Sağlık

Kapari Turşusu Nasıl Yapılır? Kapari Faydaları

Kapari Turşusu Nasıl Yapılır? Kapari Faydaları, sağlık bölümümüzde Kapari Turşusu Nasıl Yapılır? Kapari Faydaları ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kapari Turşusu Nasıl Yapılır? Kapari Faydaları ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kapari Turşusu Nasıl Yapılır? Kapari Faydaları

Kapari turşusu nasıl yapılır? şüphesiz herkes aracılığıyla çok meral edilen soruların başına gelmektedir. Kapari, çoğunlukla Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyı kesiminde bulunan bölümlerde bolca görülen, yabani bir bitki olma özelliğini göstermektedir. Ege ve Akdeniz Bölgelerinde bolca yetişiyor olmasından tahmin edileceği üzere güneşi çok seven bitkinin toplanması son derece güçtür. Dikenli bir yapıya sahip olan Kapari, birden fazla anlamda şifa kaynağıdır. Reçeli ve çayı da yapılabilen bu meyvenin en fazla tercih edilen tüketilme şekili ise şüphesiz turşu şeklindedir.

Kapari turşusu için ihtiyaç duyulan malzemeler

Bu malzemelerin tamamı sağlanması durumunda kapari turşusu için her şey hazır duruma gelecektir.

Kapariler güzelce yıkanmalıdır ve kavanozun en alt kısmına yerleştirilmelidir. Bu işlem sırasında 2-3 parmak kadar boşluk bırakılmalıdır ve sonrasında diğer malzemeler boşluk bırakılmayacak biçimde kavanoza sıkıca yerleştirilerek kavanoz kapatılmalıdır. Bu noktada hava almadığından emin olmanız gerekmektedir. Bu işlemin tamamlanarak turşunun yenmeye hazır hale gelmesi için hemen hemen olarak serin bir ortamda 10 veya 15 gün kadar beklemesi gerekmektedir.

Kapari turşusu Nedir? Son zamanda en fazla araştırılan soruların başına gelmektedir. Kapariturşusu birden fazla hususta şifa kaynağı olmakla birlikte, doğru biçimde hazırlanması durumunda sağlık yönünden kritik faydalar içermektedir. Turşu adını aldığı kapari meyvesinden yapılmaktadır. Meyve, güneşi çok seviyor olması yönünden ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok fazla görülüyor olmasına karşın toplaması son derece zahmetlidir.

Akdeniz iklimine uygun özellikli ve kısa boylu olan Kapari bitkisi sert yamaçların güneşe bakan yüzünde bolca bulunabilmektedir. Bitkinin hemen hemen olarak 100 veya 150 yıl kadar yaşayabiliyor olduğu bilinmekle birlikte, dünya mutfaklarında çok sık tüketilen meyvesi ülkemizde son haftalarda tüketilmeye uygun şekliyle şimdilerde yeni yeni popüler olmaya başlamıştır. Bunun yanı sıra bitkinni ismi yöresel olarak değişiklik de göstermektedir. Kepere, keper, gebere, geber otu ve buna benzer bazı isimlerle anılan bitkinin orijinal ismi Kapari’dir. 

Kapari turşusu tüketilmeden önce önemle üstünde durulması gerekenlerin başında, bu bitkinin tüketilmeden önce bir süre tuzlu suda ve sonrasında sirkeli suda bekletilmesi gerekliliğidir. En çok tüketim şekli olan turşu haliyle meyvenin tüketilmesi için tomurcuklarını bir süre tuzlu suda bekletildikten sonra, hemen hemen olarak 10 ile 15 gün kadar da sirkeli suda bekletilmesi gerekmektedir. Böylelikle turşu tüketimi için hazır hale gelecektir.

Kaparinin acısı nasıl giderilir? Sorusu özellikle kapari meyvesi ile turşu yapmak isteyenler için en araştırılan soruların başında gelmektedir. Son derece endemik ve yabani olan bu meyvenin suya yatırılması durumunda ne denli acı olduğu da anlaşılmaktadır. Toplandıktan sonra suya yatırılmasında faydalan olan meyve, gün içinde suyunun değiştirilmesini gerektirmektedir. Böylelikle acı giderme işlemi daha da hızlanacaktır. Burada önemle üstünde durulması gereken temel mesele su değiştirirken verdiği acı hissidir. Suya biraz yaklaşıldığında acı kendini belirgin edeceğinden, su değiştirme işlemlerini tamamlamak için acı kokusunun bitmesini beklemek son derece kritik bir öneme sahip olmaktadır.

Kaparinin faydaları saymakla bitmez. Alternatif bir sağlık deposu olan meyve, zorlu işlemlerden geçtikten sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Buna karşın bu zorluklara değecek miktarda faydaları da bulunmaktadır. En çok tüketim şekli olan turşu haliyle meyvenin tüketilmesi özellikle birden fazla hususta fayda sağlamaktadır.

Kaparinin faydaları içinde:

Bu ve buna benzer birden fazla şey bulunmaktadır. Meyvenin magnezyum ve kalsiyum yönünden zengin olması özellikle bu etkenlerin eksikliği üzerine gelişen hastalıklarda son derece etkili bir çözüm öneri olarak görülmektedir.

Kapari lezzetli yemek tarifleri yönünden da lezzetlere lezzet katma hususunda son derece kıymetli bir meyvedir. Kapari kullanılarak yemeklere lezzet katmak olabilecekdür. Bilhassa basit ve işlevsel olmayan yemeklere bir miktar kapari katılarak renkli ve daha iyi bir hale getirilebilmektedir. Bilineceği üzere kapari meyvesinin yararları saymakla bitmemektedir. İşte kapari ile yapılabilecek yemekler:

Gibi birden fazla yemek üzerine bir miktar kapari ilave edilerek çok lezzetli ve son derece sağlıklı bir hale gelmektedir. Bunlara ek olarak unutulmamalıdır ki kapari en fazla turşu hali ile tüketilmektedir ve kapari turşusu her anlamda sağlık deposudur.

Kaynak: wikipedia / thespruceeats

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu