Sağlık

İbuprofen Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

İbuprofen Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?, sağlık bölümümüzde İbuprofen Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? ile alakalı bilgi aktaracağız.. İbuprofen Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

İbuprofen Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama motorunda çok fazla aratılan konulardan bir diğeride İbuprofen tablet ne işe yarar sorusudur. İbuprofen steroik olmayan ağrı kesiciler içinde bulunmaktadır. Romatoid artrit ve orteoartrit gibi hastalıkların da nasıl tedavi edileceğinde kullanılmaktadır. Ayrıca grip semptomlarının hafifletilmesi maksadıyla da kullanılmaktadır. 1950’li senelerin başında üretilmeye başlanan İbuprofen, ağrı kesici özelliğiyle bunun bunun yanında ateş düşürücü ve yüzsek dozda yangı giderici özelliklere sahip olmaktadır.

Vücudumuzun hasar ve yaralanma gördüğü durumlarda salgılanan moleküler olan prostaglandinler ağrı, ateş, ödem ve yangıya neden olmaktadır. İbuprofen prostaglandinlerin üretiminde engellenerek vücutta ağrı, ateş ve yangının oluşmasını engellemektedir. İbuprofenin ağrı kesici, iltihap önleyici, ateş düşürücü gibi bir çok rahatsızlığın nasıl tedavi edileceğinde kullanılmasını sağlamaktadır. Başlıca kullanım alanlarını saymak gerekirse bunlar; adet sancıları, ateş ve ağrı, baş ağrısı ve migren, hafif orta ciddi düzeyli ağrılar halinde kullanılmaktadır.

İbuprofen’in corona virüs nasıl tedavi edileceğinde kullanımı ile alakalı de tartışmalar bulunmaktadır. Eğer corona virüs gibi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Temel ilaç listesinde bulunan İbuprofen, steroid yapıda olmayan ağrı kesiciler içinde bulunmaktadır. İbuprofen tablet nedir ve ne zaman ne biçimde kullanılması gerekir gibi sorular da çok fazla sorulmaktadır. Etken maddenin ilaç formuna ulaşabilmesi için çeşitli olarak yardımcı maddeler de kullanılmaktadır. Bazı zaman ilaçlarda tek başına, bazı zamanlarda ise farklı etken maddelerle birlikte kullanılmaktadır. Tablet dışında kapsül, jel ve şurup gibi farklı çeşitlerde bir çok ürünü mevcuttur. Hastanın durumuna göre ve hastalığın yerine göre uzman hekim önerisi ile kullanılmaktadır.

İbuprofen tablet nasıl kullanılır diğer ilaç şekillerine göre faklı olabilmektedir. Bu süreç boyunca tedavinizden en doğru cevabı almanız için uzman doktorunuzun yazdığı yahut eczacınızın tarif ettiği gibi kullanmaya çalışın. Mide şikayetlerini önlemek maksadıyla bir miktar gıda ve içecek ile birlikte kullanınız. Tablet formunda kesinlikle ezmeyin ve çiğnemeyiniz. İlacın etken maddesi boğazınızı tahriş edebilmektedir. Uzun süre kullanımdan kalp poblemleri ihtimali yaşayabilirsiniz.  

Bir bardak su ile alınmaktadır. Genel olarak hastalığınızın şiddetine göre 3 yahut 4 defa kullanılmaktadır. İlacınızı ezmeyin ve kesinlikle çiğnemeyin. Aksi halde boğazınızı rahatsız etme ihtimali yüksektir. İbuprofen tablet mide hassasiyetine neden olabilme ihtimali için tok karna alınması tavsiye edilmektedir. Mutlaka ilacın içinden çıkan kullanım talimatını okumanız tavsiye edilir. Doktorunuzun reçete ettiği biçimde kullanılmanız tavsiye edilmektedir.

Her ilaçta olduğu gibi İbuprofen tablet yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkilerin kimilerinde ciddi sorunlar olabilmektedir. İbuprofen’in yaygın olan hafif yan etkileri, karın ağrısı, baş dönmesi, uyuşukluk, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve mide ekşimesi şeklinde gözlemlenebilmektedir. Ciddi yan etkileri içinde ise, karaciğer yetmezliği ve karaciğer iltihabı, trombosit düşüklüğü, idrarda kan, idrar yolu enfeksiyonu, anemi, inme, kalp krizi, böbrek hasarı ve yüksek tansiyon bulunmaktadır.

İbuprofen tablet faydaları içinde ağrı nasıl tedavi edileceği bulunmaktadır. En yaygın kullanılan ağrı nasıl tedavi edileceğidir. İlacın vücuttaki prostaglandin sentezini engelleyerek etki göstermektedir. İbuprofen grip nasıl tedavi edileceğinde etken maddesi bir çok grip ilacının birleşimine girmektedir. Ağrı kesici özelliği aracılığıyla grip yahut nezlede birinin kendisini daha iyi hissetmesini yarayacaktır. Ateş düşürücü etkisi ile ateşin artmasıni engel olmaktadır. Lakin gribin kendisini doğrudan tedavi edici etkisi yoktur. Hastalık ve semptomlarının giderilmesini engel olmaktadır.

Yüksek ateş nasıl tedavi edileceğinde İbuprofen özellikle çocukların ateşinin düşürülmesinde yaygın biçimde kullanılabilmektedir. Ateş vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Bu neden ile ateş tehlikeli sınırlara gelmeden önce İbuprofen kullanılmalıdır. İbuprofenin yangı giderici özelliğiyle artrit nasıl tedavi edileceğinde yüksek dozda kullanılmaktadır. Artrit hastalığında vücutta prostaglandinler adıyla verilen kimyasallar yüksek dozda salgılanmaktadır. İbuprofen de bu maddenin salgılanmaktadır. Emzimlere karşı bloke etkisi göstermektedir. Romatoid artrit, osteoartrit, akut gut artriti, juneil artrit, psoriyatik artrit türlerinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Hamilelik sürecinde İbuprofentablethamileliktekullanımı bebeğin gelişmesi yönünden risk oluşturabilmektedir. Bu nedenle fetüs için daha az zararlı olan alternatiflere yönelmelisiniz. Hamilelik sürecinde anne adayları ilaç hususunda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. İbuprofen gibi bazı ilaçların bebekler için tehlikeli yan etkileri olabilmektedir. Ağrıları dindirici özelliği ve kas, baş, eklerim ağrıları için kullanılması tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu