Başvurular

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?, başvurular bölümümüzde İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

?

İBB Yardım Kartı Başvurusu 2021; Pandemi sürecinde muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarına yardım eli uzatarak, onları bu zor günlerinde de yalnız bırakmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; asgari gereksinimlerini karşılamakta zorlanan ve İstanbul il sınırlarında ikamet eden bireylere yardım kartı dağıtmaya sürdürmekte.

2021 senesinde da sosyal yardım kartına başvuran vatandaşlar; başvuruları kabul edildiği takdirde her ay kartlarına tanımlanan yardım parasını anlaşmalı marketlerde diledikleri gibi kullanabiliyorlar.

İstanbulkart isimli yardım kartı aracılığıyla gıda gereksinimlerinin bunun yanında temel temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi vb. gereksinimlerini da bu kartlar aracılığıyla karşılayabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca 2021 İBB Yardım Kartı başvurusu nasıl yapılır? Yardım kartı kimlere verilir? vb. bu konuveyair araştırılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İBB Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla dar gelirli ve yoksul bireylere ve işsiz değerli okurlarımıza dağıtılan ve İstanbulkart isimli sosyal yardım kartı; ihtiyaç sahiplerinin İBB anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyor.

İşsiz değerli okurlarımıza, engellilere, çalışmasına engel teşkil eden bir kronik hastalığı mevcut olanlara, kimsesiz ve gelirsiz yaşlılara, üniversite öğrencilerine, dul ve kimsesiz kadınlara ve afetzedelere dağıtılan bu kartlar aracılığıyla vatandaşlar; en temel asgari gereksinimlerine yönelik alışveriş yapabiliyorlar.

Vatandaşlar; anlaşmalı marketlerde satışa sunulan gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım vb. malzemeleri bu kartları markette post cihazlarına okutmak suretiyle satın alabiliyorlar.

Bunun yanında İstanbulkart ile tütün ve alkol ürünleri satın alınamıyor.

İBB; İstanbulkart isimli sosyal yardım kartı ile yoksul, kimsesiz ve düşkün vatandaşların temel beslenme gereksinimlerini daha rahat karşılayabilmelerini, sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı arttırabilmeyi, ihtiyaç sahiplerinin kendilerini manevi açıdan daha iyi hissedebilmelerini sağlayabilmeyi amaç ediniyor.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardımlarından birisi olan İstanbulkart’a başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru merkezlerine gitmeleri gerekiyor.

Başvurular; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gidilip, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle yapılabiliyor.

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; sosyal yardım başvuru formunu doldururken, sosyal yardım türleri başlığı altında bulunan gıda ve erzak yardımı, kira yardımı, yakacak yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı vb. İBB aracılığıyla yapılan diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

İBB yardım kartına e-devlet üzerinden de rahatlıkla ve bi hayli hızlı bir biçimde başvurma şansınız yer alıyor. Lakin e-devlet üzerinden yapılan başvurular; ön başvuru olarak kabul ediliyor. İBB; ön başvuruları inceleyip, değerlendirdikten sonra başvuran bireylere olumlu veya olumsuz dönüş gerçekleştiriyor.

İBB yardım kartı başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklamalısınız.

Daha sonra Uygulamaya Git butonuna dokunmalısınız.

Karşınıza açılan yeni sayfadaki sosyal yardım başvuru formunda başvuru yapmak istediğiniz belediyeyi İBB olarak seçtikten sonra formda size yöneltilen tüm sorulara eksiksiz ve doğru bir biçimde yanıt vermelisiniz.

En son da sayfanın alt bölümünde bulunan ve başvurabileceğiniz sosyal yardım türleri içinden mutlaka SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; sosyal yardım türleri başlığı altında mevcut olan diğer yardımları da işaretleyebilirsiniz.

Bireysel başvurularınız için Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet sunan Kadın Koordinasyon Merkezi’ne de gidebilirsiniz. Başvuru şartları ve başvuru için gerekli olan belgeleri öğrenmek istiyorsanız Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Başvurularınızı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek de yapabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İBB yardım kartı başvurusu için gerekli belgeleri öğrenmek, ön başvurunuzu telefon aracılığıyla gerçekleştirmek veya önceden gerçekleştirdiğiniz başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Yetkililerle iletişime geçerek, her türlü soru, talep ve önerilerinizi iletmek adına 0212 455 13 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Ön başvurularınız için Beyaz Masa’yı da arayabilirsiniz.

153 Beyaz Masa arayarak, yardım isteklerinizi yetkili bireylere iletebilirsiniz.

Market Yardım Kartı Başvuru Formu

Market yardım kartı olarak da isimlendirilen sosyal yardım kartlarına başvurmak isteyen tüm vatandaşların sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Yani İstanbulkart başvurusuna özel bir başvuru formu yer almıyor.

Gerek e-devlet gerekse belediyeye giderek başvuru yapacak bireylerin doldurmaları gereken ‘sosyal yardım başvuru formu’; ihtiyaç sahiplerinin maddi durumlarını, muhtaçlık düzeylerini, gelir ve giderlerini ölçmeye yönelik olan birtakım sorulardan oluşuyor.

Misal verilecek olursa; başvuru sahiplerine aylık gelirlerine, aylık hane halkı toplam gelirlerine, hane halkı kişi sayısına, hane halkı çalışan sayısına, aylık fatura giderlerine yönelik sorular soruluyor.

İstanbulkart başta olmak üzere İBB yardımlarından yararlanmak isteyen tüm muhtaç ve dar gelirli vatandaşların sosyal yardım başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmaları; formda paylaşımı yaptıkları telefon, mail adresi vb. kişisel detaylarının de güncel olduğundan emin olmaları gerekiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Birlikte Başaracağız sloganı ile vatandaşlarına maddi ve manevi destek olmaya devam eden İBB sosyal yardım kartı başvurularınızı sorgulamak için başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesine yahut büyükşehir belediyesine gidebilir veya belediyeyi arayabilirsiniz.

İstanbulkart başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek istiyorsanız e-devlet başvuru sayfasına inceleyebilirsiniz.

Yani https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa’yı aramak suretiyle de başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım başvurularını hemen hemen 1 ay içinde neticelendirdığını, yoğunluk durumuna göre bu sürenin 3-4 ay süreceğini de hatırlatmak istiyoruz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar. Lakin İstanbulkart isimli sosyal yardım kartlarında kalan yani halen kullanmadıkları limitlerini e-devlet üzerinden ne yazık ki öğrenemiyorlar.

Vatandaşlar; alışveriş yaparken kasiyerden kartlarında kalan limiti öğrenebiliyorlar.

İstanbulkart dolum noktalarında da kart limitlerini sorgulayabiliyorlar.

Online platformda İstanbulkart limitlerini sorgulamak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ise https://www.istanbulkart.istanbul/yukleme-harcama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; İstanbulkart’a özel olan bu internet sitesi üzerinden kartlarına para da yükleyebiliyorlar.

Sosyal destek İstanbulkart Limiti Ne Kadar? 

İBB aracılığıyla dar gelirli, yoksul ve kimsesiz vatandaşlara dağıtılan ve vatandaşların ev adreslerine kadar teslim edilen Sosyaldestek İstanbulkart limiti; başvuru sahibinin maddi durumuna ve muhtaçlık düzeysine göre belirleniyor.

İhtiyaç sahiplerinin başvuru formunda doldurdukları bilgiler ışığında İBB; ilk kez başvurusunu olumlu yanıtlamayı düşündüğü bireylerin evine zabıta personellerinden bir araya gelen bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi İstanbulkart’a veya İBB diğer sosyal yardımlarına başvuran bireylerin sosyo-ekonomik durumlarını bir de ikametgah adreslerinde tespit etmek olan inceleme komisyonu; ailenin muhtaçlık düzeysine dair bir rapor hazırlıyor.

İBB aracılığıyla oluşturulan değerlendirme kurulu; başvuru sahibinin teslim ettiği belge ve inceleme komisyonu aracılığıyla hazırlanan raporu inceleyip; başvuru sahibinin İstanbulkart’ına aylık ne kadar bir limit tanımlayacağına karar veriyor.

Bu noktada ailedeki kişi sayısını, ailenin aylık gelirini, başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını, ailesinde engelli bireyin olup olmadığını değerlendiriyor.

Değerlendirme sonrası ailenin İstanbulkart’ına aylık 100 TL, 200 TL, 300 TL, 400 TL vb. sayılar yüklemeyi kararlaştırıyor.

Yani İstanbulkart sahiplerinin kartlarına her ay yüklenen limitler, yoksulluk düzeylerine göre değişiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İstanbulkart’a başvuran ve başvurusu kabul gören bireylere kartları Eylül ayının başlangıcında teslim ediliyor.

İstanbulkart sahiplerinin kartlarına tanımlanması gereken limitler; her ayın 1’inde yükleniyor.

Başvurusu kabul gören bireyler; kartları kendilerine teslim edildikten sonraki 24 saat içinde kartlarını kullanmaya başlayabiliyorlar.

İlk seferde tüm ihtiyaç sahiplerinin kartlarına 200 TL yardım parası yatırılıyor. Sonraki aylarda ise İBB değerlendirme kurulu aracılığıyla başvuru sahibinin maddi durumu göz önünde bulundurularak kararlaştırılan yardım parası yatırılıyor.

İBB; kimi zaman vatandaşların sosyal destek kartına para yatırmak yerine onlara gıda ve erzak içeren yardım paketleri teslim etmeyi kararlaştırabiliyor.

Bu aylarda ise vatandaşların İstanbulkart’larına para yatırılmıyor.

Yani İBB yardım kartlarına her ay para yüklenmeyebiliyor. 

İBB Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İşsizlerin yani muhtaç bireylerin bunun yanında dar gelirli ve yoksul sınıfında olanlar yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar, İBB yardım kartından öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

İBB kartını kimlerin alabileceğini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Muhtaçlar
 • Yoksul ve dar gelirliler
 • Yoksul ve dar gelirli ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Engelliler
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Afetzedeler
 • Kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları

18 yaşını dolduran ve İstanbul il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahipleri, İstanbul yardım kartına başvurabiliyorlar.

**Yaşlılık maaşı, emekli maaşı, dul aylığı gibi kendisine aylık bağlanan bireyler; sosyal yardım kartından yararlanamıyorlar.

İBB Yardım Kartı Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

İBB yardım kartı başvurusu sırasında başvuru sahiplerinden talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İşsiz bireyler için SGK’dan alınması gereken ve çalışmadıklarını gösteren belge
 • Kirada oturan başvuru sahipleri için kira anlaşmasi
 • Engelliler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken engelli belgesi

**Başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre de ek belgeler istenebiliyor.

Misal verilecek olursa; kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak halde olan bireylerin sağlık kurulu raporu teslim etmeleri gerekiyor.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2021?

İBB Kart; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli oluyor.

Anlaşmalı marketleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • BİM
 • Migros
 • Happy Center
 • Carrefoursa
 • ŞOK
 • Rammar
 • Onur
 • UCZ
 • KİM
 • ÇAĞRI

Bu makalemizde İstanbulkart ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız veya bu karta başvurmayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu