Sağlık

Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Kakule bitkisi, zencefilgiller familyasından sağlığa faydalı bir baharattır. Ülkemizde yetişmez. Hindistan gibi ülkelerden ithal edilir. Keskin bir tadı mevcuttur. Yemeklere, hamur işlerine, kahveye ve çaya aroma vermesi için konur. Tek başına çayı da demlenebilir.

Şifa deposu bir bitki olan kakule, kullanmadan hemen önce öğütülmelidir. Aksi halde içindeki faydalı maddeler hava ile temas ederek kaybolabilir. Öğütülen kakule hamur işlerine, yemeklere, çaya ve kahveye konabilir.

Böylelikle hem aromasından faydalanılır hem de sağlığa katkısı sağlanır. Bilhassa baklagil ve balık yemeklerine çok yakışır. Hatta sütlü tatlılarda ve hoşafta da kullanılır. Finlandiya ve İsveç gibi ülkelerde hamur işlerinde çok sık katılmaktadır.

Kakule bitki çayları gibi demlenip içilebilir. Bunun için bir çay fincanı kaynar suya bir tatlı kaşığı kakule tohumu konur ve 8-10 dakika demlenmeye bırakılır. İsteğe göre tatlandırmak için bal veya şeker konabilir. Sıcak olarak tüketilir.

Aromasını sevenler için kakulenin kahvelere eklenmesi de olabilecekdür. Kahve yapılırken her fincan için yarım çay kaşığı kadar öğütülmüş kakule eklenebilir.

Kakule iyi bir mineral ve vitamin kaynağıdır. A ve C grubu vitaminleri içinde bol miktarda bulundurur. Sodyum, kalsiyum, manganez, demir, çinko, fosfor, magnezyum gibi mineraller yönünden da zengindir.

Kakulenin sağlığa faydaları özetle şunlardan oluşmaktadır.

Ağız, diş ve diş eti problemlerine iyi gelir. Ağızdaki zararlı mikropları öldürür. Bu nedenle tohumlarının ağızda çiğnenmesi yahut suda demlenmesiyle elde edilen su ile ağzın çalkalanması tavsiye edilir. Ağız kokularına iyi gelir. Hindistan’da bu özelliği sebebiyle kakule ağızda çiğnenmektedir. Öksürüğe iyi gelir.

Bu faydaları sebebiyle kakule bitkisi aranan bir baharattır. Hindistan ve Nepal gibi ülkelerden dünyanın her yerine ihraç edilmektedir.

Kakule bitkisini aşağıdaki durumlarda doktora danışarak tüketmekte yarar mevcuttur.

Bu hallerde kakulenin yoğun kullanımı problem olabilir.

Source: wikipedia / gardenerspath

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu