Başvurular

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?, başvurular bölümümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İçerik gizle
1Başlıca İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları şunlardan oluşmaktadır:

1.11- Parasal Yardımlar
1.22- Ücretsiz toplu ulaşım hizmeti
1.33- Ücretsiz medikal malzeme desteği
1.44- Cenaze Yardımları?

1.4.15- Küçükbaş hayvan desteği?
1.4.26- Arıcılık yardımı ve desteği
1.57- Süt kuzusu projesi

1.5.18- İzmir Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Hizmeti
1.5.29- İzmir büyükşehir belediyesinin diğer yardımları

Başlıca İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları şunlardan oluşmaktadır: 

 • Parasal Yardımlar
 • Ücretsiz toplu ulaşım hizmeti
 • Ücretsiz medikal malzeme desteği
 • Cenaze Yardımları?
 • Küçükbaş hayvan desteği?
 • Arıcılık yardımı ve desteği
 • Süt kuzusu projesi
 • Askıda Fatura Hizmeti

  Şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu yardımlarını daha kapsamlı kapsamlı gözlemleyelim. İzmir Büyükşehir Belediyesinin yardımlarına başvuru koşullarını da yakında zamandan görmüş bulunacağız.

1- Parasal Yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları konusuna incelediğimizde ilk başta nakti yardımı incelemek gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç duyan ve gerekli koşulları sağlayan engelli vatandaşlara ramazan ve kurban bayramında nakdi yardımda bulunmaktadır.

Bu yardıma ihtiyaç duyan engelli vatandaşların 293 17 02numaralı telefondan gerekli evraklar ile ilgili bilgi sahibi olabilirler. Evrakları bitirdiktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesinin sorumlu birimine götürmeniz gerekiyor.

Başvuru adresi şöyle : Buca Gürçeşme Huzurevi ve Konak Katlı Otopark altındaki danışma bürolarına başvurmaları gerekmektedir.

2- Ücretsiz toplu ulaşım hizmeti

İzmir Büyükşehir Belediyesinın verdiği yardımlardan bir diğeride engelli vatandaşlarımıza yönelik yardımlardır. Belediye, Engelli kimlik kartı olan tün engelli bireyler için ücretsiz otobüs, vapur, tramvay ve metro kullanım hizmeti sağlamaktadır. İzmir yardımları hususunda ulaşım önemli bir noktadır.

3- Ücretsiz medikal malzeme desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusuna devam edelim. Belediyenin engelli vatandaşlarımıza sunduğu bir yardım da medikal malzeme desteğidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla, engelli vatandaşlara başvurmaları ve gerekli koşulları taşımaları halinde gerekli medikal malzeme desteği yapılmaktadır.

İzmir’de yaşayan engelli vatandaşlar gerekli koşulları sağlamaları kaydıyla iki yılda bir kez akülü araçları için akü talebinde bulunabilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bir diğer medikal Malzeme yardımı Akülü tekerlekli sandalye yardımıdır. İzmir’de yaşayan engelli vatandaşlar, beş yılda bir kez akülü tekerlekli sandalye alabilir. Ayrıca üç yılda bir kez de manuel tekerlekli sandalye talebinde bulunabilmektedir.

izmir belediyesi medikal malzeme yardımı

Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Medikal malzeme yardımı olarak bir kez olmak üzere Hasta Yatağı ve hasta önü yemek masası ile havalı yatak yardımı da yapabilmektedir. Gerekli evraklara ek olarak devlet hastanesinden “bez kullanır” raporu alan engelli bireyler için ayda 2 paket hasta bezi yardımı yapılmaktadır.

Bütün bu İzmir Büyükşehir Belediyesi Engellilere Yönelik Medikal Malzeme yardımından yararlanmak için gerekli belgeler:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu ( hasta yatağı, hasta önü yemek masası ve havalı yatak için raporda ağır ve sürekli olarak engelli ibaresi bulunması gerekir.)
 • SGK müdürlüklerinden hane halkının sosyal güvencesini gösteren belge ( bordro, sağlık güvencesinin bulunmaması durumunda sağlık provizyon aktivasyon belgesi )
 • Kimlik fotokopisi
 • Talep Dilekçesi

Ayrıca kimlik fotokopisi ve Engelli Kimlik Kartı Fotokopisi ile başvuran Görme Engelli vatandaşlara İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Görme Engelli Bastonu yardımı yapılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Medikal Malzeme yardımına başvurmak için gerekli belgelerle Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

ADRES TELEFON
Lale Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi Buca Tel: 293 19 21 
İzmir Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri

4- Cenaze Yardımları?

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusuna devam edelim kıymetli okurlar. Yukarıda İzmir Büyükşehir Belediyesinin özellikle engelli vatandaşlarımıza sunduğu yardımları anlattık. Şimdi ise cenaze yardımının detaylarına bakalım.

Evde gerçekleşen ölümler için ilçe belediyelerinde görevli doktorlar aracılığıyla cenaze muayenesi yapılmaktadır. Uygunsa ölüm belgesi düzenlenmektedir. Ölüm belgesinin düzenlenebilmesi için vefat eden birinin yakını, vefat edenin kimliği ile İlçe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne başvurmalıdır.  Mesai saatleri dışında, tatil günlerinde  ALO 188’i arayarak doktorun adresinize gönderilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

cenaze-yardımı
İzmir cenaze yardımları

Ölüm hastanede gerçekleşmişse hastanenin düzenleyeceği belge ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığına başvurularak araç talep edilebilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç duyan vatandaşlara ücretsiz cenaze hizmeti vermektedir. Bunun için cenazenin durumunu gösterir, muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi istenmektedir. Belge imzalı olmalıdır. Bu belgenin beyanıyla cenaze işlemlerinde hiçbir ücret talep edilmemektedir.
Detaylı bilgi için ALO 188 ‘i arayabilirsiniz.

5- Küçükbaş hayvan desteği?

İzmir yardım konusuna incelediğimizde, İzmir’in kırsal bölgelerinde koç ve koyun yetiştiriciliğini desteklemek maksadıyla hazırlanan proje kapsamı içinde üreticilere yardım sağlanmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi ufakbaş hayvan yardımından yararlanmak için gereken şartlar:

 • Üreticinin Ziraat Odasına kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Hayvancılık yapacağı köyde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Üreticilerin tertip edilen eğitimlere eksiksiz katılması gerekmektedir.
 • Üreticinin 50 adetten fazla ufakbaş hayvanı veya 10 adetten fazla büyükbaş hayvanının olmaması gerekmektedir.
 • Uygun bir barınak ve ağıla sahip olunmalıdır.
 • Üretici 18-65 yaş arasına olmalıdır. (yeterli iş gücüne sahip olması gerekmektedir.)
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olunmamalıdır. Sadece “Çiftçi Bağkuru Emekliliği” olabilir.
 • Üreticinin 25 dekardan fazla arsası bulunmamalıdır.
 • Üretici, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıllık işbirliği yapmayı kabul etmelidir.

Bu şartları taşıyan üreticilere

0-10 içinde ufakbaş hayvanı bulunanlara 3 koyun veya 3 keçi, 1 koç veya 1 teke

10-25 içinde ufakbaş hayvanı bulunanlara 1 koç veya teke

26-50 içinde ufakbaş hayvanı olanlara 2 koç veya teke verilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ufakbaş hayvan yardımına Ziraat Odasına veya Çiftçi Kayıt Sistemine üye olduğuna dair belge ve kimlik fotokopisiyle muhtarlığa gidilerek başvurulmaktadır.

izmir büyükşehir belediyesi arıcılık desteği

6- Arıcılık yardımı ve desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları konusuna incelediğimizde önemli bir yardım olarak da arıcılara verilen destekleri görmekteyiz. Peki nedir bu yardım ve destekler? Hadi ayrıntılara bakalım.

İzmir’in kırsal bölgelerinde arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesi için üreticilere kovan ve malzeme yardımı yapılmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi arıcılık yardımı için aranan başvuru şartlar:

 • Üreticinin tertip edilen eğitimlere katılması gerekmektedir.
 • Üreticinin 18-65 yaş içinde olmalıdır.
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 2 yıllık işbirliği yapmayı kabul etmelidir.
 • Üreticinin üretim yapacağı köyde veya mahallede tam zamanlı ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlardan:

0-10 kovan içinde arıya sahip olanlara 4 arılı 2 arısız kovan ve malzemeleri

10-25 kovan içinde arıya sahip olanlara 2 arılı kovan verilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi arıcılık yardımına Ziraat Odasına veya Çiftçi Kayıt Sistemine üye olduğuna dair belge ve kimlik fotokopisiyle muhtarlığa gidilerek başvurulmaktadır.

7- Süt kuzusu projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu projesi ile 1-5 yaş içinde çocuğu olan maddi sıkıntı yaşayan ailelere destek olmayı amaçlayarak, bu ailelerin çocuklarına süt elde etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi süt yardımı için ailedeki her çocuk için haftalık 8 litre süt sağlanmaktadır. Sütler günlük olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi personellerince dağıtılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt yardımına gerekli belgelerle birlikte ikamet edilen mahalle muhtarlığından veya İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne bağlı Süt Kuzusu Biriminden başvuru yapılabilir. Muhtarlıklardan yapılan yardımlar biraz daha geç sonuçlanmaktadır.

izmir süt kuzusu desteği

Süt Kuzusu Birimi
Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü

ADRES TELEFON
Lale Mahallesi Menderes Caddesi No:418 Gürçeşme Buca Milli Kütüphane Cad. No:41/A Z47 (Katlı otopark altı) Konak
Telefon: 293 45 97 Faks: 293 11 31
İzmir Büyükşehir Belediyesi iletişim bilgileri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu yardımından yararlanmak için gerekli belgeler nelerdir peki?

 • Başvuru dilekçesi
 • Başvuru yapılan aile için anne-baba ve 1-5 yaş içindeki tüm çocukların kimlik fotokopileri
 • Resmi nikah yoksa Nüfus Müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği
 • Boşanma durumunda boşanma mahkeme kararı, çocuğun velayetinin başvuran ebeveynde olduğunu söyleyen belge
süt kuzusu başvuru formu

8- İzmir Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Hizmeti

İzmir Büyükşehir Belediyesi korona salgını zamanında vatandaşlara destek olmak maksadıyla askıda fatura hizmetini başlattı. Bu hizmetle  İZSU faturalarını ödeyemeyen aboneler internet sitesinden başvuru formunu doldurup askıya fatura bırakabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Hizmetinden yararlanıp fatura bırakmak için şu adrese bakınız: BURAYI TIKLAYINIZ

Faturalarınızı yatırmanız için bizizmir internet adresindeki bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Bizizmir yardımları yalnızca faturalardan ibaret değil. Diğer yardımları için de bizizmir sitesine bakınız.

9- İzmir büyükşehir belediyesinin diğer yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi il genelindeki koronavirüs hastalarına günlük sıcak yemek sevkiyatı yapmaktadır. Alışverişini gerçekleştiremeyen, evde karantinada olan koronavirüs hastaları için sıcak yemek sağlanmaktadır.

Bunun bunun yanında ihtiyaç sahipleri için hazırlanan gıda ve hijyen kolilerinin de sevkiyatına devam edilmektedir. Koronavirüs ve deprem sebebiyle gereksinimi olan ailelere İzmir Büyükşehir Belediyesi personellerince hazırlanan koliler dağıtılmaktadır.

Bu yardımlar ile ilgili detaylı bilgi  ve talepte bulunmak kolay. Bunun için İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı Hemşeri İletişim Merkezi’nin (HİM) 444 40 35 numaralı telefonunu arayabilirsiniz. Him uygulamasının bir internet sitesi de bulunmaktadır. Burayı ziyaret etmeniniz öneriyoruz. Him internet sitesine de burayı tıklayarak varabilirsiniz.

İzmir yardımları, izmirde verilen yardımlar, izmirde verilen yardım sorgulamaları, izmirde yardım veren iş adamları ve dernekler gibi konuları siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. umarım faydalı bir yazı olmuştur.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu