Sağlık

Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Son senelerde gelişen alternatif tıp teknolojisine her sene yeni bir buluş eklenmekte. Bu buluşlardan birisi de kara mürver adı verilen bir çiçekli bitki türüdür. Kara mürver çiçeği yahut meyvesi olarakta bilinen bitki önemli miktar da C vitamini içermesi ile de bilinmekte.

Bağışıklık sistemi kuvvetlendirici olarak kullanılan ve eczanelerde pastil şeklinde satılan mürver meyvesi orijinal ve aromatik tadı ile de kendini sevdirmiş durumda. Pek çok hastalığa faydası olan ve tedavilerde kullanılan mürver meyvesinin diğer faydaları nelerdir?

Mürver kullanan şeker hastaları ve kalp hastaları bir süre sonra onları rahatsız eden çarpıntı, baş dönmesi ve halsizlik gibi poblemlerin azaldığını belirtmişlerdir. Bu özelliği ile kara mürver meyvelerinin damar yollarını açıcı antiseptikler içerdiği ortaya konmuştur. Ayrıca şeker dengesini düzenleyerek içinde bulunan doğal tatlandırıcılar ile şeker hastalarının gereksinimi olan dengeli şeker oranını sağlamaktadır.

Mürverin diğer bir faydası ise sindirim sistemleri üzerinde ki yapılandırıcı etkisidir. Hazımsızlık ve kabızlık gibi hastalıkları bulunan insanlar üzerinde işe yaradığı tespit edilmiş ve lif kaynağı olduğu için diyet yapmakta olanlara da şeker takviyesi olarak tavsiye edilir.

Bilhassa üzerinde durulması gereken bir konu olan; kara mürverin cilt kanserine karşı koruyucu olması belki de en önemli özelliğidir. İçerisinde bulunan çinko ve kolajenler aracılığıyla cilt derisinin erken yaşlanmasını önleyerek sıkı durmasını ve de hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Diğer bir faydası saçlar da bulunan keratin maddesini arttırarak kuvvetli ve sağlam saçların temel maddesi olma özelliğidir.

Grip, soğuk algınlığı gibi bakteri kaynaklı hastalıkların meydana gelmesine engel olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi bu konu da misal olarak gösterilebilir fakat bu bitki gribe sebebiyet veren patojenlerin çoğalmasını durdurarak vitamin eklentisi yapar.

Bol miktar da D, E ve C vitamini içermesi nedeni ile mide öz suyunun gereksinimi olan vitaminleri karşılar. Ayrıca mide bulantısı, mide ağrısı gibi hastalıklar da doğal antibiyotik olarak kullanılır.

Yapılan araştırmalar ile mürver bitkisinin yağ yakımına yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca iyi bir ter söktürücü olan bu meyvenin zatürre gibi hastalıklar da doktorların tercih ettiği bir yöntem olarak bilinir. Son zamanlar da yaşanan covid19 virüs pandemisi ile mücadele de hava yolları şirketlerinin yolcularına ikram ettiği gözlenmiştir.

Bunların dışında kara mürver;

Çiçeklerinden çay yapılan kara mürverin hafta da 4 defa tüketilmesi uygun görülür.

Ne kadar çok faydası var ise paralel olarak kara mürver meyvesinin yan etkileri de mevcuttur. Bu yan etkilerin tek başına birinin alerjik ve hastalık reaksiyonlarına bağlıdır. Misal verilecek olursa hamile iseniz daha süt gelmeden mürver tüketmek tehlikeli olabilir. Bu bitkinin kabuklarını ayrı bir biçimde tüketmek ise mide hastalıklarına neden olmaktadır. Diğer bir yan etkisi ise cilt üzerine sürülmesi durumunda kızarıklık ve şişkinlik yaratmasıdır. Kişinin alerjik durumunu göz önünde bulundurarak meyveyi tüketmesi daha sağlıklı olacaktır. Wikipedia

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu