Başvurular

İlk Nato Katılım Başvurusu 2021

İlk Nato Katılım Başvurusu 2021, kamu ve özel iş başvuruları bölümümüzde İlk Nato Katılım Başvurusu ile ilgili detay vermek istedik.. İlk Nato Katılım Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İlk Nato Katılım Başvurusu


Türkiye ilk NATO katılım başvurusu, NATO’ya başvuru ne zaman yapıldı, İlk NATO başvurusu hangi tarihte yapılmıştır gibi sorular son haftalarda Suriye’de gerçekleştirilen operasyonlar sonrası çok fazla sorulan sorulardan olmuştur. Bizde bu makalemizde bu konu ile ilgili ayrıntıları sizlerle sunacağız.

NATO Nedir ?

NATO, 1949 senesinde başta 12 ülke aracılığıyla imzalanan askeri ittifak anlaşmasıdır. Bu örgütlenmeye birbirinden farklı zamanlarda 18 ülke daha katılmıştır. NATO adı altında bulunan bu devletler herhangi bir dış güçten gelebilecek bir saldırı durumunda ortak savunma yapacaklardır. Bu ittifak Kuzey Atlantik Antlaşması’na dayanarak kurulmuştur.

Türkiye İlk Nato Başvurusu

Türkiye ilk NATO başvurusu 1950 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi aracılığıyla yapılmıştır. 1950 genel seçimlerinden 3 gün önce yapılmıştır fakat bu başvurudan olumlu bir sonuç alınamamıştır. Yapılan seçim neticesinde iktidar olan Demokrat Parti Nato’ya girmek için bir takım çalışmalar yapmaya devam etmiştir.

Türkiye 1950 senesinde Kore Savaşı’na asker göndermiş ve bu durumun sonrasında 1952 senesinde sınır komşumuz olan Yunanistan ile birlikte NATO kullanıcı hesabıne resmi olarak kabul edilmiştir.

Nato İlk Üyelik Tarihi

NATO Üyesi Ülkelerin Listesi

– Birleşik Krallık
– Belçika
– Kanada
– Danimarka
– Fransa
– İzlanda
– İtalya
– Lüksemburg
– Hollanda
– Norveç
– Portekiz
– Amerika Birleşik Devletleri

– Türkiye
– Yunanistan

– Almanya

– İspanya

– Çek Cumhuriyeti
– Macaristan
– Polonya

– Bulgaristan
– Estonya
– Letonya
– Romanya
– Litvanya
– Slovenya
– Slovakya

– Hırvatistan
– Arnavutluk

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu