Sağlık

Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?, sağlık bölümümüzde Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer, vücudumuzdaki en önemli organların başında gelir. Hastalanması demek birinin yaşamından olabileceği manasına gelebilir. Hepatit, karaciğer yağlanması, karaciğerde toksin birikmesi, karaciğer kanseri, siroz ve kist oluşumu karaciğerde görülen hastalıklardır. Neredeyse tüm hastalıklarda belirtiler aynıdır, ufak değişikliklar olabilir. Karaciğerin en önemli görevi, vücutta biriken toksinleri temizlemektir. Eğer olumsuz bir durum varsa bize sinyaller gönderir, bu belirtileri dikkate alarak erken önlem almak tedavi olma boyunca bi hayli mühimdir. İşte karaciğer hastalığı belirtileri

Ağrı ilk belirtidir. Karaciğerin olduğu bölgede yani karnın sağ üzerinde genelde durağan olarak görülen ağrılar meydana gelir. Karaciğer tükettiğimiz gıdaları atık yoluyla uzaklaştırmaktan da sorumludur, fakat hastalanınca bu işi yapamaz ve acı çeker. Ağrılarla görevini yerine getiremediğini belli eder.

Eğer ağrı görmezden gelinirse karaciğer kendini bir biçimde onarmaya çalışır. Bunu skar doku oluşturarak gerçekleştirir, fakat skar doku ne kadar fazla olursa karaciğerin çalışması o kadar zorlaşır. Bu durum hipertansiyona yol açar. Hipertansiyon ise özellikle ayak bileklerinde ödem oluşmasına neden olmaktadır. Bilekler balon gibi şişer, damarlar daha net bir hale gelir. Buda tabi ki hareketlerini kısıtlar.

Eğer hormonal bozukluklardan dolayı kilo alımı gözlemleniyorsa, bunun sebebi karaciğer hastalıkları olabilir. Belirtilerden bir diğeride aniden kilo almaktır. Bunun önüne geçmek zamanla zorlaşır ve mutlaka doktora danışmak gerekir. Kilo almanın nedeni, karaciğer vücuda giren yapay tatlandırıcılar, yağlı yiyecekler ve ilaçlar yani toksin maddelerle mücadele edemez ve bunlar vücuda depolanır. Buda tabi ki kilo vermeyi önüne geçer.

Karaciğerde bir problem olduğunda bunu gözlerde ve deride sararma olarak gösterir. Bu durumun adı, sarılıktır. Sarılık aslında bir hastalık değildir, vücudumuzda yaşanan poblemlerin habercisidir. Karaciğerde çok fazla bilirubin biriktiğinde yaşanan bir hastalık belirtisidir. Karaciğerdeki kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla görülmektedir.

Yorgunluk tabi ki herkesin hissedebileceği bir şeydir. Lakin kronik hale gelmesi, uzun süreli grip gibi bir hastalığa dönüşür. Yani bu belirti minimum 6 ay devam edebilir. Bunun nedeni karaciğer zehirlenmesi olabilir.

Source: liverfoundation / journeypure

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu