Sağlık

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi, sağlık bölümümüzde Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi ile alakalı bilgi aktaracağız.. Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi

Karaciğer, vücut için önemli görevler üstlenen bir organdır. Dokuların temizlenmesi, olgun kan hücrelerinin parçalanması, hormonların ve insülinin dengelenmesi gibi bir çok rolü mevcuttur. Vücudun dengesini sağlayan bu organın sağlıklı çalışabilmesi son derece mühimdir. Doğrudan yahut dolaylı olarak bütün sistemleri etkileyen karaciğerin hücreleri yağla kaplıdır. Bu yağ dengesi korunduğu sürece organın performansı maksimum düzeydedir. Lakin yağlanma arttığında görevlerini yerine getiremez. Buna bağlı olarak karaciğer yağlanması görülmektedir.

Karaciğer yağlanması erken zamanda belirti gösteren bir durum değildir. Çoğu erken vakalar farklı şikayetlerle başvurdukları doktor kontrolünde karaciğerde yağlanma olduğunu öğreniyor.

İleri durumlarda ise karaciğer yağlanması belirtileri şu biçimdedir;

Karaciğer yağlanmaya bağlı olarak büyüyerek kaburga ve diğer organlara baskı yapar. Bu da özellikle karın bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olmaktadır. Bu şikayetle doktora başvuran bireylerde elle yanda ultrasonla yapılan muayene sonrası karaciğer yağlanması teşhisi koyulur. Bu bireylerin mutlaka tedaviye başlaması ve düzenli olarak kontrollere devam etmesi gerekiyor. Karaciğerde yağlanmayı önlemek için diyet ve bitkisel kürlerden de destek almak olabilecek.

Daha çok erkeklerde görülen karaciğer yağlanmasını hafife almayın. Kadın olsun erkek olsun herkesin bu problemi yetaptan önce önlem alması gerekir. Bunun için ilk kez beslenme ve yaşam şeklinin düzenlemek gerekiyor. Sağlıksız ve tek tip beslenme bu probleme davetiye çıkarıyor. Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam da yine karaciğer yağlanmasına neden oluyor. Karaciğer yağlanması diyeti sağlıklı ve doğal ürünlerden oluşmalıdır.

Bu ürünlerin başında da enginar geliyor. Enginar, karaciğeri temizleyen mucizevi sebzelerden biridir. Ayrıca araştırmalar günde bir fincan kahve içenler de de karaciğer yapılanmasının daha az görüldüğünü ortaya koyuyor. Bunun yanında alkol, basit şeker, karbonhidrat, salam, sosis gibi gıdaların da diyet listesinden çıkarılması gerekiyor.

Karaciğer temizliğini yalnızca organı toksinlerden arındırmak gibi düşünmemek gerekiyor. Temiz ve sağlıklı bir karaciğer dinç ve arınmış bir vücut demek. Karaciğer temizliği için doğal kürlerden faydalanabilirsiniz. Misal verilecek olursa taze naneli kür ile adeta vücudunuzu yenilenmiş gibi hissedebilirsiniz.

Malzemeler;

Su ile nane yapraklarını 5 dakika kadar kaynatıp diğer malzemeleri katın. Karışım soğuduktan sonra gün boyu tüketebilirsiniz.

Source: Mayoclinic / liverfoundation

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu