Sağlık

İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası

İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası, sağlık bölümümüzde İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası ile alakalı bilgi aktaracağız.. İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası

Konuyla alakalı olarak bilgisi bulunmayan bireyler son haftalarda sık bir biçimde karşılaşılan İnostil ile alakalı bilgileri merak etmektedir. Bu bağlamda bireyler en fazla inositol nedir sualinin yanıtını araştırmaktadır. Vitamin B8 olarak nitelendirilen İnositol, kendini güçsüz ve hâlsiz hisseden bireylerin vücutlarında bulunan noksanlıklerden birisi olan B kompleks vitamindir. İnositol bireylerin özellikle yorgun hissettikleri zamanlarda kullanabileceği ve vücudun direnç kazanabileceği bir B8 vitamindir. Vücuttaki bağırsak bakterileri aracılığıyla glukoz sentezlendiğinden dolayı tam anlamıyla vitamin olarak nitelendirilemez. İnositol her birinin vücudunda aktif olarak bulunan bir çeşit gereksinimdir. Kişilerde en fazla beyin, kalp ve gözün lens tabakasında bulunmaktadır. İnositol eksikliğinde kişi kendisini daha yorgun hissetmekle birlikte vücudunun direncini de kaybeder.

Yapılan araştırmalar neticesinde vücuttaki inositol oranının az olması sebebiyle bireylerde depresyon, anksiyete yahut panik atak hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Beyindeki İnositol noksanlıkleri bu sorunlara neden olurken diğer bölgelerdeki noksanlıkler de başka poblemlerin tetikçisi olabilmektedir. Depresyon hastalığına yakalanan yahut anksiyete krizleri geçiren bireyler için inositol yan etki taşımayan bir anti depresan olarak kullanılabilmektedir.

Üreme çağına gelmiş olan kadınların yumurta değeri üzerinde de olumlu etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Üreme çağındaki bir çok kadının yumurta değerini yükselttiği gibi endokrin bozukluk olan polikistik over sendromunda da inositol alımı hormonsal faaliyetleri de düzenlemektedir. İnositol eksikliği bulunan ve doğum çağında olan kadınların gebelik zamanında kendilerini daha depresif yahut daha duygusal hissetmelerinin nedenleri içinde bulunmaktadır.

Gebelik dönemleri yaşayan kadınları için de bir çok açıdan faydası bulunmaktadır. Gebelik dönemlerinde kadınların kan değelerinde ve parametrelerinde olumsuz faaliyetler meydana gelmektedir. İnositol eksikliği bu poblemleri daha tehlikeli noktalara taşımaktadır. İnositol alımı ile gebelik dönemlerinde kadınların daha sağlam kan değerlerine sahip olması sağlanmaktadır.

İnositol eksikliği ile kadınlarda pokisitk over sendromu baş gösterebilmektedir. Pokisitk over sendromu ile birlikte kadınlarda tüylenme, kilo problemleri ve adet düzensizliği gibi etkileri olduğu gözlemlenmektedir. İnositol alımı ile birlikte pokistik over sendromu da yavaş bir biçimde ortadan kaldırılarak kadınlardaki bu problemler çözülebilmektedir.

İnositol, bir çok kadının poblemlerina çözüm olabildiği gibi DNA sentezi ve hücre bölünmesi ve hücre yenilenmesi konularında da etkili çözümler sunabilmektedir. İnositol faydaları bunlar gibi bir çok değişik örnekle özetlenebilmektedir. İnositol faydaları ve çeşitleri aşağıda liste hâlinde verilmiştir.

İnositol eksikliği doktor tavsiyesi ile birlikte genelde reçete verilerek giderilmektedir. Eczanelerden tein edilebildiği gibi dileyen bireyler internet siteleri üzerinden de temin edebilirler.

İnositol içeriği bundan dolayı bir çok hastalığın nasıl tedavi edileceğinde kullanılmaktadır. Ürün doz aşımı meydana geldiğinda ise bireyler üzerinde ufak çaplı da olsa yan etkilere sahiptir. İnositol yan etkileri aşağıdaki gibidir.

Belirtilen yan etkiler normal kullanımın aksine doz aşımı yapıldığında meydana gelebilmektedir. Kullanan bir çok kişi aracılığıyla olumlu bir biçimde lanse edilmektedir.

İnositol bir çok değişik yerde değişik bir fiyat üzerinden satış göstermektedir. İnositol fiyatı hemen hemen olarak 60 TL olarak değer görmektedir. İlacın etki süresine ve miligram ağırlığına göre de değişiklik göstermektedir

Kaynak: wikipedia / examine

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu