonra karınca yumurtası yağını ellerinize dökün ve ağdalı bölgeye 10 dakika masaj yapın.

Her ağdadan sonra bu masajı tekrarlayın. Açık gözenekleri etkileyerek saç büyümesini önüne geçer. Karınca yumurtası yağını yüzünüze sürmek istiyorsanız yüzünüzde herhangi bir kesik veya yara yoksa kullanabilirsiniz. Ağda sonrası kullanılması tavsiye edilir.

Yeni doğum yapmış anneler, bebeklerinde karınca yumurtası yağının kullanımını bilmek isterler. Genel olarak konuşursak, doktorlar bebek cildine herhangi bir yağ kullanılmasını önermezler. Yağ kullanmak istiyorsanız doktorunuzun tavsiye ettiği form ve içeriği kullanmalısınız.

Bebeğiniz için karınca yumurtası yağı kullanmak istiyorsanız mutlaka gelişimi takip eden bir doktora danışmalısınız. Aksi takdirde bebeğin cildine zarar verme riski çok yüksektir.

Yetişkinler için önerilen karınca yumurtası yağının etkisi biraz zaman geçtikten sonra tesirini belli edecektir. Bilhassa ilk kullanımınızdan sonra minimum 5 hafta kadar beklemeniz sağlığınız ve hassasiyetiniz yönünden bi hayli önemli bir noktadır. Her ağda veya cilt bakımı sırasında bu yağı kullanmanız gerekse de miktarını çok kullanmamak , dozunda ayarlayabilmek mühimdir.

Karınca yumurtası yağı ile alakalı araştırmalar sürdürmekte. Net bir bilimsel açıklama olmaması sebebiyle bazı ülkeler bu yağın kullanımını yasaklamaktadır. Karınca yumurtası yağı satın almak istiyorsanız; güvenilir bir eczaneden yahut aktardan satın alabilirsiniz. Karınca yumurtası yağını paket yahut tek şişe olarak satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu