Başvurular

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?, başvurular bölümümüzde İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla büyükşehir il sınırlarında ikamet eden tüm yoksul ve dar gelirli bireylerle muhtaçlara dağıtılan sosyal yardım kartı aracılığıyla aileler; gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi vb. birtakım gereksinimlerini daha rahat satın alabiliyorlar.

Yoksul ve dar gelirli ailelerin yüzünü güldüren bu uygulama ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi; muhtaç ve yoksullara umut oluyor.

Belirli limitlere sahip olan ve İstanbulkart ismi verilen sosyal yardım kartlarına üniversite öğrencilere de başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul gören üniversite öğrencilerin İstanbulkart’larına sosyal yardım paralarının bunun yanında eğitim desteği kapsamı içinde hayırseverler aracılığıyla bağışlanan 250 TL eğitim yardımı da yatırılıyor.

Bu makalemizde kısaca İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İBB sosyal yardım kartı ne işe yarar? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırma konusu olanları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya ilçe belediyelerine giden yoksul ve dar gelirli ihtiyaç sahiplerinin başvurabilecekleri sosyal yardım kartı olan İstanbulkart; belirli mağazalarda geçerli olan, post cihazıyla okutulabilen, içinde belirli limitleri bulunan alışveriş kartlarını ifade ediyor.

Bankamatik ve kredi kartı şeklinde kullanılabilen İstanbulkart’lara Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla düzenli olarak, aylık sosyal yardım parası yatırılıyor.

Kartına para yatırılan bireyler; bu para ile BİM, ŞOK, A101 gibi belirli yani İBB anlaşmalı marketlerde alışveriş yapabiliyorlar.

Yani tütün ve alkol malzemeleri dışında anlaşmalı marketlerde satılan tüm malzemeleri bu kartlar aracılığıyla satın alabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; hak sahibi bireylerin hesaplarına sosyal yardımları her ay düzenli bir biçimde yatırmakla birlikte arada bir denetleme yapabiliyor. Yaptığı denetleme ile başvuru sahiplerinin yani yardım almaya hak kazanan bireylerin gerçekten muhtaç yani maddi açıdan zor durumda olup olmadıklarını araştırabiliyor.

İstanbulkart’ların kullanıma kapalı olduğu bu zamanlarda kartlara yatırılmayan paralar ise kartlar açılır açılmaz; kart sahiplerinin İstanbulkart’larına toplu bir biçimde yatırılıyor.

İstanbulkart’a yatırılan paraların miktarı; başvurusu kabul gören birinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Misal verilecek olursa 4 kişilik bir aile için anne veya babanın kartına yatırılan limit; 7 kişilik ailenin kartına yatırılan limitten daha yüksek sayılarda seyrediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; kartlara ailedeki kişi sayısına ve ailenin muhtaçlık durumuna göre 100 TL, 150 TL, 200 TL, 250 TL, 300 TL gibi farklı sayılar yükleyebiliyor.

İBB; yoksul ve dar gelirli ailelere sosyal yardım kartı dağıtmanın bunun yanında gıda ve erzak yardımı, kira yardımı, kömür, odun vb. yakacak yardımı, eğitim yardımı, sağlık ve ilaç yardımı gibi bir çok yardım da yapıyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartlarına başvurmak için bağlı olduğunuz ilçe belediyesine gidebilir ve başvurunuzu burada başvuru formu doldurarak, yapabilirsiniz.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olarak görevine devam eden Kadın Koordinasyon Merkezi’ni arayarak veya bizzat merkeze giderek de başvuru uygulayabilirsiniz.

Pandemi sürecinde milyonlarca birinin yoğun bir biçimde ilgi gösterdiği, sosyal yardımlara dair ayrıntılı bilgi edindiği Beyaz Masa hattını aramak suretiyle de sosyal yardım kartına başvurabilmeniz olabilecek!

Bu noktada ALO153 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa numarasını arayabilir, yetkili bireylerle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0212 444 00 93 Çağrı Merkezi’ni arayarak da sosyal yardım kartı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

En son, e-devlet üzerinden ön başvuru uygulayabilirsiniz.

Ön başvuru için ilk kez https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Başvuru formunda başvuru yapmak istediğiniz İstanbul ilçe belediyesini veya Büyükşehir Belediyesini seçtikten ve formda size yöneltilen tüm soruları eksiksiz yanıtladıktan sonra sosyal yardım türleri menüsü altındaki sosyal yardımlar içinden SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

Farklı sosyal yardım türleri içinden ihtiyaç duyduğunuz yardımları da işaretlemek suretiyle diğer yardımlara da rahatlıkla başvurabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Büyükşehir Belediyesi’ne veya bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek, bizzat gerçekleştirdiğiniz sosyal yardım kartı başvurularınızın sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız belediyeyi veya ALO153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.

Dilerseniz; belediyeye de gidebilirsiniz.

E-devlet üzerinden sosyal yardım kartı başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım kartı isteklerini hemen hemen 1 ay içinde neticelendirdığını, başvuru sonuçlarını ise hemen hemen 3 gün içinde başvuru sahiplerine dile getirdiğini aktarabiliriz.

Başvuru sonucunuz; size sms, mail veya telefon yoluyla da iletebileceğinden İBB sosyal yardım başvuru formunda kişisel detaylarınızi mutlaka doğru ve eksiksiz paylaşmalı, detaylarınızin de güncel olduğundan emin olmalısınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB; tüm başvuru sahiplerinin başvurularını olumlu bir biçimde neticelendirmıyor.

Önceliğini yoksul, muhtaç, kimsesiz, yetim ve öksüz bireylere, yaşlılara, engellilere, dul kadınlara ve kronik hastalara veriyor.

Hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri, asgari ücretin 1/3’ü altında olan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarında ikamet etme şartını taşıyan dar gelirli ve yoksul bireyler; sosyal yardım kartından öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında yaşayan işsizler yani SGK kaydı bulunmayan ve sigortalı bir işi olmayan muhtaçlar da bu kartlar aracılığıyla marketlerden alışveriş yapabiliyor, temel gereksinimlerini karşılama noktasında yardım alabiliyorlar.

İBB sosyal yardım kartından kimlerin yararlanabileceğini kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • Herhangi bir işi veya düzenli geliri olmayanlar
 • Eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış veya eşi cezaevinde olan dul kadınlar
 • Yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Engelliler, kronik hastalar ve kimsesiz yaşlılar
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınları
 • Düzenli bir geliri olmasına rağmen bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla olanlar( aylık hane halkı kişi başı hemen hemen geliri 940 TL ve altında olanlar)
 • Doğal afetlere maruz kalan afetzedeler
 • Yaşadığı sağlık sorunu yüzünden çalışamaz ve iş göremez halde olanlar
 • Pandemi bundan dolayı işyerini kapatan esnaflar veya işlerinden geçici ve sürekli olarak olarak çıkarılan pandemi mağdurları

** Başvuru sahiplerinin kendi üzerlerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulleri de olmaması gerekiyor.

Öncelik; işsiz değerli okurlarımıza ve dar gelirlilere veriliyor. Yani sigortalı bir işi olsa dahi evin asgari temel malzemelerini satın almakta ve aile bireylerini geçirmekte zorlananlar da sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Emekli maaşı, engelli maaşı, dul aylığı gibi kendisine maaş bağlanan bireyler de sosyal yardım kartına başvuramıyorlar.

Mülteciler ve sığınmacılar; TC vatandaşlığına geçmiş olma şartıyla İstanbulkart alabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartına veya diğer sosyal yardımlara başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinden birtakım belgeler talep ediyor.

Bu belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
 • Aile bireyleri için nüfus kayıt örneği
 • Aile bireyleri için ikametgah belgesi
 • Aile bireyleri için çalışıyor olduklarını veya çalışmıyor olduklarını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belge
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Engelliler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Kirada oturan bireyler için kira anlaşmasi

Bu belgelerle başvuru sahiplerinin muhtaç olduklarını ispatlamaları gerekiyor.

Talep edilen belgeler; başvuru sahibinin ve ailesinin özel durumuna göre değişebiliyor. Misal verilecek olursa; doğal afetlere veya bir hayli önemli kazaya maruz kalan ve yardıma gereksinimi olan birinin bilirkişi raporu teslim etmesi gerekebiliyor.

Belgelerle alakalı ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO 153 Beyaz Masa’yı arayabilirsiniz.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2021

İstanbulkart sahipleri; farklı limitler tanımlanan kartlarını farklı marketlerde kullanabiliyorlar.

Daha önce de söz ettiğimiz gibi anlaşmalı marketlerde satılan, tütün ve alkol ürünleri dışındaki diğer ihtiyaçları için bu kartlardaki limitleri kullanabiliyorlar.

İstanbulkart’ların hangi marketlerde geçerli olduğunu aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • ŞOK
 • Migros
 • BİM
 • KİM
 • Çağrı Market
 • Rammar
 • Happy Center
 • Carrefoursa
 • UCZ
 • Onur Market

Yukarıdaki marketler zincirlerinde ihtiyaç sahipleri İstanbulkart kullanabiliyorlar. Üstelik kullandıkları limit miktarınca marketlerin gerçekleştirdiği kampanyalar ışığında ek puanlar da kazanabiliyorlar.

Kazandıkları ek puanları ise değişik mekanlarde kullanabiliyorlar.

Misal verilecek olursa; Migros alışverişleri sonrası ek puan kazanan dar gelirli ve muhtaç bireyler; bu puanlarını İspark otoparklarında, İBB sosyal tesislerinde, yiyecek ve içecek otomatlarında ve bir çok yerde kullanabiliyorlar.

ibb sosyal yardım kartı nasıl alınır

ibb sosyal yardım kartı nasıl alınır

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB; sosyal yardım kartı limitlerini belirlerken başvuru sahibinin maddi gücünü ve muhtaçlık düzeysini göz önünde bulunduruyor.

Aynı zamanda başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını, ailesinde çalışan başka birinin olup olmadığını, hanedeki aylık hemen hemen toplam geliri de dikkate alıyor.

Ailenin sosyo-ekonomik gücünü değerlendirmek adına onların ikametgah adreslerine bir de inceleme komisyonu yolluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; inceleme komisyonunun teslim ettiği raporu da değerlendirdikten sonra ailenin İstanbulkart hattına tanımlayacağı limite karar veriyor.

Başvuru sahibinin mağduriyet durumuna göre İstanbulkart’ına İBB aracılığıyla yüklenen limit; 100 TL, 150 TL, 250 TL, 300 TL, 400 TL gibi farklı sayılarda olabiliyor.

2021 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İstanbulkart’lara tanımlanan limitler; ihtiyaç sahiplerinin kartına her ayın 1’inde yükleniyor.

İlk yükleme; genelde Eylül ayında yapılmakla birlikte ilk yüklemede tüm ihtiyaç sahiplerinin hattına 200 TL yükleniyor.

Diğer aylar ise İstanbul Büyükşehir Belediye değerlendirme kurulunun kararlaştırdığı ve onayladığı miktar; kart sahiplerinin kartlarına tanımlanıyor.

Kimi zamanlarda İBB; ihtiyaç sahiplerinin kartlarına para yüklemek yerine bu bireylerin ev adreslerine gıda ve erzak kolileri teslim etmeyi de tercih edebiliyor.

Bu zamanlarda kart sahipleri, İstanbulkart’larını kullanamayabiliyorlar.

Lakin bir süre sonra kartları tekrar aktif hale geliyor ve kartlarındaki limitleri, kullanmaya başlayabiliyorlar.

Kartların kullanıma kapalı olduğu zamanlarda İBB; sonraki yüklemede kartlara toplu miktarda para yatırabiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Sıfırlanır mı?

İstanbulkart sahipleri; kartlarındaki limitleri kullanmadıkları takdirde limitlerinin sıfırlanıp sıfırlanmayacağını da düşünüyorlar.

Sosyal yardım parası, yardım kartına belirli aralıklarla ve aylık olarak yükleniyor.

Bir önceki ay veya aylarda kullanılmayan miktar ise sonraki aya veya aylara devrediyor.

Yani hiçbir biçimde limit sıfırlanması diye bir şey söz konusu olmuyor.

İhtiyaç sahipleri, kartlarına yüklenen limitleri diledikleri zaman harcayabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama E-Devlet

İBB kart sahipleri, kartlarında kalan limitleri nasıl sorgulayabileceklerini, sorgulama işleminin e-devlet üzerinden olabilecek olup olmadığını da öğrenmek istiyorlar.

Ne yazık ki İBB Kart limit sorgulama işlemi; e-devlet üzerinden gerçekleştirilemiyor.

Kullanıcılar, limitlerini alışveriş yaptıkları marketlerden veya İstanbulkart dolum noktalarından öğrenebiliyorlar.

Bu makalemizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart başvuru sürecine ve İstanbulkart’a dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız veya bu sosyal yardım kartına başvurmayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu