Sağlık

Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En iyisi hangisi?

Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En kalitelisi hangisi?, sağlık bölümümüzde Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En kalitelisi hangisi? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En kalitelisi hangisi? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En kalitelisi hangisi?

Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En kalitelisi hangisi? Karbonhidrat tozu, içinde vücudun kas ve bu sayede hacim kazanmasına yardımcı bir çok önemli bileşik barındıran takviye maddesidir.

Karbonhidratlar sakkarit olarak da adlandırılan bileşiklerdir. Kimyasal açıdan incelediğimizde karbonhidratlar 4 ayrı gruptur. İlk grup monosakkarit, ikincisi disakkarit, üçüncü oligosakkarit ve son kez dördüncüsü de polisakkarittir. Bunlardan ilk iki grup şeker olarak kabul gören basit karbonhidrat grubudur. Bileşik yapılarına göre basit olarak kabul edilirler.

Oligosakkarit ve polisakkaritlerin ise bileşik yapıları daha komplekstir. Bundan dolayı bu iki grupta bulunan her iki bileşik de karmaşık karbonhidrat olarak kabul edilir. Karbonhidrat tozları da kimyasal olarak 4 ayrı grupta incelenen karbonhidratın bunun yanında, vitamin, mineral, aminoasit, yağ ve protein gibi kalori yönünden bi hayli yüksek bileşenleri de içerirler. İçeriğin bu denli yüksek kalorili bileşiklerden oluşmasının nedeni, kullanılması durumunda vücuda yüksek enerji ve güç sağlamasının istenmesinden kaynaklıdır.

Ayrıca karbonhidrat tozu vücudun gereksinimi olan enerjinin büyük bir bölümünü karşılamasının bunun yanında, yorgunluk hissinin meydana gelmesini de uzun süreler geciktirebilir. Peki bütün bu etkilerinin dışında karbonhidrat tozu ne işe yarar?

Karbonhidrat tozu metabolizmayı hızlandırır. Bu, vücudun bi hayli hızlı bir metabolizmaya sahip olması yönünden daha fazla enerji üreteceği manasına gelmektedir. Metabolizması bi hayli hızlı çalışan bir vücut yüksek enerjiler harcayacağı gibi, bunun yanı sıra bu enerjinin karşılanması için daha fazla gıda takviyesine ihtiyaç duyar.

Karbonhidrat tozunun yapısında bulunan protein ve yağ gibi bileşenler aracılığıyla bu vücudun enerji gereksinimini en üst düzeyde karşılar. Sahip olduğu enerji ile de artık olağan bir performansla çalışmaz. Normalden fazla daha bi hayli hızlı çalışan metabolizma vücudun optimum düzeyde performans sergilemesine yardımcı olmaktadır.

Vücudun enerji ihtiyacı büyük ölçüde glikozdan, yani şekerden karşılanır. Çünkü beyinin kasların gelişiminde ve çalışmasında kullanmak için tercih ettiği enerji kaynağı glikozdur. Kaslar çalışma etkinliği süresi boyunca en fazla glikoz parçalayarak enerji sağlar.

Bu nedenle kaslar için tercih edilebilir bir enerji kaynağı hâline gelmesi için karbonhidratın glikoza çevrilmesi gerekir. Glikoza dönüştürülmek için kullanılabilecek karbonhidrat ihtiyacı da vücut için karbonhidrat tozları aracılığıyla karşılanabilir.   

Eğer vücudun enerji ihtiyacı yoksa, glikoza da ihtiyacı yok demektir. Durağan hâldeyken vücut çok fazla enerjiye ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla vücutta bulunan karbonhidratlar yakılmak yerine glikojen olarak depolanır. Bu depolama işlemi, olası bir enerji ihtiyacı sırasında kullanılmak üzere karaciğer ve kaslarda gerçekleştirilir.

Yani enerji ihtiyacı anında harcanmak üzere bir karbonhidrat kumbarası olarak karaciğer ve kaslar kullanılır. Vücudun herhangi bir biçimde enerjiye ihtiyaç duyması durumunda ise glikojene dönüştürülerek depolanmış olan karbonhidratlar devreye girer.

Lakin şunun belirtilmesinde yarar mevcuttur: Eğer glikojen olarak depolama kapasiteleri hem kaslar için hem de karaciğer için dolduysa artık karbonhidratlar yağ olarak vücutta barındırılır. Dolayısıyla vücudun ne fazla ne de az karbonhidrat alması gerekir. Karbonhidrat yeterli miktarın üzerinde bitirildiğinde vücutta yağlanma gibi ciddi hastalıkların kaynağı olabilecek bir zaman meydana gelir. Bundan dolayı kullanılan karbonhidrat tozu miktarı vücudun alabileceği maksimum kapasiteyi geçmemelidir.

Yeterli miktarda alındığı takdirde vücutta şu önemli gelişmelere de önemli ölçüde öncülük eder:

En kaliteli karbonhidrat tozu seçiminde rol oynaması gereken en önemli faktör kullanım amacıdır. Kullanım amacı belirlendikten sonra ürünün içeriği ayrıntılı bir biçimde kontrol edilmelidir. Çünkü kullanımı sırasında vücuda yarar sağlama mekanizmasını belirleyecek olan karbonhidrat tozu içeriğidir.

Son senelerde kilo kaybının takviye edilmesi için de kullanılabilen karbonhidrat tozu içinde bulunan bileşiklerin yüzdelerine göre sınıflandırılabilir. Dolayısıyla kilo almak için kullanmak istiyorsanız %70 oranında karbonhidrat ve geri kalanı da proteinden bir araya gelen karbonhidrat tozları sizin için uygun olabilir. Kas geliştirme amacı ile kullanılmak istenmesi durumunda ise bu yüzdeler tam tersi biçimde değişebilir.

Aynı düzeylerde karbonhidrat ve protein tozları içeren veya bu miktarlara yakın bir içerikte olan karbonhidrat tozları da genelde kas geliştirme ve performans artırıcı olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla kullanım amacınız size, piyasadaki en iyi karbonhidrat tozunu seçme imkânı tanıyacaktır.

Kaynak: muscleandstrength

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu