Sağlık

Kanda Enfeksiyon Neden Olur ve Tedavisi?

Kanda Enfeksiyon Neden Olur ve Tedavisi?, sağlık bölümümüzde Kanda Enfeksiyon Neden Olur ve Tedavisi? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kanda Enfeksiyon Neden Olur ve Tedavisi? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kanda Enfeksiyon Neden Olur ve Tedavisi?

Kan, damar ağında dolaşmakta olan rengi kırmızı ve vücutta temiz biçimde akmakta olan hayati açıdan önemli bir sıvıdır. Sağlıklı kan, temiz kandır ve atık maddeleri vücuttan atan bir yapısı bulunmaktadır. Lakin bazı durumlarda uygulanan testler neticesinde kanda enfeksiyon olduğu görülmektedir.  Bu da kanda enfeksiyon neden olmaktadır? sorusunu bununla birlikte getirir.

Normal şartlarda temiz bir biçimde akış sağlayan kan, bazı durumlarda kirlenir ve bakteri, enfeksiyon ile birleşebilir. Bilhassa bağışıklık düşüklüğü yaşayan kadın ve bebeklerde çok fazla rastlanan bu sorun kan dolaşımını da etkileyen bir sorun oluşturmaktadır. Bakteri, enfeksiyon ve mikroorganizmaların kana karışması ile bir araya gelen sorun insanları kan zehirlenmesine kadar götürebilmektedir.

Buna benzer enfeksiyonların en kısa bir sürede tedavi edilmesi, yaşanan sorunun büyümemesi adına bi hayli mühimdir. Vücut, kandaki bakterilere karşı bir savunma mekanizması gerçekleştirir, kandaki akyuvar sayısı buna bağlı olarak artar. Kan testinde CRP yüksek çıktığında enfeksiyon başladığı da anlaşılmaktadır. Kanda enfeksiyon çıktığında korkulmadan doktora başvurmak ve doğru biçimde ilerlemek gerekmektedir. Kanda enfeksiyon değerleri anormal ise, kulaktan dolma bilgiler ile tedavi gerçekleştirilmesi çok da doğru bir davranış olmayacaktır.

Kanda enfeksiyon neden olmaktadır sorusuna yanıtlar her zaman aranmaktadır. Bunun en basit sebebi mevsimsel değişim veya alınan yanlış besinlerdir. Buna benzer nedenlerin çözümü ise basittir. Kolayca uygulanacak sağlıklı bir diyet programı yahut bir süre beklemek bu problemi çözmeye yetecektir. Mevsimsel gribin de kanda enfeksiyon oluşturma gibi bir etkisi mevcuttur, bu da yine hasta sağlığına kavuştuğu zaman normale dönecektir.

Lakin geçmeyen ve daha da belirtilerini artıran enfeksiyon zamanında çözüme kavuşturulmazsa ölümcül sonuçlar verebilmektedir. Kan hastalıkları, bundan dolayı bi hayli önem arz etmektedir. Tedavinin doğru zamanda uygulanması olası bir hastalığın başlamaması yönünden gereklidir. Kanda enfeksiyon oluşma nedenleri ise:

Sigara ve türevleri sağlığı daha negatif yönde etkileyerek özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonlarını artırdığı için sigara içmekten ve sigara içilen mekanlardan kaçınmak gerekmektedir.

Yaraların açıkta bırakılması dışarıdan gelen enfeksiyon riskini artıracağı için yaralar açık bırakılmadan kapalı tutulmalıdır. Açık yara, bunun bunun yanında sinek gibi uçan canlıların dışkı yahut mikrobakterilerini de temasa izin verdiği için yaralar açık bırakılmamalıdır.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve diyet programı hazırlamak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Güçlü bağışıklık sistemi ise enfeksiyon ve hastalık riskini bi hayli azaltır. Doğru beslenme programları daima sağlığı da bununla birlikte getirmektedir.

Spor ve egzersiz yapmak ve bunu düzenli bir biçimde gerçekleştirmek kan akışını sistematik hale getireceğinden kandaki enfeksiyon da kendiliğinden düşüşe geçecektir. Sporcuların daha az hastalanan ve sağlıklı bireyler olmasının en önemli nedenlerinden birisi de düzenli spor yapan bireyler olmasıdır. Bundan dolayı kandaki enfeksiyon nasıl geçer sorusu için egzersiz cevabı verilebilecek ilk yanıt olmaktadır.

Kandaki enfeksiyon nasıl tedavi edileceği geç tedavi edilirse hastalar da daha büyük problemler, farklı ağır hastalıklar yaşatabileceğinden en kısa bir sürede belirtiler fark edildiği andan bu yana tedaviye başlanmalıdır.

Kan şekerini düzenleyen ilaçlar, enfeksiyon önleyici antibiyotikler, ağrı kesiciler çeşitli tedavi metotlarınden olmaktadır. Ayrıca solunum sıkıntısı yaşatabilen kandaki enfeksiyon hastaya solunum cihazı bağlanması ile hastanın şikayetini azaltabilmektedir. Eğer ilaçlar da etki etmiyorsa bu durumda da damar yolu ile sıvı desteğinin sağlanması hastalığın daha hafif geçirilmesine imkan tanır.

Enfeksiyon hastalıkları ihmal edilmemesi gereken, basit gibi görülse de ileriye dönük ciddi sorunlar oluşturabilen bir hayli önemli hastalıktır. Kandaki enfeksiyonlar birinin günlük yaşamını etkileyebileceği gibi en ufak hastlık geçirdiği an da daha büyük hastalığa çevrilme ihtimalini de bununla birlikte getirmektedir. Tüm bunların yaşanmaması için doğru ve zamanında yapılan müdahaleler önem teşkil etmektedir.

Kaynak: Webmd

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu