İnternet

Instagram Toplu Mesaj Silme Çözümleri ve Uygulamaları

Instagram Toplu Mesaj Silme Çözümleri ve Uygulamaları, mobil hatlar bölümümüzde Instagram Toplu Mesaj Silme Çözümleri ve Uygulamaları ile alakalı kampanyaları paylaştık. Instagram Toplu Mesaj Silme Çözümleri ve Uygulamalarınin detayları yazımızda..

Instagram Toplu Mesaj Silme Çözümleri ve Uygulamaları

Dünyanın en yaygın kullanılan sosyal platform platformu olan Instagram‘da mesajlaşma bölümü sürekli olarak kullanılıyor. Hatta bir nevi yazılı ve görsel iletişim aracı olduğundan da rahatlıkla söz edebiliriz. Arkadaşlarımızla yaptığımız güzel yazışmalar ileriki günlerde hoş bir anı olarak dönem dönem okunsa da arada bir hiç tanımadığımız insanlar yüzünden durmadan gelen mesajlar bi hayli fazla can sıkıyor.

Bu mesajları sıra sıra silmek fazlaca zaman alıp, yorulmamıza yol açtığu için Instagram toplu mesaj silmeye yönelik çözümler ve uygulamalar. Bizlerde size gerek toplu gerekse de yazılım bazlı cihaza göre Instagram mesajlarını pratik bir biçimde nasıl silebileceğinizi listeledik.

Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da toplu olarak DM (Özel mesajları) silmek için uygulama özelinde herhangi bir pratiklik yer almıyor. Yani ne yazık ki “Tümünü seç” diyerek bir çırpıda bütün mesajları ortadan kaldırma şansınız yok. 

Bunu fakat harici uygulamalar yardımıyla yapabiliyorsunuz. Gerek IOS yazılımları gerekse de Android yazılımlarına yükleyeceğiniz harici bir yazılımla toplu olarak bir çırpıda bütün mesajlarınızı silebilirsiniz.

Her 2 yazılım için de toplu mesajlarınızı nasıl silebileceğinizi ayrı ayrı işleyelim.

Instagram’da Toplu Mesaj Silme: IOS

Instagram’da IOS Cihazlar üzerinde toplu mesajları silmek için uygulamanız gereken yöntem şu biçimdedir.

 • Cihazınızda App Store bölümüne girin ve Instagram All Delete Message uygulamasını telefon veya tabletinize kurun.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamayı açın ve şifrenizle birlikte kullanıcı adınızı girin
 • Daha sonra uygulama içinde silmek istediğiniz mesajları sıra sıra veya bütününü seçerek silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Instagram All Delete toplu mesaj silmek için en yaygın kullanılan uygulamadır. Bu uygulamanın dışında Apple Store arama bölümüne Instagram mesajları komple silme, Instagram bütün mesajları sil gibi farklı arama terimlerini kullanırsanız karşınıza bir çok alternatif çıkacaktır. Seçiminize göre dilediğinizi kurup, kullanabilirsiniz. Kullanış yönünden hemen hepsinin işlevi Instagram All Delete programıyla benzer bir yapıdadır.

IOS yazılımlı cihazlarda Instagram toplu mesajları silebildiğimize göre android cihazlarda bu işlemi nasıl yapabileceğinize değinelim.

Instagram’da Toplu Mesaj Silme: Android

Instagram da Android yazılımlarda toplu mesaj silmek için yukarıdakilere benzer adımlar izlemeniz gerekiyor.

 • Google Play Store‘a giriş yaparak Instagram All Delete Message uygulamasını bulup kurun.
 • Uygulamayı açın ve Instagram kullanıcı adınız ve şifrenizi girin
 • Bu etapta silmek istediğiniz mesajları seçerek eylemi uygulayın.

Tüm bu işlemleri yaparken akıllara hiç şüphe yok ki uygulamayı kurup, mesajları siliyorum ama bir zararı olur mu sorusu geliyor.

Instagram’da Toplu Mesaj Silmek Zararlımıdır?

Instagram cihaz farklılığı olmaksızın mesajlarınızı toplu olarak silmeye izin vermediği ve harici bir uygulama indirdiğimiz için mutlaka “Güven” sorunu ortaya çıkacaktır. Farklı bir uygulama yapmak için fake hesap oluşturup giremediğimiz ve kendi Instagram kullanıcı adı ve şifremizi girdiğimiz için şifremiz harici kaynaklar tarafınca bilinir duruma gelecektir. Uygulama geliştiricileri her ne kadar bu şifreleri kaydetmediklerini bildirseler de ister istemez Acaba? Soruları geliyor.

Bu yüzen gerek kullanılan Instagram All Delete uygulaması, gerekse de bu uygulamaya benzer farklı türevler güvenlik yönünden büyük risk teşkil ediyor. Mümkün olduğunca Instagram özelindeki işlemlerinizi uygulama üzerinden gerçekleştirmeye özen gösterin. Aksi durumda hesap detaylarınız başkalarının eline geçtiği için hesabınızdan olabilirsiniz.

Benim mesajlarım çok fazla, illaki kullanmam gerekiyor düşüncesinde olabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz olabilecek olduğunca uzak durmanız ışığında olsa da uygulamayı cihazınıza indirip giriş yaptıktan ve mesajlarını sildikten hemen sonra şifrenizi tekrar değiştirerek yazılımı telefonunuzdan tamamen kaldırmanız olacaktır.

Ben bu riski almak istemiyorum. Instagramda üzerinden sıra sıra sileceğim fakat nasıl yapıldığını bilmiyorum derseniz de uymanız gerekenlere hemen değinelim.

Instagram’dan Gelen Mesaj Nasıl Silinir? 

Instagram üzerinde mesajları sıra sıra silerek güvenli bir işlem yapmak istiyorsanız aşağıdaki prosedürleri uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Ana sayfanızda bulunan mesaj kısmına girin. 
 • Daha sonra iOS sürümünde, sileceğiniz birinin üzerine gelip sola doğru kaydırın.
 • Android işlem sistemine sahip cihazlar için mesajın üzerine basılı tutun ve çıkan bölüme tıklayın.
 • Sil seçeneğine tıklayarak silebilirsiniz.

Instagram DM (Mesaj) Tek Tek Silme İşlemi

Bazen de mesajı komple silmek yerine yalnızca kendi yolladığımız mesajları ortadan kaldırmak isteyebiliriz. Bazen yazdıklarımıza pişman oluruz veya telefonumuza bakabilecek başka bir tanesinin bu iletileri görmesini engellemek isteyebiliriz.

Bu durumda yapmanız gereken, sohbet ettiğiniz birinin silmek istediğiniz konuşmasına basarak sohbete giriş diyorsunuz ve yazmış olduğunuz mesaja basılı tutarak “Mesajı geri al” butonuna basmanız gerekiyor. Böylelikle kendi mesajlarınızı sıra sıra silebilirsiniz. Lakin burada dip not olarak hatırlatalım ki karşı tarafın mesajlarını bu yöntemle silmeniz olabilecek değildir.

Instagram’da Gelen Video Mesajını Silme

Instagram’da gelen video mesajını silme işlemi yazışma içinde ne yazık ki geliştiriciler tarafınca olabilecek kılınmamış. Yani diğer içerikleri tutup yalnızca videoyu silme şansınız yok. Tabi bu karşı taraftan gönderilen videolara için geçerli…

Eğer videoyu gönderen sizseniz göndermiş olduğunuz videonun üzerine basılı tutun ve “Videoyu sil” deyin. İllaki karşı taraftan gelen videoyu silmek istiyorsanız ne yazık ki yapabileceğiniz tek etkinlik videoyu tamamen silmek olacaktır.

Instagram’da Karşı Taraftan Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Kimi zaman bir tanesine bir mesaj yazarız ve pişman oluruz hemen silmek istedik. Ya da göndermek istediğimiz mesaj asıl sahibine değil de farkında olmadan başka bir Instagram kullanıcısına iletilir.

Böyle bir durumda elinizi biraz hızlı tutmanız gerekiyor. Nedeniyse Instagram’da mesajı silmek için karşı tarafın o iletiyi görmemesi gerektiği zorunluluğu. Unutmayın ki siz onlara mesaj gönderince karşı tarafa anında bir bildirim gidiyor. Eğer bildirime rağmen mesajınızı açmamışsa,

 • Mesaj gönderdiğiniz sayfayı açın
 • Gönderdiğiniz mesajın üzerine elinizi basılı tutun
 • Gönderiyi iptal et seçeneğine basın

Artık mesajı karşı taraf istese de göremeyecektir. Akıllara bu etapta bir soru geliyor, ona bildirim gidecek mi?

Instagram’da Konuşmayı Geri Alınca Karşı Tarafa Bildirim Gidermi?

Instagram’da farkında olmadan gönderdiğiniz veya pişman olduğunuz ve bir hışımda sildiğiniz ileti, karşı tarafa bir bildirim olarak gönderilmese de mesaj içinde silindiğine dair bir ibare geçiyor. Lakin, karşı taraf yalnızca silinen bir mesajın varlığından haberdar oluyor ve bildirim gidiyor. Mesajın içeriğine hiçbir biçimde erişemez.

Bundan dolayı yanlış yazdım vs.. gibi mantıklı mazeretlerle durumu idare edebilmeniz olabilecek. Peki kısmen değil de mesajları tamamen ortadan kaldırmak olabilecek müdür?

Instagram’da Konuşma Silinince Karşı Tarafın Mesajı da Silinir mi?

Instagram üzerinden konuşma silinince yalnızca sizin ekranınızdan temizlenmiş oluyor, karşı tarafın sohbet sekmesinde ne yazık ki mesajı gördüğü sürece bir müdahalede bulunamıyorsunuz. Eğer mesajı halen görmemişse yukarıdaki yöntemle silebilirsiniz fakat onun dışında sileceğiniz bütün mesajlar yalnızca kendi ekranınızdan silinecektir.

Instagram Mesaj Verilerini Silme İşlemi

Her ne kadar Instagram mesajları konuşma ekranından silsek de bunlar çerezlerde aktif olarak görünmekte. Eğer ortadan tamamen kaldırmak istiyorsanız Ön bellek temizliği yapmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şu biçimde;

 • Telefonunuzdan ayarlar sonra da uygulamalara girerek Instagramı buluyorsunuz.
 • Karşınızı bir sayfa çıkacak ve alt bölümünde Ön belleği temizle yazısını göreceksiniz.
 • Bu opsiyon dışında verileri temizle bölümüne yetki vermeniz durumunda uygulama içindeki mesajlar başta olmak üzere kayıtlı bütün datalarınız silinecektir.
 • Bu işlemden takip ettiğiniz ve sizi takip eden kullanıcılar kesinlikle etkilenmezler.

Instagram Mesajlar Engelleyince Kaldırılır mı?

Eğer Instagram mesajların içeriği sizi bi hayli rahatsız eden türden ise engellemek de yapabileceğiniz değişik bir alternatif olarak ön plana çıkarıyor. Gönderdiğiniz ve onun size gönderdiği bütün mesajları onu engelleyerek ortadan kaldırmanız olabilecek. Unutmayın ki engellediğiniz süre boyunca geçmişte gönderdiğiniz bütün mesajlar silinir ve yenisini gönderemez.

Eğer birinin engelini kaldırırsanız tekrar size mesaj yollamaya başlayabilir.

Instagram Hesabımı Kapatınca Mesajlar Silinir mi?

Eğer Instagram hesabınızı tamamen kapatırsanız mevcut profiliniz ve mesajlarınızla birlikte Instagram özelindeki kayıtlı bütün detaylarınız ortadan kalkacaktır. Geçmişte başka bir tanesine gönderdiğiniz mesaj karışı taraf silmediği sürece bu durumdan etkilenmeyecek ve orada kalmaya sürecektir.

Anlayacağınız karşı taraf mesajlaşmaları silmediği sürece sizin üyelik hesabınızı tamamen kapatmanız hiçbir işe yaramaz. Bundan dolayı profili kapatmak yerine mesajları kutunuzdan sıra sıra silme yöntemini uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu