Sağlık

İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri

İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri, sağlık bölümümüzde İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri ile alakalı bilgi aktaracağız.. İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri

Yunanca “rheuma” kökeninden gelen iltihaplı romatizma terminolojik adı Romatoid Artrit olarak anılan bir hastalıktır. Kemik, kas ve eklem ağrısı olarak kendini gösterir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekle birlikte çocuklarda dahi görülebilir. El, bilek ve ayak eklemlerinde görülen iltihaplı romatizma belirtileri, çok bir hayli önemli biçimde insanın yaşam değerini düşürebilir. Genetik etkenlerin yanında sigara ve geçirilen sık enfeksiyonlar gibi çevresel etkenler de iltihaplı romatizmaya neden olmaktadır.

Romatoid artrit önlem alınmazsa bi hayli hızlı biçimde ilerleyen bir hastalıktır ve çok sık görülür. Korkmayın ağrılar için ilaçları mevcuttur ve bir çoğu da oldukça etkilidir. Kapalı ve yağmurlu havalarda şikayetler artabilir. Tıbbi tedavi yanında beslenme de mühimdir. En faydalı besin içindeki mineral ve vitaminlerle taze balıktır. Oluşturulan kapsamlı tedavi hastalığı tamamen geçirmez fakat yaşamı sürdürebilmek için yardımcı olmaktadır. Tedavi sonrası şikayetleriniz çok bir hayli önemli biçimde azalır. İltihabın kurutulması birinci tedavi hedefidir ve ağrılar azaltılarak hasta tatminiyeti sağlanır. Romatizmanın çeşidine göre antienflamaturlar(ağrı kesiciler), steroidler(kortizon) gibi verilen ilaç değişiklik gösterir. Bunun bunun yanında yapılacak egzersizler hastayı bi hayli rahatlatır. En ideal egzersiz yüzme olabilir.

İltihaplı romatizma belirtileri görüldüğünde en fazla kullanılan ilaçlar NSAIDs(nonsteroidal anti iltihap ilaçlar), hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaçlar ve çeşitli biyolojik ajanlardır. Eklemlerde bir araya gelen hasar ciddi boyutlarda ise bunları onarabilmek için ameliyat tavsiye edilir. Ameliyat sonrası eklemde onarım ve kaynama sağlanır.

Zencefil ve zerdeçal çayı, yeşil çay, balık veya balık yağı iltihaplı romatizmaya en fazla fayda sağlayan bitkisel çözümlerdir. bunun bunun yanında ısırgan otu, lahana yaprağı, rezene, hardal, mayıs papatyası da faydalı olarak bilinir.

Source: CDC / Arthritis

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu