Sağlık

İstanbul Fizyoterapist Randevusu Nasıl Alınır? – Doğru Fizik Tedavi

İstanbul Fizyoterapist Randevusu Nasıl Alınır? – Doğru Fizik Tedavi, sağlık bölümümüzde İstanbul Fizyoterapist Randevusu Nasıl Alınır? – Doğru Fizik Tedavi ile alakalı bilgi aktaracağız.. İstanbul Fizyoterapist Randevusu Nasıl Alınır? – Doğru Fizik Tedavi ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

İstanbul Fizyoterapist Randevusu Nasıl Alınır? – Doğru Fizik Tedavi

Hareketsiz kalmak, fiziksel yetersizlik problemlerinin en başında gelen nedenlerden biri olma özelliğini taşır. Bilhassa pandemi sürecinin de etkisiyle birlikte bir çok meslek grubu uzaktan çalışma ve esnek mesai sistemine geçiş yapmıştır. Durum böyle olunca, masa başında geçirilen süreler artmış ve bundan dolayı kas ve iskelet sistemlerimizde de bazı yetersizlikler doğru orantıda yükselmiştir. Bunu bir miktar arama trendlerinden de anlayabilinmekte. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi özellikle büyükşehirlerde istanbul fizyoterapist, ankara fizyoterapist, izmir fizyoterapist, bursa fizyoterapist gibi arama terimlerinin yükselişe geçtiğini göze çarpıyor.

Tabi ki yalnızca hareketsiz kalmak beden sağlığınızı tehdit eden tek bir unsur değildir. Bunun yanında nörolojik, spor yaralanmaları, kronik ve daha bir çok nedenten dolayı da fizik tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Uzman bir fizyoterapist ile tedaviye başlamazsanız, geri dönüşü çok zor bir yola girmeniz olasıdır. Bu nedenle doğru tercihte bulunmanız sizi hem zaman kaybından hem de maddi kayıptan koruyacaktır. İstanbul fizyoterapist uzman kişilerı için arayış içindeyseniz ilk kez bilmeniz gereken bazı konular mevcuttur.

Temelden alalım ve fizyoterapistlik mesleğinin bel kemiği olan fizik tedavi nedir bunu gözlemleyelim. Yazının ilerleyen bölümlerinde ise; klinikte yahut evde fizik tedavi hizmeti veren en iyi İstanbul fizyoterapist listesine nasıl ulaşırsınız ve nasıl randevu alabilirsiniz ondan bahsedeceğim. Dilerseniz yazının alt bölümüne ilerleyerek konu ile ilgili bi hayli hızlı bir biçimde bilgi alabilirsiniz.

Hastaların fiziksel ve mental sağlığına kavuşmaları ve bunları güçlendirmeleri için gerekli olan uygulamalar bütünüdür. Fizik tedavi bireylerin aklında yalnızca kas ağrıları ve omurilik poblemleri gibi fiziksel aktivitelerinize engel teşkil eden poblemleri çözmek için var olan yöntem olduğu sanılmaktadır. Lakin yalnızca bunlarla sınırlı olmayıp çok geniş bir uygulama ve tedavi yelpazesine sahiptir. Günlük yaşantınızı daha kaliteli bir biçimde sürdürmek için gereklidir.

Hareket yetkinliklerinizi arttırmak, duruş bozukluklarınızı gidermek ve sağlığınızı kazanmak için fizik tedavi metotları uygulanır. Yaş grubu, cinsiyet ve meslek fark etmeksizin fizik tedavi herkes için mevcuttur. Küçük bir bebekten, yaşlı bir kimseye değin aşağıda liste halinde söz ettiğimiz konulardan birinden yahut daha fazlasından mustarip iseniz fizik tedaviye start verilmesi gerekir.

Sorusunun detaylı cevabını ele alalım. Böylelikle hayattaki en kıymetli varlığınız olan sağlığınız için düşüncenizdeki soru işaretlerini giderebilir ve İstanbul’da sizin için en doğru uzman fizyoterapisti öğrenebilirsiniz.

Öncelikle bir konuya açıklık getirmemiz gerekir ki, bu husus gerçekten önemli ve kafa karışıklıklarına yol açabilmektedir. ‘Fizyoterapist’ ve ‘fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı(FTR)’ kavramları birbirleri ile çok fazla karıştırılmaktadır. Lakin FTR uzmanı unvanını, tıp fakültesi eğitimi alan ve bu alanda uzmanlık sertifikalarını kazanan bireylerdir. Hastalığın tanısını ve tedavi yöntemini tespit eden kişidir.

Fizyoterapistler de yine üniversite mezunu ve lisans eğitimini tamamlamış uzman kişilerdır. Fizyoterapistlerin, hastalığın tanısını koymak gibi bir görev tanımı bulunmamaktadır. Bunun yanında FTR uzmanının tavsiye ettiği tedavi yöntemini uygulayan ve süreci yöneten bireylerdir. Yani tanınız koyulduktan sonra uygulayıcı olarak görev yapan kişidir.

Ülkemizde nüfusun dörtte birlik bir kısmı İstanbul’da ikamet etmektedir ve bundan dolayı çok fazla sayıda İstanbul Fizyoterapist incelemeleri yapılmaktadır. Bu anlamda karşınıza çıkan sonuçlarda şunları iyi bilmeniz ve buna göre aksiyon almanız gerekir;

Hastanın fiziksel ve mental durumu göz önünde bulundurularak bir çok fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulama yöntemi mevcuttur. Hangi metodun uygulanacağını tespit etmek ise FTR uzmanı hekim aracılığıyla belirlenmektedir. Akabinde fizyoterapist aracılığıyla tedaviye başlanır. Bu yöntemlerden bazılarını şeffaf bir biçimde ele alacağız. Aynı zamanda hangi tedavinin ne için kullanıldığını öğrenebileceksiniz.

Fizik tedavi metotlarınden en sık kullanılan ve tercih edilen uygulamasıdır. Tedavinin ana unsurudur. Hastanın kas ve iskelet sisteminde bir araya gelen yetersizlikleri gidermek ve güçlendirmek için uygulanır. Egzersizler, felçli ve kas poblemleri yaşayan hastaların kabiliyetlerini yeniden kazanması ve sağlıklarına kavuşmaları için kullanılan tedavi bütünüdür. Bunun yanında uzun süre alçıda kalan belirli bir uzvun veya uzuvların kullanılamaması durumları olabilir. Bunda da yine egzersizler ile kaybedilen kas yetileri geri kazanılması hedeflenmektedir. Bunun yanında duruş bozuklukları neticesinde yaşanan ağrı ve problemli bölgelere de bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Özet ile bu tedavi sürecinde hastanın poblemlerinı engellemeye yönelik planlama oluşturulur ve sorunun kaynağı olan yapıların güçlendirilmesi hedeflenir.

İsminden de anlaşılacağı üzere herhangi bir alet yahut tıbbi cihaza gerek duyulmamaktadır. El ile uygulanan fizik tedavi türüdür. Gerek dünya çapında gerekse de toplumumuz da çok eski senelerden beri manuel terapi yöntemine başvurulmaktadır. Bunun yanında manuel terapi tedavi yöntemine başlamadan önce muhakkak uzman bir doktor aracılığıyla hastaya gerekli tetkikler yapılmalıdır. Olası riskler sıfıra indirgenmelidir. Çünkü hastanın üzerinde yapılan bu tedavi yönteminde herhangi bir yanlış uygulama, geri dönüşü olmayan sonuçları bununla birlikte getirebilmektedir. Misal verilecek olursa, bel fıtığı hastasına uygulanan yanlış bir metod, sinir sisteminde kalıcı hasarlar oluşturur.

Manuel terapi teknikleri kendi içinde 3 grupta sınıflandırılmaktadır;

Bu tekniklerin her biri hastanın ihtiyacına göre uygulamaya geçer.

Vücudun ağrılı kısmına uygulanan yüksek sıcaklıkta yapılan tedavi yöntemidir. Bu yöntem kızılötesi ışınlar, sıcak su ve termal paketler gibi ısıların tedavi edici prensibine dayanır. Bilhassa de kanser hastalarının nasıl tedavi edileceğinde hipertermi tekniğine başvurulmaktadır. Yüksek sıcaklıklarla vücuda verilen ısı, kanser hücrelerine etki edip, zararlı hücrelerin yok edilmesini sağlamaktadır.

Bunun yanında termoterapi, kan dolaşımını ve sinirsel iletimi arttırarak hastanın biyolojik olarak güçlenmesine katkıda sağlar.

https://ozelfizyoterapist.net/lokasyonlar/istanbul-evde-fizik-tedavi

İstanbul Fizyoterapist uzman kişilerı doğru ve profesyonel tedavi için siz değerli okurlarımıza mutlaka yardım edecektır. Ağrısız günleriniz, sağlıklı bir ömrünüz olsun…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu