Müşteri Hizmetleri

Joker Şikayet

Joker Şikayet, müşteri hizmetleri bölümümüzde Joker Şikayet ile alakalı bilgiler paylaştık. Joker Şikayet yazımızın detayları..

Joker Şikayet

Joker Şikayet var mı? Joker müşteri hizmetleri direk bağlanma, Joker müşteri temsilcisi direk bağlanma, Joker şikayet var hakkında bilgi arayan bilgi vereceğimiz bu makaleyi okuyarak konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Joker Şikayet

Günümüzün en popüler anne ve çocuk, bebek ürünleri satış mağaza zinciri olan Joker Mağazası ile birlikte bu bölümdeki her türlü ürün grubuna son derece pratik ve kolay bir biçimde ulaşabilmek olabilecek oluyor. Böylelikle birbirinden farklı alanlardaki ihtiyaçlar için en güncel anne ve çocuk kategorisindeki ürün gruplarına ulaşabilmek olabilecek oluyor. Son derece zengin ürün yelpazesi ve geniş hizmet ağı ile hizmet verdiği bölümde, Türkiye’ nin en fazla tercih edilen markası konumunda kendisine yer bulan Joker Mağazası aracılığıyla hem online mağaza hem de fiziki mağazalar sağlanmaktadır. Böylelikle Türkiye’ nin her yerinde annelerin kendileri ve çocukları için ihtiyaç duydukları her türlü ürüne son derece güvenli ve bi hayli hızlı bir biçimde ulaşabilme şansına sahip olabilmeleri sağlanmaktadır. Bu nedenle de son derece yoğun ve sık bir biçimde tercih edilmektedir. Joker müşteri hizmetleri numarası ile de bu ürün ve hizmetler ile ilgili tüketicilere teknik destek sağlanmaktadır.

Türkiye genelinde mağazaları ile anne ve çocuk kategorisinde ürün çeşitliliği sunmakta olan Joker Mağazası’ nın Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Eskişehir, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Samsun ve Trabzon illerinde mağazaları bulunmaktadır. Bazı illerde birden fazla mağazaya sahipken, bazı illerde ise tek mağazası ile faaliyet göstermektedir. Bunun yanında Türkiye’ nin kargo gönderimiyle hizmet verdiği online mağazası da yer alıyor.

Joker Mağazası ürün yelpazesinde “Bebek ve Anne”, “Oyuncak”, “Giyim” şeklindeki üst başlıklarda son derece zengin ürün yelpazesi bulunmaktadır. Böylelikle annelerin hem kendileri hem de çocukları için ihtiyaç duydukları her türlü ürünü son derece pratik ve güvenilir bir biçimde satın alabilme şansına sahip olması sağlanıyor. Ayrıca bu ürünleri ve mağaza hizmetleri için destek hizmetlerini Joker müşteri hizmetleri servisiyle tüketicilerine sağlamaktadır.

Joker Şikayet Hattı

Türkiye’ nin en büyük anne ve çocuk mağazası olan Joker Mağazası aracılığıyla sunulan ürünlerde yaşanan sorunlar veya ürünlerin teslim alınmasında veya diğer işlemlerinde yaşanan aksilikler için alakalı muhataplar aracılığıyla, basit bir şekilde şikayette bulunabilmek olabilecek oluyor. Tüketiciler her türlü soruna istinaden kolay bir biçimde arayabildiği Joker Mağazası çağrı merkezindeki yetkili personellere Joker şikayet bildirimlerini iletebiliyor. Bu bildirimlerin ardından yetkili personeller aracılığıyla incelemeler en bi hayli hızlı biçimde sağlanarak, kısa zaman dilimleri içinde olumlu geri dönüşler sağlanmaktadır. Böylelikle tüketiciler son derece pratik bir biçimde her türlü hususta teknik destek alabilme şansına sahip olabiliyor.

Joker Şikayet Var

Anne ve bebek ürün grupları dolayısı ile güvenliğe ve sağlığa her zaman önem gösteren bir marka olan Joker Mağazası aracılığıyla, her türlü konuya ilişkin profesyonel destek çözümlerini de dinamik bir biçimde sağlıyor. Maksimum müşteri tatminiyeti odağındaki hizmetleri içerisinde tüketicilerine her türlü hususta yetkili personeller ile görüşme gerçekleştirebilme olanağı vermektedir. Tüm Joker Mağazası ürünleri ve mağaza hizmetleri ile ilgili iletilmek istenen istek, öneri ve şikayet bildirimleri Pazar günleri hariç çalışma saatleri içinde Joker telefon numarası ile ulaşılabilen çağrı merkezinden yapılabilmektedir.

Tüketiciler güncel Joker telefon numarası olan 0850 200 14 14 ile kolay bir biçimde Joker Mağazası çağrı merkezine ulaşabiliyor. Özellikle istek, öneri ve şikayet bildirimlerinin bunun yanında ürünler ile ilgili bilgi almak, kargo durumu sorgulamak ve çok daha yükseksı için başvuru gerçekleştirebiliyor. Lakin müşteri temsilcilerinden yardım almak için Joker Mağazası çağrı merkezi çalışma saatleri olan Pazar günleri hariç 08.00 ile 20.00 saatleri içinde arama yapılması gerekmektedir.

Joker Müşteri Hizmetleri Şikayet Telefon Numarası
0850 200 14 14

Arama Kelimeleri: joker iletişim bilgileri, joker telefon no, joker irtibat tel, joker müşteri temsilcisi, joker şikayet hattı, joker şikayet var

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu