Başvurular

İBB Sosyal Yardım Kartı Hakkında Her Şey !

İBB Sosyal Yardım Kartı Hakkında Her Şey !, başvurular bölümümüzde İBB Sosyal Yardım Kartı Hakkında Her Şey ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Sosyal Yardım Kartı Hakkında Her Şey ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hakkında Her Şey !

İBB sosyal yardım kartı nedir ? İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır ? İbb sosyal yardım kartı bakiye sorgulama nasıl yapılır ? Bütün bu soruların yanıtları ve daha fazlası bu paylaşımımızda. Hazırsak başlayalım

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir ?

Sosyal yardım İstanbul kart ,İstanbul Büyükşehir Belediyesinin muhtaç durumda ki ailelerin gıda temizlik gibi temel gereksinimlerinin karşılanması amacı ile başlatılmış bir yardım projesidir. Bu yardım İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler birimi aracılığıyla yürütülmektedir.

İBB bu yardımı 2006 yılına kadar yardım kolileri şeklinde yapmaktaydı. 2006 senesinde alınan bir kararla ibb gıda yardım kolilerinin yerini Alışveriş Kuponları aldı. Bu kuponlar aracılığıyla vatandaşlar kendi gereksinimlerini kendileri almaya başlamışlardı.

Bu kartlar üzerinden yardım alan vatandaşın adı ,soyadı ve T.C. kimlik numarası yazmaktaydı. Bu bilgiler aracılığıyla kartın başkaları aracılığıyla suistimal edilmesinin önüne geçilmeye çalışıldı.

2014 senesinde yapılan son değişiklikle vatandaşlardan yardım kuponu denen bu kartlar geri alınmış yerlerine ” Sosyal yardım İstanbul Kart “adı verilen bir kart verilmiştir. Bu kart ile vatandaşın İBB sosyal yardım kartlarına uzaktan kontör yatırılmaya başlanmıştı. Ayrıca üzerinde vatandaşın T.C. kimlik numarasının bulunması güvenlik yönünden zafiyetler doğuruyordu.

Şuan da İstanbul da Sosyal Destek İstanbul Kart yardımından faydalanan aile rakamının 176 bin olduğu beyan ediliyor belediye aracılığıyla.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Ve Nereye Yapılır ?

İBB sosyal yardım kartından yararlanmak isteyen vatandaşlar Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine yahut 444 00 93 telefon numarası üzerinden başvuru yapabilirler.

Adres ve telefonla bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar için de ulaşım ve iletişim numaraları şu biçimde:

İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı
Bahriye Üçok Mahallesi Mimar Basri Mete Sk. (Airport AVM Arkası)
Bakırköy / İstanbul
Tel: 444 00 93 – Fax: 0212 588 36 00

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir ?

İBB alışveriş kartı yardımı alabilmek için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bunlardan bazıları şöyle:

  • Herhangi bir kurumdan düzenli maaş almayanlara
  • Çalışmanıza engel sağlık poblemleri bulunanlara.
  • Eşi vefat etmiş bayanlara
  • Ailesi kalabalık olup çalışmakta zorluk çekenlere
  • Mal varlığı olmayanlara verilmektedir.

Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra uygun görülen ailelere ibb yardım çeki verilmektedir. Başvuruların yoğunluğuna göre yardımın bağlanma süresi değişmektedir.

Peki İBB başvuru sonuçları nasıl belli olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu kabul gören vatandaşlara kartları posta yoluyla yada elden teslim etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir ?

İBB yardım kartı her yerde geçmemektedir. İBB bazı marketlerle protokol imzalamaktadır. Her yerde geçmiyor dediğimize bakmayın 39 mağaza ve hemen hemen bütün mağazalar zincirleri ile anlaşması bulunmaktadır. Şok market yardım kartının geçtiği mağazalardan biri örneğin.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI NASIL ALINIR? TIKLA ÖĞREN!

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır ?

İBB Sosyal yardım kartı limiti ne kadardır sorusunun net bir cevabı yok aslında. Çünkü limit ailenin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir. Bu 50-100-150 TL olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Ne kadar yardım alım yapacağınız belediye yetkililerin muhtaçlık durumunuzu tespitine göre şekillenecektir. Genel de kart size ilk teslim edildiğinde içinde 200 TL hazır bakiye olduğu bilinmektedir. İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadardır? Öğrendikten sonra şimdi de kapatılan kartlar ne zaman açılacak birlikte bakalım.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak ?

İBB yardım kartları aralık ayında yapılan denetimlerden sonra kapatılmıştı. 15-20 Mart tarihleri içinde tekrar kullanılma açılmıştır. Kapalı olduğu süre zarfındaki bakiyeler de kartlara yüklenmiştir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İBB Sosyal Yardım Kartı Limit Sorgulama nasıl yapılır çok sık sorulan soruların başında gelmektedir. Üzülerek söylemek gerekir ki İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işleminin kısa yolu yer almıyor. Bunu ya alışveriş yaptığınız markete yada 444 00 93’ü arayarak uygulayabilirsiniz.

Tabi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tek yardımı bu değil. İBB yardım çeki , İBB eşya yardımı gibi birden çok kalemde yardımları bulunmaktadır. Edirnekapı sosyal yardım biriminin yardımları ve İBB yardım çeki nasıl alınır adlı yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu