Başvurular

İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim?, başvurular bölümümüzde İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İstihdam Yardımı Nedir? Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İstihdam yardımı 18-55 yaş içindeki çalışabilir durumdaki sosyal yardımdan yararlanmaya hakkı olan birinin iş görüşmesine gitmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yılda en fazla üç defa verilen 40-100 TL içindeki yardımdır.

Son zaman da başlatılan İstihdam seferliği devam ederken sosyal yardım alanların da iş gücüne katılabilmelerine destek için özel teşvik planları hayata bir bir geçiriliyor.

İş görüşmesi yapan devletten sosyal yardım alanlara 100 TL, çalışmaya başlamaları halinde ise 1 aylık ulaşım vb. masraflarının karşılanması için 625 TL devlet desteği veriliyor.

Bu bağlamda İŞKUR ve çeşitli kurumlar aracılığıyla milyonlarca insana iş bulunması hedeflenmektedir. Sosyal yardım alanların da iş gücüne katılabilmesi için çeşitli destekler veriliyor. Bu çerçevede istihdam yardımı, iş arama ve bulma destekleri de yer alıyor.

İstihdam Yardımı Alanların Yardımları Bir Süre kesilmeyecek

Devletten sosyal yardım alan bireyler, iş görüşmesine gitmeleri halinde, iş arama ve bulma sürecinde yapacakları masraflar (fotoğraf çekimi, sağlık raporu, ulaşım vb.) 100 TL alırlar. İşe girmeleri halinde ise istihdam edildiği yere gidip gelme, ilk maaşını alana kadar zorluk yaşamaması için 600 TL devlet yardımı alıyor.

Sosyal yardım alan bireyler istihdam edilmeleri halinde anında sosyal desteklerinden de vazgeçmek durumunda kalmıyor. Bir süre daha bu yardımları almaya sürdürmektelar. Bilhassa Şartlı Sağlık ve Şartlı Eğitim Yarımları hemen hemen bir yıla kadar da kesilmeyecek. Sosyal yardım alan bireylerin işe alımı halinde Aile Bakanlığı, bu kişiyi istihdam eden iş yerlerine prim teşviki veriyor. Konuyla alakalı detaylı bilgilendirmeye sosyal yardım alan vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarından alınabilir. Bunun bunun yanında ülkedeki işsizlik sayılarının artması artmıştır.  Bundan dolayı herhangi bir sosyal yardım almasa dahi özellikle üniversite mezunları yaşadıkları sıkıntılara çare olabilecek bu yardımlardan yararlanmak istiyor.

İstihdam Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Önce birinin işe yönlendirildiği bilgisi İŞKUR aracılığıyla bütünleşik sisteme bildirilir. Sonra 30 gün içinde ikametgâhının olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilir.

İşe Başlama Yardımı Nedir?

Sosyal yardım yararlanıcılarından İŞKUR’un işe yönlendirmesi neticesinde işe yerleşenlere bir defaya mahsusu olmak üzere verilir. Asgari ücretin 1/3 ü kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca yapılan yardımdır.

İşe Başladıktan Sonra Sosyal Yardımlarım Kesilir Mi?

İşe başladıktan sonra bir yıl süreyle Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) Yardımlarını almaya devam edilir.

KAYNAK: https://www.ailevecalisma.gov.tr/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu