Başvurular

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları, başvurular bölümümüzde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara çare olmayı amaçlamaktadır. Bilhassa Koronavirüs salgını zamanda sayıları git gide artan ihtiyaç sahiplerine farklı türde yardımlar yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik örneği göstermektedir.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları şu biçimdedir:

 • Sosyal Destek Kartı Derman Kart
 • Hoş geldin Bebek Paketi yardımı
 • Erzak ve Gıda Paketi Yardımı
 • Giysi Yardımı
 • Ev Eşyası Yardımı
 • Odun Yardımı
 • Buğday Yardımı
 • Şehri Nimet Gıda Bankası
 • Çamaşırhane Hizmeti
 • Öğrenci kıyafeti ve kırtasiye Yardımı
 • Tekerlekli Sandalye Yardımı
 • Medikal Malzeme Yardımı
 • Evde Sağlık Hizmetleri
 • Ev Tamirat ve Tadilat Yardımı
 • Evde Temizlik Yardımı
 • Berber Hizmeti
 • Sıcak Yemek Yardımı
 • Hamam Hizmeti

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI İÇİN TIKLA

derman kart

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Derman Kart

Kahramanmaraş Belediyesi yardımı olan Derman Kart, ihtiyaç sahibi vatandaşların, istediği marketten alışveriş yapabilmesini sağlayan bir karttır. İhtiyaç sahibi başvuru yapan vatandaşların durumları incelenerek, gerekli şartları sağlamaları durumunda Derman Kart yardımından yararlanabilmektedir. Başvuru yapanların bunun yanında mahalle muhtarlıklarınca da durumu tespit edilen vatandaşlara Derman Kart yardımı yapılmaktadır.

Bir Sosyal Destek Kartı olan Derman Kart ile ihtiyaç sahipleri pos cihazı olan her marketten ve esnaftan gıda alışverişi yapabilmektedir.

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından olan Derman Kart’larda 250 TL bakiye bulunmaktadır.

Ayrıca kış zamanında odun yardımının da Derman Kartla yapılabileceği de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sitesinden açıklamalmuştur.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Hoş geldin Bebek Yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımlarından bir diğeride “Hoş geldin Bebek” yardımıdır. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ailelerin kendi kimlik fotokopileri ve çocuklarının doğum belgesi ile Kahramanmaraş Belediyesine başvurması gerekmektedir.

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından olan “Hoş geldin Bebek Paketi”nde bir bebeğin temel gereksinimlerini karşılayacak malzemeler bulunmaktadır. Zıbın, ateşölçer, süt artırıcı çay, biberon gibi malzemeler ilk etapta yeni doğan bebeğin gereksinimlerini karşılamaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Erzak Paketi Yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi özellikle Koronavirüs hastalığında olumsuz etkilenen, işini kaybeden, ihtiyaç duyan vatandaşlara gıda paketi sevkiyatı yapmaktadır.

Kahramanmaraş Belediyesi gıda yardımı paketleri ilçe belediyeleri ve muhtarlıklar aracılığıyla tespit edilen ailelere büyükşehir belediyesi personellerince ulaştırılmaktadır.

Bunların dışında belediyeye başvuran vatandaşların da durumları Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla araştırılmakta ve şartların uygun görülmesi halinde geçici olarak erzak paketi yardımı yapılmaktadır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından bir diğeride eşya yardımıdır. Belediye adı altında Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezinde bağışlanan her türlü giyecek, ayakkabı, çekyat, soba, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyalar, gerekli bakımları yapılarak, vatandaşlara ulaştırılmaktadır.  Kullanılabilecek durumdaki eşyalar bağış yapmak isteyenlerden toplanarak , ihtiyaç sahiplerine temiz ve düzenli bir biçimde ulaştırılmaktadır.

Son zamanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi eşya yardımını Derman Kart üzerinden yapmaya başlamıştır.

Kahramanmaraş Belediyesi Şehri Nimet Gıda Bankası

Kahramanmaraş belediyesi yardımlarından bir diğeride “Şehr-i Nimet Gıda Bankası”dır. Belediye kapı kapı yardım yapmak yerine Şehr-i Nimet Gıda Bankası ile ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini almasını sağlayan bir sistem kurmuştur. Şehr-i Nimet Gıda Bankasında yiyeceğin bunun yanında tüm yaşlara uygun giyim ürünleri de bulunmaktadır.

Adres:
Namık Kemal, 49027. Sk., 46080 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Belediyesi Eğitim ve Öğrenci Yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yaptığı yardımlarla tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Yaşlılar, engelliler gibi ihtiyaç sahibi öğrencilere de çeşitli alanlarda destek sağlamaktadır. Bu desteklerden bir diğeride öğrenci çamaşırhanesidir. Bu çamaşırhanede öğrenciler çamaşırlarını ister kendileri yıkayabilir ister görevli personele teslim edebilmektedir. Çamaşır yıkama işleminin bunun yanında kurutma ve ütü işlemleri de yapılabilmektedir.

Bunun dışında Kahramanmaraş belediyesi yardımlarından bir diğeride öğrenci kıyafet yardımıdır. Her yıl eğitim-öğretim dönemi başında başvuru yapan ve muhtaçlık durumu tespit edilen  öğrenciler için kırtasiye ve okul kıyafeti yardımı yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yardımlarla eğitime destek olmayı amaçlamaktadır.

hoşgeldin bebek yardımı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aşevi

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından bir diğeride sıcak yemek yardımıdır. Belediye adı altında çalışan aşevinde yapılan yemekler haftanın yedi günü kimsesiz ve muhtaçlara ücretsiz verilmektedir. Ayrıca sanayi bölgesinde kurulan çorba sevkiyat yeri ile burada çalışanlara da altı gün çorba sevkiyatı yapılmaktadır.

Aşevi adres:
Akçakoyunlu, Nursultan Nazarbayev Blv., 46050 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık Yardımları

Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarının bir çeşidi de sağlık yardımlarıdır. Sağlık yardımları kapsamı içinde hasta alt bezi, tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı, sonda cihazları için yardım yapılmaktadır.

Bir hanede kişi başına düşen geçim miktarı asgari ücretin üçte birindminimum ise bu yardımlar için başvuru yapılabilmektedir.

2 yaşını dolduran ve ihtiyacı doktor raporuyla belirtilmiş özel gereksinimli bireyler için aylık 120 adet bez yardımı yapılır. Beş yılda bir kez, yine rapor verilmesi durumunda ihtiyaç sahipleri için manuel yahut akülü tekerlekli sandalye yardımı da yapılmaktadır.

Bütün bu Kahramanmaraş yardımlarının dışında evde sağlık hizmeti de sunulmaktadır. 444 38 33 numaralı telefonu arayan hasta yahut hasta yakınları, belediye aracılığıyla sunulan evde sağlık hizmetleri için başvuruda bulunabilirler.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Diğer Yardımlar

Bütün söz ettiğimiz yardımlar dışında da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yardımları bulunmaktadır. Şimdi bu yardımlardan kısaca söz edelim.

Bir diğer Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarından bir diğeride odun ve yakacak yardımıdır. Muhtaçlık durumu muhtarlıklarca tespit edilmiş veya başvuru yapmış ihtiyaç sahiplerine kış mevsiminin başında odun ve yakacak yardımı yapılmaktadır. Bunun dışında isteyen ve başvuru yapan bireylere yapılan buğday yardımı da bir diğer Kahramanmaraş Belediyesi yardımlarındandır.

Ayrıca belediyeye dilekçe ile başvuran vatandaşların evlerinin durumu Yardım Tespit Komisyonunca tespit edilerek, tadilat ve tamirat hizmeti de verilmektedir.

Bir diğer Kahramanmaraş Belediyesi yardımı da evde temizlik yardımıdır. Durumu olmayan, kimsesiz, hasta ve benze durumda, kendi evini temizleyemeyecek kadar güçsüz olan hasta ve engelli bireyler için başvuru durumunda haftalık ev temizlikleri de belediye personellerince yapılmaktadır.

Fakir, kimsesiz, yolda kalmış bireyler şehir dışı yol paralarının karşılanması için de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine başvuru yapabilirler.

Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar

– Fakirlik Belgesi ve kimlik fotokopisi ( Erzak Paketi, Odun, Kırtasiye, Öğrenci Giyim yardımı; Evde Bakım ve temizlik hizmeti için)

– Tapu Kaydı, Fakirlik Belgesi, Dilekçe ve Kimlik Fotokopisi ( Ev tamirat ve tadilat hizmeti için )

– Fakirlik Belgesi, Dilekçe ve Kimlik Fotokopisi ( Ev Eşyası yardımı, şehir dışı yol parası yardımı için)

– Kimlik Fotokopisi, Öğrenci Belgesi Fotokopisi, İkametgah ( Öğrenci çamaşırhanesi hizmeti için)

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Kahramanmaraş Belediyesi yardımları için başvuru iki biçimde yapılmaktadır. İlk yöntem internet sitesi üzerinden başvuru yapmaktır. Bunun için https://ebelediye.kahramanmaras.bel.tr/internetbasvuru.php adresine girerek gerekli bilgileri doğru bir biçimde doldurmanız gerekmektedir.

Bir başka Kahramanmaraş Belediyesi yardım başvurusu şekli telefon üzerinden yapılan başvurudur. Bunun için 444 46 11 numaralı telefonu arayıp, başvuruda bulunmak istediğiniz yardım ile ilgili bilgi alabilir, başvuru uygulayabilirsiniz. Yine bu telefon ile yardım başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

kahramanmaraş büyükşehir belediyesi yardımları

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İletişim Bilgileri

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

Adres: Akçakoyunlu Mahallesi Şekerdere Caddesi Nursultan Nazarbayev Bulvarı

Mehmet Akif ERSOY Kültür Merkezi Yanı Oniki Şubat/KAHRAMANMARAŞ

Telefon: (0344) 224 15 60-61

E-mail: sosyalyardim@kahramanmaras.bel.tr

Web Site: https://kahramanmaras.bel.tr/

DİĞER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN YARDIMLARI İÇİN TIKLA.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu