Başvurular

İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci olmak için Hangi bölüm okunmali?

İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci olmak için Hangi bölüm okunmali?, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde Nasıl İtfaiyeci Olunur, Başvuru ve Şartlar ile ilgili detay vermek istedik.. Nasıl İtfaiyeci Olunur, Başvuru ve Şartlar ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İtfaiyeci olmak için Hangi bölüm okunmali

İtfaiye eri olmak dünya çapında en zor işlerden biri olarak kabul görmektedir. Bu mesleğin bu kadar zor olmasına rağmen her geçen gün itfaiyeci olmak için talepler artmaktadır. İtfaiyeci olmanın zor olması bundan dolayı sıkı bir eğitim ve mesleklerinde profesyonel olarak kanal zor bir zamandan geçmektedirler. Bizde bu makalemizde nasıl itfaiyeci olunur, itfaiyeci olmanın şartları nelerdir ?, itfaiyeci olmak için gerekenler nelerdir ? gibi sorular başta olmak üzere itfaiyecilik ile ilgili detaylı tüm bilgileri sizlerle sunacağız.

İtfaiyecilik vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyan bir meslektir, bundan dolayı kutsal bir meslek olarak sayılmaktadır. İtfaiye çalışanları kendi canları pahasına alevlerle mücadele ederek görevlerini yerine getirmektedirler. Buna rağmen bu tehlikeli bir o kadar da kutsal mesleğe rağbet bi hayli fazladır. Peki itfaiyeci nasıl olur buyurun hep birlikte gözlemleyelim.

Nasıl İtfaiyeci Olunur ?

Zor olan meslekler içinde gösterilen itfaiyecilik ülkemizde bi hayli talep gören bir alandır. İtfaiye eri olmak isteyen bireyler devamlı itfaiye eri nasıl olunur, itfaiyeci olmak için gerekenler nelerdir gibi birden çok soruyla yüz yüze kalmaktadırlar. İtfaiye eri olabilmek için bir takım fiziki ve psikolojik gereklilikler ve eğitim gereksinimleri bulunmaktadır.

İtfaiyeci olmak için ilk kez lise mezunu olmanız gerekmektedir. Üniversitede okuyanlar için ise bazı üniversitelerde itfaiyecilik bölümü bulunmaktadır, 2 yıllık meslek yüksek okulunda bu bölümü bitiren bireyler itfaiye eri olabilmektedir.

İtfaiyeci Olmak İçin Gerekenler Nelerdir ?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Geçmişte ağır hapis cezası almamış olmak ,
 • Askerlik yapıldığına dair belge,
 • Mesleki görev gerekliliklerinden olan yükseklik ve ateşten korkmamak,
 • Boy şartı erkekler için 1,67 iken bu şart kadınlar için 1,60 boy oranlarına sahip olmak,
 • En az lise mezunu olmak, ön lisan mezunları alakalı itfaiyecilik bölümünü bitirmek yahut lisans mezunu olup beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümlerinden birini bitirmek,
 • KPSS sınavından minimum 70 puan almış olmak,
 • İtfaiye eri olmak için yapılan sınav günü 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • Bulaşıcı ve geçmeyen bir hastalığa sahip olamamak,
 • Lise mezunları C yahut E, üniversite mezunları için ise B sınıfı ehliyete sahip olmak
 • Heyecan korku ve panik gibi mesleğin tanımına uymayan durumların bulunmaması,
 • İşitme, görme ve bronşit gibi kalıcı hastalıklar olmaması,
 • Fiziki olarak mesleğe engel olacak bir durum teşkil etmemek aranan şartlardandır.

İtfaiyeci Olmak İçin Nereye Başvuru Yapılır ?

İtfaiye eri olmak isteyen vatandaşların çok fazla sordukları sorulardan bir diğeride itfaiyeci olmak için nereye başvurulur sorusudur. İtfaiyeler yaşadığınız bölgenin belediyesine bağlıdır. Büyükşehir belediye başkanlıkları aracılığıyla ihtiyaç halinde itfaiye iş ilanları yayınlanmaktadır ve kontenjan gereksinimlere göre belirlenmektedir. Belediye itfaiye iş ilanlarını takip ederek, gerekli şartları da karşıladıktan sonra sizde itfaiye eri olmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bayan İtfaiyeci Ne İş Yapar ?

İtfaiyecilik mesleği zorlukları ve çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda kadınların yapmakta zorlanacağı bir meslek olarak gözükse de ülkemizde bu işi yapan bayan itfaiyecilerde bulunmaktadır. Bayan itfaiyeci sayısı erkeklere bi hayli düşüktür fakat kendine güvenen cesur ve azimli bayanlar bu mesleği tercih ederek başarıyla yürütmektedirler.

Bu mesleği tercih etmeyi düşünen bayanların çok fazla sorduğu sorulardan bir diğeride bayan itfaiyeciler ne iş yapar sorusudur. Bayan itfaiye erleri tıpkı erkekler gibi büyük ufak her türlü yangına müdahale etmektedir. Başarıyla mesleklerini icra eden bayan itfaiye çalışanları performanslarıyla tüm ön yargıları yıkmaktadırlar.

İtfaiyeci maaşları ve iş ilanları 2020

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar ?

İtfaiyeci maaşları 2020 senesinin başında %10,73 oranında zamlanmıştır. Bir çok zorluklarla savaşan itfaiye erleri belediye adı altında çalıştıkları için ek olarak bir kaç farklı ödeme almaktadır. Belediye adı altında çalışan itfaiye erleri aile ve sosyal durumlarına göre ek ödenek ve yardımlar almaktadır.

İtfaiyecilere yapılan son zam ile birlikte en düşük itfaiyeci maaşı 3.329 iken en yüksek itfaiye eri maaşı ise 4.000 lira’dır. Bu sayılar standart sayılardır, evli ve çocuklu çalışanlar daha fazla maaş almaktadır. Sosyal denge ve ekstra mesai fiyatları ile birlikte bu sayılar bi hayli yükselmektedir. Ülke standarlarında itfaiyeci maaşları bi hayli makul düzeydedir.

İtfaiye İş İlanları 2020

İtfaiyeci olmak için iş arayanlar, bulundukları il yahut ilçenin büyükşehir belediyesi iş ilanlarını kontrol etmelilerdir. İtfaiyeler belediyelere bağlı olduğu için itfaiye iş ilanları belediyeler aracılığıyla verilmektedir.

İtfaiyeci Çalışma SaatleriNedir ?

İtfaiye personelleri acil bir durum olmaması halinde devlet memurları gibi sabah 08:00 akşam 17:00 saatleri içinde çalışmaktadırlar. İtfaiye erlerine her zaman ihtiyaç duyulabileceği için mesaiye kadar yahut vardiyalı çalışan birimlerde bulunmaktadır. Gereken durumlarda tam 1 gün yahut daha fazla süre aralıksız çalışmaları gerekebilmektedir.

Yukarıda itfaiyecilik mesleği ile ilgili birden çok bilgi bulunmaktadır. Aklınıza takılan bir soru olması durumunda aşağıda bulunan yorum bölümünden sorularınızı bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu