Başvurular

İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla personel alımı yapıyor 2022

İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla işçi alımı yapıyor 2022, iş başvuruları bölümünde İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla işçi alımı yapıyor ile ilgili bilgi aktaracağız. İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla işçi alımı yapıyor ile merak edilen tüm detaylar yazımızda..

İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla işçi alımı yapıyor

İŞKUR MEK(Meslek Edindirme Kursları) ile yayına giren meslek iş ilanlarına başvurarak minimum okuryazar yüzlerce kişi uygun maaşla meslek sahibi oluyor.

Meslek sahibi olmayanlara meslek edindirme, mevcut mesleğinde iş bulamayan bireylere meslek öğretmek maksadıyla eğitim kursları açıldı.

Meslek edindirme kursları başvuranlara neler kazandırıyor?

Mesleki yeterlilik belgesi verilebilen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere MYK belgesi verilemeyen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı yahut Üniversite onaylı kurs bitirme belgesi verilmekte.

Kurslara katılan işsizlerden hiçbir ücret alınmamakta kursiyerlerin zaruri giderlerini karşılamak üzere her fiili eğitim günü için ödeme yapılmakta.

Ayrıca eğitim boyunca iş Kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri ile genel sağlık sigortası prim giderleri İŞKUR aracılığıyla ödenmekte.

İŞKUR MEK başvurusu yapabilmek için yapılması gerekenler nelerdir?

İŞKUR MEK kurslarına katılabilmek için İŞKUR kaydınızın olması gerekmekte,

MEK programı başlangıcı itibariyle SSK, BAĞ-KUR yahut Emekli Sandığına bağlı olarak çalışınlar kursa katılamıyorlar ve kursa devam zorunluluğu bulunmakta,

İŞKUR aracılığıyla kabul edebilecek mazeretiniz olursa kurs zamanının onda birini aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanılabilir.

Durumları kursu takibe uygun olmadığı için ilişiği kesilenler, devam ederken kursun iptal edilmesinden dolayı mezun olamayanlar ile hastalık hali, askerlik, tutukluluk, hamilelik, doğum, işe giriş ve kursa devamı engel olabilecek ikametgah değişikliği, doğal afetler, eğitim esnasındaki iş kazası nedenleri dışında mazeretsiz olarak kurstan ayrılan bireyler 24 ay geçmeden herhangi bir kurs yahut programdan faydalandırılmıyor.

iskur123.jpg

Katıldığınız her bir kurs günü için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 45 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 35 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 70 TL, geleneksel meslekler kapsamı içinde tertip edilen mesleki eğitim kurslarında 45 TL ve hükümlüler için tertip edilen mesleki eğitim kurslarında 20 ve Uçak Bakım Teknisyenliği Gövde Motor mesleğinde tertip edilen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 75 TL ücret verilmekte.

İşsizlik sigortasından yararlanan bireylerin kurslara katılması durumunda işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez.

MEK kurslarında doğru mesleği seçtiğinizden emin olmanız gerekmekte kursa katılmanız halinde aynı meslekte hiçbir zaman, farklı meslekte ise 6 ay geçmeden hiçbir biçimde başka bir kursa katılamazsınız.

MEK süresi boyunca iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleriniz İŞKUR aracılığıyla karşılanacak.

Kurs sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olmanız halinde MYK belgesi yahut MEB onaylı kurs bitirme belgesi verilmekte.

Hali hazırda başvurabileceğiniz iller ve mesleklerden bazıları;

Mardin Kızıltepe Minyatürcü, Şanlıurfa Siverek Dokuma Konfeksiyon Makineci, Elazığ Baskil Giysi Tadilatçısı, Zonguldak Kilimli kadın giysileri dikim elemanı, Nevşehir Düz dikiş makineci, Denizli Pamukkale ön muhasebeci, İstanbul Pendik Çelik kaynakçısı, Karabük aşçı yamağı, aşçı yardımcısı, satış görevlisi olarak başvurular sürdürmekte.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu