Başvurular

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır ?

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır ?, başvurular bölümümüzde İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır ?

İBB kırtasiye yardımı başvuruları ile ilgili epey soru aldık. Bizde sizleri kırmadık ve bu konuya incelemeye karar verdik. İBB engelli kırtasiye yardımından tutunda İBB eğitim yardımının her ince noktasına kadar araştırmaya koyulduk. Peki nedir bu İBB kırtasiye yardımı ? Kimlere verilir ? Ne kadar ? Başvuru formuna nereden ulaşılır ? Dilerseniz bu ve daha fazla sorunun cevabı için yazımıza başlayalım.

İBB Kırtasiye Yardımı Nedir ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler müdürlüğü aracılığıyla ilkokul, ortaokul, lise, Özel eğitim ve rehabilitasyon öğrencilerine yapılan yardımdır. Bu yerlerde eğitim gören şehit çocuğu, yetim, öksüz ve engelli öğrencilere yönelik uygulanmaktadır. Bu öğrencilere bir kereye mahsus 300 TL yardım verilmektedir. Peki İBB kırtasiye yardımı başvurusu nereye yapılır ?

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır ?

İBB kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında Edirnekapı ile Anadolu yakasında Selimiye veznelerine başvurmaları gerekmektedir. Bilhassa de Edirnekapı kırtasiye yardımı hususunda yoğun başvuru almaktadır.

İBB Eğitim Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

İBB eğitim yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlardan istenen bazı belgeler bulunmaktadır. İstenen belgeler şunlardan oluşmaktadır.

1-) Öğrenci Belgesi (Öz anne, öz baba yahut yasal vasisi olmayan veliler için; öğrenci belgesine, öğrencinin velisi olduğunu belirtir ibarenin okul müdürlüğünce yazılması ve bu ibarenin altının okul müdürlüğünce bunun bunun yanında mühürlenip imzalanarak öğrenci belgesinin tanzim edilmesi gerekmektedir),
2-) Ödemeyi Alan Velinin ve Öğrencinin Nüfus Cüzdan Fotokopileri (Aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.)
3-) Engelliler İçin Engel Durumunu Gösterir Belge (Geçerlilik süresi halen devam eden; Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (aslı görülerek) yahut Rehberlik Araştırma Merkezlerinden alınan RAM raporu)
4-) Yetim, Öksüz ve Şehit Çocuğu olan öğrenciler için Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği yahut Ölüm Belgesi”(kaynak: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/34262 )

İBB engelli kırtasiye yardımı yapılırken yaş sınırı olarak Milli eğitimin koyduğu yaş sınırı dikkate alınmaktadır. Bu nokta önemli. Çünkü İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli yardımı kapmasına aldığı bu engelli kırtasiye yardımı hususunda, çok fazla soru gelmektedir. Bir diğer önemli husus ise okul öncesi, özel okul ve kreş öğrencilerine kırtasiye yardımı konusudur. Buralarda eğitim gören öğrenciler bu yardımdan faydalanamamaktadır. Lakin özel okulda okuyan şehit yakınları şahadet belgesini ibraz etmesi durumunda bu yardımdan yararlanabilmektedir.

İBB öğrenci yardımı denilince akıllara gelen diğer bir öğrenci grubu ise üniversite öğrencileridir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversite okuyan öğrencilere “Genç Üniversiteliye Eğitim Yardımı” kampanyası kapsamı içinde 3.200 TL yardım verilmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadar ?

İBB üniversite kırtasiye yardımı 3.200 TL olup bu yardım taksitler halinde verilmektedir. Peki İBB kırtasiye yardımı nasıl yapılır  gerekli evraklar nelerdir ?

Kırtasiye Yardımı Şartları Nelerdir ?

İBB üniversite yardımı alabilmek için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları şöyle:

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin yada velisinin İstanbul da ikamet ediyor olması gerekmektedir
 • Lisan yahut Ön lisans  öğrencisi olması gerekmektedir
 • Normal eğitim süresi içinde olması gerekmektedir (Okulu uzatmış olmaması gerekmektedir)
 • Öğrenci ya devlet üniversitesinde okuyor olmalı yada özel üniversite de %100 burslu okuyor olmalı
 • Ara ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun minimum 100 üzerinden 53 veya 4,00 üzerinden 2,00 olması
 • Maddi durumunun yardıma uygun olması gerekmektedir

Lakin bazı öğrenciler bu yardıma başvuru yapamamaktadırlar. Bu öğrenciler şunlardan oluşmaktadır:

 • Açık öğretim öğrencileri
 • Yurt dışında okuyanlar
 • 25 yaşından büyükler
 • Öğrenciliği sürecinde yüz kızartıcı suç işleyenler
 • Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri

Üniversite yardım başvurusu yapmak için https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ bu linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Tabi eğitim yardımı denilince akıllarsa birden fazla yardım kuruluşu gelmektedir. Bu kuruluşlardan bir diğeride sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıdır. Sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığı ile de öğrencilere şartlı eğitim yardımı verilmektedir. Verilen bu yardımın miktarları ise şöyledir:

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Şartlı eğitim yardımı hususunda detaylı bilgi almak için https://www.sosyalyardimlar.com/sartli-egitim-yardimi-nasil-alinir/ adresine gitmeniz yeterli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu