Sağlık

İyot Damlası Nasıl Kullanılır?

İyot Damlası Nasıl Kullanılır?, sağlık bölümümüzde İyot Damlası Nasıl Kullanılır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. İyot Damlası Nasıl Kullanılır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

İyot Damlası Nasıl Kullanılır?

İyot, 1800’lerde Barnard Courtois aracılığıyla keşfedilen nadir bir elementtir. Bu elementin rengi mora benzer ve çeşitli guatr tedavilerinde kullanılmıştır. Bilhassa deniz ürünlerinde düzenli iyot alımı çok mühimdir. Hamilelik sırasında iyot eksikliği, sağlıksız kilo alımı, fazla kilo ve iyot eksikliğinin yol açtığu tiroid problemlerinin yol açtığu çeşitli anormalliklere sebep olabilir.

İyot içeren iyot damlaları vücuttaki iyot eksikliğini önlemek için önerilen takviyelerdir. İyot damlaları, suda çözünen haplar, kapsüller yahut katı ilaçlar gibi değildir. Sıvı halde üretimi sağlanmaktadır.

İyot damlası nasıl kullanılır diye sorulduğunda en kolay ve rahat olan yöntem İçme suyuna 2 yahut 3 damla eklenerek tüketmektir. Pek çok insan bu iyot damlası aracılığıyla sağlıklı ve eksiksiz hissetmeyi başarmış, hatta fazla kilolarından kurtulup istediği görünüme kavuşabilmiştir.

İyot, insan ve hayvanların normal büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan önemli bir gıdadır. Vücudumuzdaki iyotun çoğu tiroid bezindedir ve tiroid hormonlarının yapımında kullanılır. Bu hormonlar, vücut ısısının ve enerjisinin oluşumunun bunun yanında normal vücut büyümesi ve entelektüel gelişim gibi hadiselerin devamını sağlar.

 İyot eksikliği olan topraklarda ve bölgesel sularda yetişen gıdalarda yetersiz iyot düzeyleri bulunmuştur. Bu yiyecekleri yiyen insanlar yettiği kadar iyot alamazlar. Bu nedenle gerekli iyotu iyot damla takviyeleri ile vücudumuza kazandırıyoruz.

Doktorunuza danıştıktan sonra iyot damlası kullanmanızı öneririz. Hamile kadınların iyot içmesi zararlıdır. Herhangi bir hastalığı olan bireyler ilaç kullandığından iyot damlaları zararlı olabilir, bundan dolayı bu tür hastalıkları olan bireylerin kullanmaya başlamak için doktora başvurmaları gerekir.

İyot damlası ile zayıflama olabilecekdür. Bilhassa son haftalarda obezite hastalığına sahip insan sayısı çoğalmış, ve buna ek hemen hemen aşağı yukarı herkes sağlıksız beslenmeye başlamıştır. Bu nedenlerden ötürü de fazla kilo problemi kaçınılmaz olmuştur.

Hormonal dengesizlik hafife alınsa da aslında ciddi sorunlara neden olan bir hastalıktır. Bundan dolayı önlem almanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Önlemleri alırken fazla sık boğulmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Yapmanız gereken ilacı düzenli olarak almak ve her gün gereksiniminiz olan iyotu takviye etmek. Bunu yaparak, basit bir şekilde kilo verecek ve sağlığınızı geri kazanacaksınız. Son zamanlarda etkili olan iyot damlalarını günlük iyot gereksiniminizı karşılamak için kullanabilir, kısa bir sürede kilo verebilirsiniz.

İyot damlalarının birden çok faydası olduğundan bahsetmiştik. Aşağıda verilen faydalar her zaman ve her durumda herkes için geçerli olmayabilir. Sonuç olarak her insanın bünyesi, sağlığı ve problemleri birbirinden farklıdır. Eğer aşağıda yazan maddelerden herhangi birini kendinizde noksanlık olarak görüyor iseniz mutlaka uzman bir doktor ile konuşarak ve gerekli testler, analizlerden geçerek doktorunuzun tavsiye ettiği doğrultuda ilerleyiniz. Aksi takdirde yalnızca bir madde sizin için noksanlık olduğu için kendi kendinize dozaj ayarlanmadan ve düzensiz kullanır iseniz çok ciddi sağlık problemleri ile de yüz yüze kalabilirsiniz.

İyot damlasının zararları sizi endişelendirebilir fakat buna yol açmamak hemen hemen tamamen sizin elinizdedir. İyot damlaları yanlış kullanılırsa aşırı doz zararlı olabilir. Önerilen dozu aşan herhangi bir üründe olduğu gibi, iyot damlalarının yan etkileri olabilir. Aşırı iyot vücudu olumsuz etkileyebilir. Bu sağlığınız yönünden çok zararlı sonuçlar doğurabilir. İyot damlası kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktora danışılmalı, yapılan kan ve vitamin kıymetli ölçümü neticesinde doktorun tavsiye ettiği markalar ve doktorun önermiş olduğu miktarlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Doz aşımının bilinen bazı tehlikeleri mevcuttur. Vücudunuzdaki deride alerji oluşabilir, vücudun bazı bölümlerinde sivilceler çoğalabilir, büyüme bozukluğu, guatr, kısır gibi hastalıklara sebep olabilir. Orijinal olmayan ve son kullanma tarihi belirtilmeyen ürünleri kullanmamanız da yine aynı biçimde sağlığınız için önemli olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu