Başvurular

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir?

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir?, başvurular bölümümüzde İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir?

?

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Sosyal yardım kartı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu önemli yardım kampanyalarından biridir. Bu kampanya aracılığıyla maddi sıkıntı çeken aileler edinecekleri kartla belirli marketlerden alışveriş yapabilmektedirler. İBB personellerinin incelemesi neticesinde muhtaçlığı tespit edilen bireylere veya ailelere sunulan bu olanak belirli limitlerle sınırlı olmaktadır.

Bahsi geçen limitler karta sahip olma hakkı kazanmış bireylerin muhtaçlık durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. İhtiyaç sahibi bireylerin, beslenme, giyim kuşam, temizlik gibi temel gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak geliştirilen bu yardım kampanyasından yararlanmayı isteyen bireyler web üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Bunun bunun yanında konuyu detaylı bir biçimde araştıranların en fazla aklını meşgul eden soru İstanbul “Sosyal yardım kartı ne zaman açılacak?” sorusudur. Yazımızda da bu konuya ayrıntılı bir biçimde değineceğiz.

Yıl sonu itibariyle İstanbul Sosyal Yardım Kartları denetim yapılması sebebiyle kullanıma bir süreliğine kapanmıştı. O halde İstanbul Sosyal Yardım kartı ne zaman açılacak? Kullanıma kapanan sosyal yardım kartlarının 2021 Mart ayı itibariyle ağır ağır kullanıma açılmakta olduğu açıklanmıştır. Lakin ne yazık ki bu bilgi resmi bir bilgi niteliğini taşımamaktadır. Kişisel sosyal yardım kartınızın ne zaman açılacağına dair net bir tarih bilgisi edinmek için ALO 153 numaralı telefon hattını arayabilirsiniz. Böylelikle konuya ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB’nin yürüttüğü en büyük yardım kampanyalarından birisi olan Sosyal Yardım Kartı kampanyasına yoğun ilgi sürüyor. Hali hazırda binlerce İstanbullu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Sosyal Yardım Kartı desteğinden yararlanmakta. İhtiyaç sahibi bir çok kişi “İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı nasıl alınır?” sualinin yanıtını düşünüyor.
Bu sorunun cevabı tahmin edebileceğinizden daha kolay. İBB Beyaz Masa’nın İstanbulluların hizmetine sunduğu ALO 153 hattını arayarak kısa bir sürede başvuruda bulunabilirsiniz. Lakin ne yazık ki bazı zamanlar ALO 153 hattı meşgul olabilmektedir. Buna benzer durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey bir diğer hattan İBB’ye ulaşmaya çalışmak olacaktır. 0212 444 00 93 numaralı telefon hattından operatöre talebinizi aktarabilirsiniz. Yetkili birimle iletişime geçerek başvurunuzu bi hayli hızlıca tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra bir değerlendirme süreci sizleri bekliyor olacak.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu sosyal yardım kartı desteğini alabilmeniz için önemli birkaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar başlıca şöyledir:

 • Başvuran kişi 18 yaşını mutlaka doldurmuş olmalıdır.
 • Bağ – Kur, SSK, yahut Emekli Sandığı gibi kurumlardan ödeme alan bir kişi ne yazık ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Yardım Kartı hizmetinden faydalanamamaktadır.
 • Başvuruda bulunan birinin üzerine kayıtlı herhangi bir mülkü olmaması en önemli şartlardan biridir.

Bu şartları sağlıyorsanız gireceğiniz değerlendirme sürecinden sonra hemen hemen 6 ay içinde İBB Sosyal Yardım Kartınız kullanıma açılacaktır. Kart kapalı olduğu süreçlerde içinde biriken bakiye herhangi bir hak kaybına uğramaz ve açıldığında toplu olarak yüklenmektedir. İBB Sosyal Yardım Kartları, başvurudan sonra muhtaçlık şartlarını taşıdığı tespit edilen ailelerin evlerine teslim edilmektedir.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları Nelerdir?

İstanbul Sosyal Yardım Kartı başvurusunu ne yazık ki şu an için internet ortamında gerçekleştirmek olabilecek olmamaktadır. Başvuru gerçekleştirildikten sonra istenen tüm evrakların belediyeye elden teslim edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen bilgilerin doğruluğu esas alınmaktadır. Evraklar vasıtasıyla beyan edilen adres, kimlik vb. bilgilerin yanlış veya eksik olması halinde başvurunuz geçersiz sayılır. Bu nedenle evrakları tam teslim etmek oldukça önem arz etmektedir. İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları listesi aşağıdaki gibidir:

 • Önlü arkalı güncel kimlik fotokopisi,
 • Bireyin İstanbul ili sınırları içinde ikamet ettiğini ispatlamak üzere ikametgah belgesi,
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını beyan etmek üzere yoksullik belgesi,
 • Eşin vefatı sebebiyle başvuru yapacak olan kadınlardan istenen ölüm belgesi,
 • Sağlık problemleri sebebiyle iş gücü kaybı yaşayan ve bundan dolayı ihtiyaç sahibi haline gelmiş bireylerden sağlık raporu,
 • Eğer kişi çalışıyor fakat kazancı ile geçinemediği için muhtaçlık şartlarını taşıyorsa hane içinde bakmakla yükümlü olduğu kişi rakamının resmi beyanatı gerekmektedir.

Yukarıda listelenen belgelerin birçoğu güncel olarak e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Fakirlik kağıdı içinse ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarlığına başvurmalısınız. Tüm belgeleri edindikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek başvuru uygulayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Nedir?

2020 senesinde tertip edilen yönergeye göre İstanbul sosyal yardım kampanyasındaki kulanım limitleri kategorilere ayrılmıştır. Buna istinaden İstanbul sosyal yardım kartı limitleri düşük, orta ve yüksek olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu limitler yardım almak isteyen bireylerin gereksinimlerine göre değerlendirilmektedir. Bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin hakkaniyetli bir karar verdiğinden emin olabilirsiniz. Tamamen ailenizin çalışan sayısına ve eve giren gelire göre düşük, orta ve yüksek limitli yardımlardan biri seçilmektedir. Bu değerlendirmede sayısal verilere dayanarak bir ölçüm yapılmakta ve her ailenin muhtaçlık durumu göz önünde bulundurulmaktadır.

İBB Süt Başvurusu Nedir?

İBB süt başvurusu 3-6 yaş arası çocukların süt gereksiniminin giderilmesi gereken aileler için verilmektedir. Kas ve kemiklerin büyümesi için yararlı olan süt gereksinimini bazı aileler yoksulluk bundan dolayı karşılayamamaktadır. 2019 senesinin Ekim ayında yürürlüğe giren bu çalışma ile yüzlerce aileye süt yardımı yapılmıştır. Bu bağlamda yardım hala da sürdürmektedir.  Buna göre ailelere 50, 100, 150₺ bandında süt parası verilmekle birlikte ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Aylık bir biçimde ödemesi yapılan bu kartların bunun yanı sıra sürekli olarakliğinin olduğundan da şüpheniz olmasın. Belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise sosyal yardım kartınıza ilk aldığınız seferde 200₺ para gönderilmektedir.

İBB Süt Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Uygulamaya geçtiği günden bu yana bir çok aileye süt yardımı yapan İBB çalışmalarına sürdürmektedir. İBB süt yardımı ile alakalı en fazla araştırılan konulardan biri süt yardımından kimlerin faydalanabileceği sorusudur. Eğer sizler de süt yardımına başvurmak istiyor ve şartları düşünüyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Evinizde 3 ile 6 yaş aralığında çocuğunuz varsa ve vücut sağlıkları için onların süt gereksinimini karşılayamıyorsanız bu yardımdan faydalanabilirsiniz.
 • Bunun için ailenizde kaç çocuk olduğu tespit edilmekte ve aylık olarak düzenli bir gelirinizin olup olmadığı sorgulanmaktadır.
 • Yardım uygulamasında evde kaç çocuk varsa süt sevkiyatı da ona göre belirlenmektedir.
 • Evde bulunan her çocuk için iki litre süt verilmektedir.
 • Belediye önceliğini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı olan bireylerden yana kullanmaktadır.

İBB Süt Yardımından Faydalanmak için Nereye Başvurulması Gerekmektedir?

İBB süt yardımı çocuğu olan aileler için sağlanmaktadır. Buna göre eğer yukarıda gösterilen şartlara sahip olduğunuzu kafanızı yoruyorsanız İBB süt yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için ilk kez İBB Beyaz Masa’ya ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için 153 numarasını arayarak, İBB halk süt yardımından rahatlıkla faydalanabilirsiniz. İBB süt yardımı her 15 günde bir veya her ay birer kez yapılmaktadır. Yapılan yardımın zaman aralığına göre verilen süt miktarı da değişmektedir. Eğer 15 günde bir süt gereksiniminiz karşılansın istiyorsanız 4 litre, ayda bir olsun istiyorsanız ise 8 litre olarak süt miktarı belirlenmektedir.

İBB Süt Yardımı Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı süt yardımı olanağından yararlanmayı istiyorsanız, geçerli numarayı arayabilirsiniz. Böylelikle başvurunuzu gerçekleştirerek, güncel durumu sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Alo 153 numiçinden yaptığınız başvuru sonrasında siz değerli okurlarımıza bir güvenlik numarası gönderilmektedir.
 • Size ait olan bu numara ile İBB sitesi aracılığıyla İBB süt yardımı sorgulamanızı yapabilirsiniz.
 • Öncelikle İBB’nin internet sitesine giriş yapmanız gerekir.
 • Ardından Beyaz Masa butonuna tıklayıp sorgulama bölümüne size başvuru esnasında gönderilen güvenlik numarasını girmelisiniz.
 • Bunun yanında ekranda çıkan bilgiye göre süt başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Kullanılabilmektedir?

Başvuru yaptığınız İBB sosyal yardım kartlarınızı dilediğiniz gibi kullanabilmeniz için belirli marketler üzerinden alışveriş yapmanız gerekir. İstanbul Belediye’sinin halkına vermiş olduğu bu hizmet aracılığıyla artık aylık olarak giderlerini karşılayamayan bireyler masraflarını giderebilmektedirler. Bunun için eğer İBB sosyal yardım kartına başvuru yaptıysanız ve onu kullanmak istiyorsanız aşağıdaki marketlerden alışveriş yapmanız gerekmektedir.

 1. KİM
 2. Çağrı
 3. Rammar
 4. Happy Center
 5. Carrefoursa
 6. Onur
 7. ŞOK
 8. UCZ
 9. Migros

İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin sunduğu yardım fırsatından yukarıdaki marketlerden alışveriş yaparak faydalanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı almak için gerekli evrakları toparladığınızdan ve doğru bilgiler verdiğinizden eminseniz İBB sosyal yardım kartınızı rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık her işlem internet üzerinden yapılabilmekte ve bir çok devlet dairesi işi de bu sayede sıra beklemeden tamamlanabilmektedir. Son senelerde hemen hemen bütün evrak işlerinizi yapabildiğiniz E-Devlet uygulaması üzerinden İBB sosyal yardım sorgulamanızı da yapabilirsiniz. Bunun için ilk kez telefonunuzda veya bilgisayarınızdaki e-devlet uygulamasına şifreniz ile birlikte giriş yapmanız gerekir. Ardından uygulamadaki ara butonuna girip “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmalısınız. Karşınıza çıkan ekranda İBB sosyal kartını almaya hak kazanıp kazanmadığınız söylenmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Sıfırlanır mı?

İBB Sosyal yardım kartı almaya uygun görünen bireylerin en fazla sordukları sorulardan bir diğeride kullanamadıkları bakiyelere ne olduğu konusudur. Her ay düzenli olarak yatırılmakta olan yardım parasını bazı aylarda harcayamayabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartını uygulamaya yürüten bireyler gereksiz harcamaya karşı gelmek maksadıyla kullanılmayan bakiyelerin sıfırlanmasını engellemişlerdir. Bunun yanında her ay hesabınıza yüklenen miktarın tamamını harcamak zorunda kalmaz ve bir sonraki ay için birikim uygulayabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı gönderilen bireyler kartın içindeki miktarın sıfırlanmayacağından emin olarak kartı kullanıma açabilmektedirler.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Geçen senelerden sosyal yardım kartı alan bireylere düzenli aralıklarla telefonlarına mesaj bilgisi iletilmekteydi. Buna istinaden bu mesajlar genelde süt parası başvurusu için gönderilmekteydi. Önceleri bu mesajlar ile haberdar olan bireyler yeni düzenleme ile mesaj almayınca endişelanıp İBB sosyal yardım kartı uygulamasının iptal olduğu düşüncesine varmışlardır. Lakin belirtmek gerekir ki süt parası ve İBB sosyal yardım kartı uygulaması hala sürdürmektedir ve uygulama kaldırılmamıştır.

Sizlere bu yazımzıda İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir? ile ilgili bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu