Sağlık

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir …

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir …, sağlık bölümümüzde Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir … ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir … ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? – Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir …

İnsan yaşamının devamlılığı için en önemli organ kalptir. Kalp, günde 100 bin kez kasılır ve 8000 litre kan pompalayan bir organdır. Kalpte bir araya gelen bir bozukluk sebebiyle çeşitli kalp hastalıkları ve kalp krizi gerçekleşebilir. Kalp krizi geçiren bir insanın hayatta kalma şansı yüzde 25 ile 20 arası değişiklik gösterir. Eğer kalp krizi belirtileri sizde varsa hemen bir hastaneye müracaat etmelisiniz.

Öncelikle kalp krizinin nasıl meydana geldiğina bir göz atalım. Kalbi çeşitli yollarla besleyen atardamarda bir araya gelen bir tıkanma sonucu kalbe yeteri kadar oksijen gitmez. Bu durum kalbe ciddi miktarda zarar verir. Kalbe ulaşamayan besinler atardamarda birikir. Zaman içinde atardamarda daralmalar ve çatlaklar meydana gelir.

Bu çatlaklar ile birlikte atardamara pıhtılar ulaşır ve kalp krizi meydana gelir. Zamanında hastaneye ulaşılıp uzman bireyler aracılığıyla müdahale edilmezse kalp dokusu kaybı kendini gösterir. Kalp pompalama işlevini yapamaz hale gelir ve kalp yetmezliği görülmektedir. Türkiye’ye bakıldığı zaman her sene 200 bine yakın kişi kalp krizi sonucu yaşamını kaybetmektedir.

Sağlıklı olmayan kalbe sahip bir çok insanda kalp krizi belirtileri mevcuttur. Şiddetli bir biçimde etkisi gösteren kalp ağrısı aslında bir göğüs ağrısıdır. Bu ağrı batma hissi vermez ve nefes alıp verirken ağrıda azalma veya artış olmaz.

Bu ağrı adeta göğsümüzde taş varmış gibi bir hissiyattır. Bu ağrı insanın göğsüne sürekli olarak bir baskı yapar. Bu garip ağrı sol kola, çeneye, sırta yayılabilir. Bu garip hissiyat hali 15 dakika ile 20 dakika arası değişkenlik göstererek sürer. Kalp damarlarını genişleten ilaçlar içerek yahut dinlenerek ağrıları geçirmek olabilecek olabilir.

Diğer kalp krizi belirtileri: baş bölümünde dönme hissi, mide bulantısı hissi, sürekli olarak sıkıntılı hissetme, nefes çekmekte zorlanış gösterme, yorgunluk hissiyatı gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Buna benzer durumlarda en büyük ilaç insanın dinlenmesidir. Alınan ilaçların etki etmediği ve ağrıların artması sonucu kesinlikle en yakın hastaneye gidip muayene olmanız sağlığınız yönünden kesinlikle şarttır.

Ciddi bir hastalık olan ve can kaybınin yüksek olduğu bu hastalığın belli başlı bazı nedenleri mevcuttur.

Bu nedenler şu biçimde sıralanabilir;

Yukarıdaki gibi nedenler kalp krizine sebebiyet verebilir.

kalp krizi belirtileri var olan bir birinin kesinlikle en yakın hastaneye götürülüp tedavi ettirilmesi gerekir. Bu hususta bi hayli hızlı olunmalarıdır çünkü hasta her an yaşamını yitirebilir.

Kalp krizi sebebiyle bir araya gelen ölümlerde genelde kalp krizi geçirdikten 30 dakika ile 1 saat içinde gerçekleşen bir ölüm buluşmaktedir. Hastanın alanında uzman bireyler aracılığıyla tedavi ettirilmesi gerekir. Doğru teşhis ve doğru tedavi hasta yaşamı için mühimdir. Yakın çevrenizde kalp krizi geçiren birine asla su harici bir şey vermeyin.

Ambulansın gelmesine kadarki sürede hastayı yere yatırıp dizleriniz ile kalbine baskı yapmanız gerekir. Kalp krizi belirtileri göstererek hastaneye ulaşan hastaya anjiyo yapılır. Anjiyo sonuçlarına göre hastaya gerekli ilaç verilir veya cerrahi işlemler uygulanır. Wikipedia / Mayoclinic / Heart

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu