Başvurular

İlaç Katılım Payı Nasıl Alınır? Muayene Katılım Payı

İlaç Katılım Payı Nasıl Alınır? Muayene Katılım Payı, başvurular bölümümüzde İlaç Katılım Payı Nasıl Alınır? Muayene Katılım Payı ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İlaç Katılım Payı Nasıl Alınır? Muayene Katılım Payı ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İlaç Katılım Payı Nasıl Alınır? Muayene Katılım Payı

Bu paylaşımımızda ilaç katılım payı konusunu anlatıyoruz. İlaç katılım payı nedir? Muayene katılım payı ile bir farkı var mı? Kimler muayene katılım payı alabilir? Sorularını temele alarak ilaç katılım payı yahut muayene katılım paylarını anlatıyoruz. 

İlaç katılım payı, genel sağlık sigortasına sahip olan dar gelirli vatandaşlarımıza tanınan bir haktır. Bu bağlamda hastane ücreti, optik ücreti ve ilaç ücreti gibi fiyatların vatandaşlara iade edilmesi olabilecekdür.

Yani herhangi bir hastaneye gittiğinizde veya bir ilaç aldığınızda sizden kesilmiş olan paylarınızı geri alabilirsiniz. Bunun için genel sağlık sigortasına sahip olmanız yeterli gelmektedir.

İlaç Katılım Payı Nedir ?

Değerli okurlarımız, bildiğiniz gibi hastanelerde, eczanelerde veya optiklerde sağlık hizmeti aldığınızda sağlık giderinizi devlet karşılamaktadır. Eğer özel hastanede değilseniz bu geçerli. Devlete ait bir yerde tedavi oluyorsanız buradaki masrafların büyük kısmını devlet karşılıyor. Lakin bu fiyatların yani bu aldığınız ilacın yada diğer hizmetin yüzde 20’si ise sizden kesilmektedir. Bu kesinti ilaç katılım payı yahut muayene katılım payı olarak adlandırılır. Sigortalı olarak çalışıyorsanız muayene katılım payı maaşınızdan kesilir.

Eğer herhangi bir sigortanız yoksa eczaneye gidip ilaç aldığınız zaman ücret kesilir. İlaç katılım payı adı altında muayene  ücreti sizden istenmekte ve alınmaktadır. 

Sağlıktan yaralanırken, ilaç alırken kesilen bu % 20’lik ücreti eğer yeşil kartlıysanız veya 2022 sayılı yasaya göre maaş alan biriyseniz fiyatları geri alma hakkınız mevcuttur. Bunun için ilaç katılım payı geri ödemesi almanız mümküdür.

İlaç Katılım Payı Başvuru

Muayene katılım payı alabilmek için ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvuru yapmanız gerekir. Vakıflara gidip ilaç katılım payı için talep ettiğinizde sizden herhangi bir evrak istenmemektedir. Bakanlık ile SGK içinde yapılan protokol yapılmıştır. Buna göre zaten vakıflar bütünleşik sistem üzerinden sağlık kayıtlarınızı ve almış olduğunuz ilaçların katılım paylarını görebilmektedir. Kimliğiniz ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip başvuru uygulayabilirsiniz. Şartlarınız uyuyorsa muayene katılım payı yahut ilaç katılım payı iadenizi alabilirsiniz. 

İlaç Katılım Payı Almanın Şartları

Muayene katılım payı alabilmek için tek şart genel sağlık sigortalı olmanızdır. Dolayısıyla katılım payından yararlanmak istiyorsanız önce genel sağlık sigortanızı yani yeşil kartınızı açtırmanız gerekir. Bunun için de ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yeşilkart başvurusu yapmanız gerekir.

Herhangi bir işte çalışmıyorsanız, sigortanız ve bağkurunuz yoksa yahut emekli değilseniz sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamazsınız. Sağlıktan yararlanmanız için ya bir işte çalışmanız yahut genel sağlık sigortasına dahil olmanız gerekir. Hem hastane masrafları hem de ilaçlarınızın karşılanabilmesi için genel sağlık sigortası şarttır. Genel sağlık sigortası hesaplamaları neticesinde ücretsiz gss onaylanırsa sağlıktan ücretsiz yararlanırsınız. Bu durumda da ilaç katılım payı için de hak kazanırsınız.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Bütün malvarlığı ve gelirlerinizin toplamı hanenizde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 inden fazla değilse genel sağlık sigortasına geçebilirsiniz. Genel sağlık sigortasına geçmeniz sizin muhtaç durumda olduğunuzu gösterir. Bu durumda da ilaç katılım paylarınızı almanız olabilecek olur.

Muayene katılım payı sağlık hizmetini aldıktan sonra 2 yıl içinde geri alınabilmektedir. Yani hastaneye veya ilaca verdiğiniz Muayene katılım payı fiyatını alabilmeniz için bunun üzerinden 2 sene geçmemiş olması lazım. 2 yıl geriye dönük olarak ilaç katılım payı alma şansınız mevcuttur.

Her İlçede İlaç Katılım Payı Varmı?

Değerli okurlarım, Muayene katılım payı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafı verilir. Bütün vakıflarda bu uygulama yoktur. Bu proje veya bu uygulama sizin vakfınızda olmayabilir. Bu nedenle ilk kez ilçemizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına uygulamanın olup olmadığını sormanız gerekir. Uygulama varsa başvurunuzu uygulayabilirsiniz.

İlaç katılım payını ödeyecek olan kurum Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmet Bakanlığıdır. Başvuruyu alan ve süreci takip eden kurum ise Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarıdır.

ilac-katilim-payi-nasil-alinir ? Muayene ücreti

 İlaç Katılım Payı Süreci

Genel sağlık sigortası için vakfa gittikten sonra size bir form verilir ve bunu doldurursunuz. Eğer oturduğunuz hanede oturan herkesin mal varlığı ve gelirlerin toplamı kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 dminimum ise sizler de yeşil kartlı olursunuz. Yani genel sağlık sigortalı olursunuz.

Genel Sağlık sigortasının 2 aşaması mevcuttur. Mal varlığı ve gelirlerinizin toplamı kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1 den yüksek ise GSS -1 bir olarak adlandırılan genel sağlık sigortalı oluyorsunuz. Yani aylık 110 lira gibi ücret vererek sağlıktan yararlanabiliyorsunuz. Bu durumda ilaç katılım payı alamazsınız. Kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/1’dminimum ise o zaman da sizin genel sağlık sigortanız G-0 olarak adlandırılır. Böylelikle ücretsiz sigortalı olarak sonuçlanır ve ilaç katılım payını da geri alma şansınız bulunur.

Kimler İlaç Katılım Payı Alabilir ?

Öncelikle bu katılım payını almanız için yeşil kartlı olmanız ve vakıflara gidip yeşil kart formu doldurmanız gerekiyor. Başvurunuzun sonucu G0 çıkarsa yani sizin dar gelirli olduğunuza karar verilirse yeşil kartlı olursunuz.

Değerli okurlarım ilaç katılım payı bunun yanı sıra 2022 sayılı yasaya göre aylık ve maaş alan bireylere de verilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığından maaş alan bireylerde katılım payını geri alabilmektedirler.

2022 sayılı yasaya göre Yaşlı maaşı,Engelli maaşı, engelli yakını maaşı ve dul maaşı gibi merkezi maaşlardan herhangi birisini alıyorsanız sizler de Muayene katılım payı için geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

İlaç Katılım Payı Sorgulama

Sizler de katkı payı olup olmadığını e-devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz sayfamızdaki videomuzda uygulamalı olarak e devletten nasıl öğrenebileceğimizi anlattık lütfen izleyiniz. e devlet ilaç katılım payı için de kullanılan güzel bir platform. Muayene katılım payı sorgulama işlemi buradan rahatlıkla yapılabilir.

Eski adıyla yeşil kart yeni adıyla genel sağlık sigorta önemli bir uygulama ve hizmettir. Bundan yaralanmaya çalışın. Eğer sigortanız veya herhangi bir sağlık güvenceniz yoksa, mal varlığınız yer almıyorsa yararlanın. Muhtaç durumdaysanız yani muhtaçlık kriterine uyuyorsanız İlçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın giderek başvurunuzu yapın. Bunun yanında sizin ve ailenizin sağlıktan yararlanması olabilecek olacaktır.

Herhangi bir sağlık güvencemiz olmasa bile eğer Genel Sağlık Sigortanız varsa bütün devlet hastanelerinden yaralanma şansınız mevcuttur. Aynı zamanda ilaçlarınızı alma şansınız da olacaktır. Özel hastane hizmetleri hariç.

Genel sağlık sigortası ile alakalı kapsamlı yazımıza ve videomuza burayı tıklayarak varabilirsiniz. Ayrıca

 Bakanlığımız aracılığıyla sağlanan diğer yardım ve destekler için de burayı tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu