Başvurular

İBB Personel Alımı Şartları Nelerdir ?

İBB Personel Alımı Şartları Nelerdir ?, başvurular bölümümüzde İBB Personel Alımı Şartları Nelerdir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Personel Alımı Şartları Nelerdir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İBB Personel Alımı Şartları Nelerdir ?

İBB işçi alımı ile alakalı tüm ilan ve kadrolar kariyer.ibb.istanbul sayfası üzerinden takip edilebilir.
 
İBB, her sene düzenli bir biçimde memur alımına gidiyor. Bunun için de Lise, ön lisans ve lisans mezunları için birbirinden farklı işe alım ilanları yayınlanmaktadır.

İBB birden çok alanda personel almaktadır. Bu alanlardan bazıları da şunlardan oluşmaktadır:

 1. Büro memuru,
 2. Zabıta,
 3. Otobüs şoförü,
 4. Temizlik işçileri
Bunların dışında bir çok alanda alım yapılmaktadır. Sizler de İBB de personel olabilirsiniz. İbb personeli olabilmek için gereken bütün şartları ve detayları siz değerli okurlarımız için anlattık. Şimdi İbb işçi alımı detaylarına devam edelim.

İBB Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli ve kadrolu personel alım şartları hemen her belediyede aynı kanuni şartlara tabidir.

İBB’de memur olmak isteyenlerde aranan şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Suç işlememiş bulunmak
 • Göreve engel bir rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor.
 • Tercih edilen kadroya göre özel şartların talep edilmesi de olabilecekdür.

Misal verilecek olursa otobüs şoförü olarak başvuru yapan bireylerden birtakım sertifikalar talep edilebilir. Ayrıca E yahut D sınıfı ehliyete sahip olması istenebilir.

Diğer iş ilanlarını düşünüyorsanız internet sitemizin iş ve işçi kategorisini incelemenizi öneririz. BİM, ŞOK ve A101 gibi kurumsal firmaların başvuru koşullarını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. İş ve işçi kategorisini ziyaret ediniz.

İBB Personel Başvurusu Nereden Yapılır ?

İBB personel alımları online olarak yürütülür. Kuruma posta yolu ile yapılan başvuruların hiçbiri kabul edilmiyor. İBB Kariyer sitesi üzerinden ilan edilen kadrolara uygun şartları taşımanız halinde başvuru yapma hakkınız mevcuttur.

İBB Kariyer İş Başvurusu

KPPS puanı istemeyen kadroların bazıları için KPSS şartı aranabilir. İBB Kariyer üzerinden genel başvuru olanağını değerlendirmeniz halinde de İBB iştirakleri aracılığıyla özgeçmişiniz değerlendirilebilir. Böylelikle uygun bir pozisyon olduğunda özgeçmişiniz değerlendirmeye alınabilir.

E Devletten İBB İş Başvurusu

İBB kariyere alternatif olarak e-devlet üzerinden de personel alımlarına başvuru yapılabilir.
 
Bunun için şu adımları uygulayınız:
 
 1. E–devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
 2. Bundan sonra İBB işçi alımı diye arama yapmanız gerekir. İBB Personel Başvuru Ekranı sekmesine tıklayıp,
 3. Başvuruya açık ilanlardan size uygun olanını seçmeniz yeterli gelmektedir.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş başvurusu için E devlet başvuru linki : https://www.turkiye.gov.tr/ibb-is-basvurusu

İbb İştirakler Daire Başkanlığı Personel Alımı

İBB aracılığıyla kurulan iştirakler toplamda 6 farklı sektörde faaliyet içindedir. Bu iştirakler için ihtiyaç olan personelin temin edilmesi süreci İBB İştirakleri Daire Başkanlığı aracılığıyla takip edilir. İştiraklerde açık olan pozisyonlar için alınacak personel sayısı ve şartları İBB kariyer sitesinde yayınlanır.
 
İştiraklerde çalışmak isteyenlerin alakalı ilanları takip etmeleri gerekir. Bu ilanların yayınlanmaları halinde hemen başvurulması gerekir.

İBB Beyaz Masa İş Başvurusu

İBB iştiraklerine girmek için 153 Beyaz Masa üzerinden de başvuru yapma olanağınız mevcuttur. Açılan bir kadroya uygun olduğunuzu düşünmeniz halinde beyaz masayı arayabilirsiniz. Böylelikle alakalı ilana başvurunuzun alınmasını talep edebilirsiniz. Böylelikle çok daha bi hayli hızlı bir biçimde işle alakalı kaydınız alınır ve değerlendirme aşamasına geçilebilir.

Bölgesel İstihdam Ofisi İş Başvurusu 

İBB aracılığıyla verilen bir hizmet olarak karşımıza çıkan Bölgesel İstihdam Ofisi, İstanbul’da yaşayanlara iş edindirme kurumu olarak faaliyetlerini yürütür. İstanbul’un her beldesinde bir ofisi bulunan kurumun işleyişi bir nevi İŞKUR ile aynıdır.
 
Bu kurumla da organize işler yürüten kurum işsizliği minimuma indirmek için çalışan bir ofistir. İstanbul’daki firmaların personel arayışlarına da insan kaynaklığı yapan ofiste binlerce iş ilanı yer alıyor. Bu ilanları değerlendirmek için İstihdam Ofisine kayıt olmak gerekir. Böylelikle aradığınız şartlara uygun bir ilanın açılması halinde yetkilerin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.
 
İstihdam ofisine kayıt olmak tamamen ücretsizdir. Kayıt için İBB sitesindeki İstihdam ofisi panelini kullanmanız yeterli gelmektedir. Ayrıca yaşadığınız yerdeki en yakın İstihdam Ofisi’ne giderek de kayıt işlemleri uygulayabilirsiniz. Buradan bütün mevcut ilanları kontrolünü yapabilirsiniz.

Bölgesel istihdam ofisleri

bölgesel istihdam ofisleri iş başvurusu

İBB Bölgesel İstihdam Ofisi Nereye Personel Alıyor

İBB hizmetleri içinde bulunan istihdam ofislerinde özel sektöre ait binlerce ilana başvuru yapmak olabilecekdür. Lakin İBB iştirakleri aracılığıyla yayına giren ilanların hiçbiri bölgesel istihdam ofislerindeki iş ilanları içinde yer almıyor. Bu ofislerde daha çok alakalı birimin görev bölgesindeki özel işletme ve firmaların personel ihtiyacına yer veriliyor. Dolayısıyla İBB işçi alımı ile alakalı tüm süreç İBB kariyer sayfası üzerinden yürütülüyor.

İBB Personel Alımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

E-devlet yahut İBB kariyer sayfası üzerinden herhangi bir kadroya başvuru yaptıktan sonra İBB aracılığıyla talep edilen belgelerin temin edilmesi gerekir. Bu belgeler, kadroya girmeniz için tamamlanması gereken belgeleri ifade eder. 
 
Kadrodan kadroya değişmekle birlikte talep edilen evraklar şunlar:
 1. Doldurulan başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı yahut kimlik kartı fotokopisi
 3. Mezuniyet belgesi
 4. Talep edilen pozisyonlar için KPSS sonuç belgesi
 5. Yabancı dil talep edilen pozisyonlar için YDS sonuç belgesi
 6. Fotoğraf
Bunlara ek olarak başvuru yapılan pozisyon için istenen farklı belgeler de söz konusu olabilir.
İBB Personel Alımı Başlıca Aranan Pozisyonlar
 
İBB işçi alımı öne çıkan memuriyetler var.
 1. Zabıta,
 2. büro personeli,
 3. destek personeli,
 4. sosyal hizmet uzmanı,
 5. avukat,
 6. muhasebeci,
 7. garson,
 8. şoför ve daha farklı branşlarda personel alımları oluyor.

İBB Zabıta Alım Şartları

Zabıta alımlarında herhangi bir lisans ve ön lisans mezunu olunması şartı yeterliyken boy şartları da kadın ve erkek ayrı olmak üzere istenen özel şartlar içinde. Ayrıca 35 yaşını aşmamış olmak ve KPSS puanına sahip olmak da aranan diğer bir şart.
 
Büro personelleri için de lisans mezunu şartı, KPSS ve yaş şartı var.
 
Avukatlık, sosyal hizmet uzman kişilerı gibi alanlarda çalışmak isteyenlerin ise alakalı fakülteden mezun olması gerekiyor.
 
İBB işçi alımı ile alakalı tüm ilanları İBB Kariyer sayfasından takip ederek genel ve özel şartları ile ilgili detaylı bilgilere erişmeniz olabilecekdür.

İBB Personel Maaşları 

Belediye anlaşmali olarak memur istihdam eder. İBB aracılığıyla ödenen maaşlar derece ve kademeye göre değişkenlik göstermekle birlikte silahlı bir güvenlik için ödenen asgari ücret 4500 liradır. otobüs şoförü, büro personeli, avukat ve garson gibi çeşitli sınıflarda personel istihdam eder.
 
İBB özel sektörün ödediği ücret tarifesinin üzerinde bir maaş uygulamasına imza atarak personelini tatmin edici ücret ödemesi yapıyor. Ayrıca bayram ve Ramazan gibi zamanlarda de gıda, erzak yardımları yapıyor.
İstanbul büyükşehir belediyesinin bütün sosyal yardımları için sitemizdeki makalemize göz atmanızı tavsiye ederim. İBB yardımları için tıklayın: İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu