İnternet

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet, mobil hatlar bölümünde İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet ile alakalı bilgi vermek istedik.. Yazımızın detayında İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet başlığımızın ayrıntıları bulunmaktadır..

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet: Neredeyse artık herkesin evinde ve işinde internet var. Lakin bu internetlerin hızları, bant genişlikleri ve diğer unsurlar birbirlerinden farklı. Biz de bu noktada çok daha iyi bir tercih yapabilmeniz için, internet hızı kaç Mbit olmalı – En bi hayli hızlı internet hususunda bir rehber bir araya getirdik. Hazırsanız, başlayalım…

Mbps – Megabit – Megabyte nedir ve bağlantımı nasıl etkiler?

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet İnternet aboneliği sürecinde farklı tarifeler için adil kullanım kotası ile Megabit ve mbps bize en belirgin değişkenler olarak sunulmaktadır. İnternet kullanıcıları genelde MBPS, Megabit ve Megabyte kavramları içinde kaybolmaktadır. Aşağıda bulunan başlıklarda terimlerin anlamlarını öğrenebilişiniz. Peki bu terimlerin anlamları nedir, kimler hangi interneti satın almalı?

Megabyte  – Megabit ne demektir?

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet Megabit ( Mb ): 1 Megabit, 1024 kilobit ( Kb ) veya hemen hemen 1 milyon bite karşılığı olan bir bilgi birimi ifade etmektedir.

Bitler iki durumda sunulan ( 0 /1  ), durumlarının tamamını tanımlayan en ufak veri birimine verilen isimdir.

İnternette izlediğiniz diziler yahut gezindiğiniz  web siteleri, internet bağlantınız üzerinden sizin bilgisayarınıza ulaşmasını sağlayan  bitler aracılığıyla kullanabilirsiniz.

Megabyte ( MB ): Genelde dosya boyutunu ifade eden veri birimidir. 1 byte, 8 bitten meydana gelir ve 1024 kilobyte ( KB ) etmektedir.

Bu nedenle 1 Mbite yani Megabayta ( MB ) = 8 Megabit ( Mb ) = 128 Kilobyte ( KB ) deriz.

Mbps : Açılımı ” megabit per second ” olan bu terim 1 saniye bazında indirilen megabit sayısını ifade eder. İnternet hızını ölçerken megabit ( Mb ) boyutunda ifade edilir. Hızınız ile megabayt ( MB ) olarak indirilen verinin boyutunu ölçebilmek için megabitten  ( Mb ) dönüştürmesini sağlayarak kaç megabyte ( MB ) indirme yapıldığını bulacaksınızdır.

Örnek vermek gerkirse:

  • 1 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 1 Mb = 1 / 8 MB = 128 Kilobyte
  • 2 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 2 Mb =  1 / 4 MB = 256 Kilobyte
  • 4 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 4 Mb = 1 / 2 MB = 512 Kilobyte
  • 8 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 8 Mb = 1 Megabyte
  • 16 Mbps’lik internet hızı ile saniyede 16 Mb = 2 Megabyte

VODAFONE BEDAVA İNTERNET KAMPANYALARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Türkiye 2014 senesinde yapılan bir araştırma neticesinde 5.5 MBit internet hızı ile dünya çapında internet hızı yönünden 34. Ülke olmuştur

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

Bana kaç Mbps internet gerekir?

İnternet bağlantısının olduğu alan içinde internet kullanımının büyük bir bölümü izlenen videolar, diziler, filmler ve dinlenen şarkılar oluşturur. Online dizi ve film siteleri ile Youtube, diğer dizi ve film platformları, uygulamalar aracılığıyla internet üzerinden film ve dizileri takip kısa zaman zarfında bi hayli popüler duruma geldi. Buna ek olarak bi hayli pratik ve kolay bir biçimde istediğiniz diziyi – filmi bulacaksınızdır.

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet Bu tarz internet sörflerinde izlediğiniz videonun değeri, dinlediğiniz şarkının uzunluğu ve dizinin – filmin izleme süresi de  internet hızı izleme rahatlığını ve kota harcamasına kesinlikle doğrudan etki edecektir.  İnternetteki platformların videoların değerine göre kullandıkları megabyte’lar ( 1 saat için ) hemen hemen olarak aşağıda anlattığımız gibidir;

Video değeri İndirilen veri
240p 150MB
360p 250MB
480p 400MB
720p 850MB
1080p 1.3 GB

Bu veriler ile 480 P değerindeki herhangi bir diziyi izlemek için gereken bağlantı hızını aşağıdaki formülle hesaplayabilirsiniz.

(400/3600) x 8 = 0,88 mbps – 880 kbps

Bu durumda 8 + mbps sağlayan bir internet bağlantısı aracılığı ile bu dizileri veya film ve videoları herhangi bir donma yetaptan izleyebilirsiniz.

Dikkate alınması gereken husus ise, 8 mbps hızındaki internet paketlerinin Maks. 8 mbps hız sağladığıdır. Gerçek kullanım hızının ise bundan düşük olduğudur.  Bunu düşündüğümüz de 8 mbps hızına sahip olan bir bağlantı için 5 mbps civarı bir bağlantı hızı beklemeniz daha doğru olacaktır.

Şarkılar ise hemen hemen 2.5 – 5 Megabayt (MB) içinde değişik göstermektedir.

8 Mbps hızına sahip olan bir bağlantısından hemen hemen olarak 5 – 6 Mbps bir bağlantı hızı beklemeniz daha doğru olacaktır.

Bana kaç GB internet kotası gerekir?

İnternet kotaları Megabit değil megabyte / gigabyte üzerinden hesaplanmaktadır.

1 Gigabyte ( GB ) = 10254 Megabyte ( MB ) üzerinden hesaplanır.

BEDAVA İNTERNET KAZANMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Video, dizi veya film izlersem kotamdan ne kadar harcanır?

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet Bu anlamda; 20 GB ( 20480 megabyte ) bir paket 480p değeriyle hemen hemen 50 saatlik yani 3 bin dakika izleme neticesinde bitecektir. Diğer internet harcamalarını da dikkate aldığımız taktirde, ( diğer internet siteleri, oyunlar, mail ve sosyal platform platformları gibi ) 20 GB’lik bir kotanın 40 – 45 saat civarı izlemeden sonra tükeneceğini söylememiz olabilecekdür.

Daha önce AKK uygulaması yani Adil Kullanım Kotası ile sınırsız internet paketlerinde de kota aşımı sonrasın da hız düşürülüyordu. Bu bağlamda tam anlamıyla sınırsız bir internet kullanımı söz konusu değildi.

Kotalı ( limitsiz olmayan internet ) paketlerde kota aşımı olduğunda yapmış olduğunuz anlaşmanıza göre internet hizmetinin durdurulması veya ek ücretin faturaya yansıtılması söz konusu olabilir. Bu nedenle de kullanımınıza uygun kotayı seçmeye özen göstermeniz, tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

FATİH İNTERNET ŞİFRESİ NEDİR

Online (çevrimiçi) bilgisayar oyunları ne kadar kota harcar?

İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet Zamanının çok büyük bir kısmını çevrimçi oyun oynayarak internet kullanımı yapan internet kullanıcıları; oynanan oyunun hemen hemen olarak saatte kaç MB harcadığını ve kaç saat boyunca oynadıklarını hesaplayabilirler. Her oyun sunmuş olduğu grafik değerine göre saatlik olarak farklı miktarda internet harcarlar. İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

Örnek olarak saatte 100 Megabayt veri harcayan bir oyun oynadığınızı varsayalım:

Günde 10 saat oynadığınız durumda 1.000 MB veri harcanır. Bu da hemen hemen olarak 1 GB’lık bir veri kullanımına eşittir. Eğer günlük bu zaman aralığında oyun oynuyorsanız; basit bir hesapla 1 ay içinde 30 GB civarlarında verinin oyuna harcanacağını göstermektedir.

Hangi internet paketini seçmeliyim ?

Sabit ücrete dikkat! Sabit hat fiyatının, internet paket fiyatına dahil edilip edilmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet

İnternet hizmeti sağlayan bir operatöre veya Firmaya Gittiniz ve İnternet paketinizi seçerken yukarıda söz ettiğimiz değişkenlere ek olarak dikkate almanız gereken mühim bir diğer husus da, çok fazla internet paketlerine müdahil olan ev telefonu hatlarıdır.

Her ne kadar sabit telefon olmadan da internet sahibi olunabilse de, yine de dikkat etmeniz gerekenler içinde yer alır.  Bu internet paketlerinde en fazla önemle üstünde durulması gereken husus sabit ücrettir. Sabit ücretin toplam fiyat içinde olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Dahil olmaması durumların da paket fiyatınız 10-20 TL arası aratacak, bu yüzden 80 TL’lik bir pakete aylık 100 TL ödemekle yüz yüze kalabilirsiniz.

Yani internet paketinizi seçmenize yararı olacak birden çok etken olduğu gibi, iyi araştırılması gereken konulardan biridir. İnternet Hızı Kaç Mbit Olmalı En Hızlı İnternet  başlıklı yazımız ile alakalı düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu