Başvurular

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler, başvurular bölümümüzde İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler

?

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler 2021;  İBB, seçimden sonra bir çok vatandaşına farklı şekillerde yardım etmeyi kendine misyon haline getirmiştir. Öğrencilere, emeklilere, yaşlılara ve yoksullara düzenli olarak yardım etmekte olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son kez da yeni bir yardım kolisi dağıtacağını duyurmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtacağı yardım kolisi içinde bir çok gıda içinde yer alıyor. Ayrıca gıdaların aksine sabun, dezenfektan ve benzeri temizlik ürünleri de yer alıyor. Bu nedenle İBB, yoksullara ve yardıma muhtaç olan insanlara iki kutu gıda ve hijyen yardımı yapacak. İBB yardım kolisinden herkesin faydalanabilmesi olabilecekdür. Lakin öncelik olarak bunun için başvuru yapılması gerekmektedir.

İçerisinde gıda ve hijyen için bir çok ürünün olduğu yardım kolisi, yapılan başvuruların onaylanmasının sonrasında adreslere dağıtılmaktadır. İBB yardım kolisi, başvurusu, sorgulama ve içindekiler gibi ayrıntılara yazımızın alt başlıklarında değineceğiz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nereye Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemi dönemi ve Ramazan ayı için özel olarak yardım kolisi dağıtacağını dile getirdi. Bu yardım kolisinin içinde 150₺ değerinde gıda ve hijyen takviyesi bulunmaktadır. İBB yardım kolisinden yararlanmak için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih etmeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle mahalle muhtarları ile iletişime geçerek yardım talebini muhtarlıktan oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca ALO 153 İBB çağrı hattından da başvuru yapabilir ve yardım kolisi talep edebilirsiniz.
 • Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sayfasından da yardım başvurusu yapılabilmektedir.
 • Direkt olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine gidilerek yardım başvurusu yapılabilir.

İBB Yardım Kolisi Kimlere Verilir

İBB yardım kolisi ve İBB yardım çeki kimlere verilir sorusuna yanıt vermek gerekirse bu yardım başvuruda bulunan bireylere gerekli inceleme sonrası uygun görülmesi halinde verilir. Her hangi bir geliri olmayan, maddi durumu kötü ve hane haklı geliri asgari ücretten düşük olan ailelere verilmektedir.

İBB yardım kolisi salgın nedeni ile işsiz kalmış evinden çıkamayan ve çalışmayan maddi durumu kötü bireylere verilmektedir.  İBB‘den erzak yardımı (Koli) almak için İBB sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunmaz gerekir.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım kolisi başvurusu yapmak için öncelik olarak muhtarlıklar, 153 veya belediyeyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Lakin başvuru sırasında belirli belgelerin doldurulması ve teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şu biçimdedir:

 • Sosyal güvence durumu belgesi,
 • Kimlik fotokopisi veya kimlik numarası,
 • İkametgah durumu,
 • Muhtaçlık belgesi

Yukarıdaki belgeler, başvuru sırasında istenilebilmektedir. Lakin genelde telefon ve internet üzerinden belgeler yüklenmeden yalnızca doğum tarihi ve kimlik numarasıyla da başvuru yapılabilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

İBB yardım kolisi başvuruları, kısa bir zaman zarfında sonuçlanmaktadır. Sonuçlanmanın sonrasında belediye çalışanları yardıma muhtaç bireylerle iletişime geçmektedir. Lakin başvuru yapan herkesin sonuçları sorgulayabilmesi de olabilecekdür. İBB yardım kolisi başvuru sorgulama işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesinden yapılabilmektedir. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için ilk kez doğum tarihinizi ve kimlik numaranızı doldurmanız ve sonrasında sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin sonrasında başvurunuzun durumu sorgulanmaktadır.

İBB Yardım Kolisi İçindekiler

İBB yardım kolisi, içinde birden fazla gıda ürünü bulundurmaktadır. Yardım kolisinin içinde bulunanlar şu biçimdedir;

 • 3 paket makarna
 • 1 kg bulgur
 • 1 kg nohut
 • 48’lik demlik poşet çay
 • 1 kg mercimek
 • Bisküvi
 • Helva
 • Gofret
 • 1 kavanoz salça
 • 500 gram zeytin
 • 1 kilo un
 • 1 kilo tuz
 • Şeker
 • Hijyen ürünleri

İBB yardım kolisi almaya hak kazanan vatandaşlar, yardım kolisi yerine yardım çeki de alabilmektedir. Yardım çeki, yardım kolisinin içindeki gıda ürünlerinin toplam tutarı ile aynıdır. Yani yardım çekinin değeri toplam 150₺’dir.

İBB Yardım Kolisi Almak İstiyorum

İBB yardım kolisi almak istiyorsanız ilk kez olduğum mahallenin muhtarlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Lakin daha bi hayli hızlı gıda kolisi ve erzak yardımı almak istiyorsanız belediyenin sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunan yada 153 sosyal yardım numarasını arayarak hemen yardım talebinizi iletebilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Ne Zaman Dağıtılacak

İBB yardım kolisi sevkiyatı belediye aracılığıyla tespit eden ailelere belediyenin personelleri aracılığıyla dağıtılmaktadır. Yardım almaya hak kazanan bireylerin evine erzak kolisi hemen hemen olarak başvuruda bulunduktan sonraki 15 ile 30 gün için de yapılmaktadır. Çok fazla İBB yardım kolisi başvurusu yapıldığından bazı dönemler yoğunluktan dolayı gecikme yaşanabilir.

İBB Yardım Kolisi İletişim Numarası

İBB yardım kolisi ve İBB yardım çeki almak için başvuruda bulunmak isteyen bireyler Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine yahut 444 00 93 telefon numarası ile 153 numaralı telefonu arayarak sosyal yardım desteğinden yararlanabilir. Bilhassa Alo 153 Beyaz Masa yardım başvurusu için en bi hayli hızlı ve en kolay başvuru yöntemidir.

Sizlere bu makalemizde İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu