Başvurular

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu, başvurular bölümümüzde İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu

?

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? ‘Süt Her Çocuğun Hakkı’ sloganı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hayata geçirilen Halk Süt Projesi ile ihtiyaç sahibi, muhtaç ve dar gelirli ailelere çocuklarının süt gereksinimlerini karşılayabilmeleri adına süt dağıtılıyor.

Çocukların sağlıklı gelişimini desteklemek adına başlatılan proje kapsamı içinde yoksul ve muhtaç olduğu tespit edilen ailelere aylık 8 litre süt veriliyor.

Çocuklarının süt gereksinimi bile karşılayabilecek maddi gücü olmayan ailelerin başvurabilecekleri ve yararlanabilecekleri Halk Süt Projesi aracılığıyla dar gelirli ve muhtaç aileler; Ekim 2019’dan bu yana ücretsiz, temiz ve sağlıklı süte erişebiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca İBB Halk Süt başvurusu nasıl yapılır? İBB Halk Süt Kimlere Verilir? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İBB Halk Süt Nedir?

2019 senesinin Ekim ayında İBB başkanı Ekrem İmamoğlu aracılığıyla başlatılan İBB Halk Süt Projesi ile maddi imkansızlıklar çeken yani asgari gereksinimlerini bile karşılamakta zorlanan yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının bağışıklıklarını güçlendirmek, hastalıklara yakalanmalarını önlemek amaç ediniyor.

Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek adına 2021 senesinde pandemi sürecinde de devam eden Halk Süt Projesi aracılığıyla her ay binlerce ailenin yüzü gülüyor.

Proje kapsamı içinde ailelere UHD sütler dağıtılıyor. UHD yani uzun ömürlü sütler; bebekler ve çocukların gelişimi için bir sütte bulunması gereken tüm vitaminleri ve mineralleri içeriyor.

Üstelik uzun ömürlü sütlerde hiçbir biçimde katkı maddesi ve zararlı bileşen de yer almıyor.

İBB Süt Yardımı Başvurusu Online

İstanbul il sınırlarında ikamet eden, 3-6 yaş aralığında minimum bir çocuğu olan muhtaç ve dar gelirli aileler; başvurularını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne veya belediyeye bağlı olan sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

Online platformda başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahipleri ise başvuru işlemlerini https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linki üzerinden tamamlayabiliyorlar.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını aramak ve yetkili bireylerle iletişime geçmek suretiyle de ön başvurularını yapabiliyorlar.

Muhtaç aileler; Halk Süt başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirip, gerçekleştiremeyeceklerini de düşünüyorlar.

Şu an için e-devlet üzerinden Halk Süt projesine başvurulamıyor.

Lakin ebeveynler; e-devlet üzerinden İBB bebek bezi ve bebek maması yardımına veya yeni doğan bebek paketi desteğine başvurabiliyorlar.

Bebek bezi, maması ve yeni doğan bebek paketi yardımına başvurmak isteyen İstanbullu ihtiyaç sahiplerinin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

İBB Halk Süt Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan yoksul, dar gelirli yani muhtaç bireylere Halk Süt öncelikli olarak dağıtılıyor.

Yani vakıf kaydı bulunan, muhtaç olduğu kesinlik kazanmış olanlar; Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

İşsiz ve gelirsiz ailelerin bunun yanında hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri; net asgari ücretin 1/3’üne veya altına denk gelen yoksul ve dar gelirli ebeveynler de Halk Süt projesinden yararlanabiliyorlar.

Proje kapsamı içinde aylık 8 litre süt almak isteyen anne ve babaların 3-6 yaş aralığında çocuklarının olması gerekiyor.

Aileler; her bir çocukları için aylık 8 litre süt alabiliyorlar.

Halk Süt; belediye personelleri aracılığıyla muhtaç ve yoksul ailelere 15 günde 1 veya ayda 1 olacak biçimde dağıtılabiliyor.

15 günlük sevkiyatlar söz konusu olduğunda aileler, her bir çocukları için 4 litre süt alabiliyorlar.

30 günlük yani aylık sevkiyatlarda ise 8 litre süt ailelere bir defada teslim ediliyor.

İBB Halk Süt Nasıl Alınır?

Daha önce de söz ettiğimiz gibi İBB Halk Süt almak isteyenlerin ilk kez Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada vakıf başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Daha önce vakıf kaydı olanlar ise direk olarak süt başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İlk kez vakfa gidenler, burada yetkili bireyler aracılığıyla kendilerine verilen gelir testine tabi tutuluyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında olan bireyler, Halk Süt alma şansını elde ediyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gerekli belgeleri teslim eden, muhtaçlık sınırının altında olduğu tespit edilen aileler; ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden veya ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle Halk Süt projesine başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar,  sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek de başvuru yapabiliyorlar.

İBB; başvuru sahibi aracılığıyla teslim edilen belgeleri değerlendirdikten sonra süt dağıtacağı ailelere dair karar veriyor.

Karar verme süresi, başvuruların yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvurular, çoğunlukla 1 ay içinde sonuçlanıyor.

Halk Süt yardımı almaya hak kazan yani başvurusu kabul görenler, ardından İBB aracılığıyla mail veya sms yoluyla bilgilendiriliyorlar.

Vatandaşlar, online platformda da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

İBB Süt Yardımı Sorgulama

Süt yardım başvurusunda bulunan bireylere İBB aracılığıyla ardından sorgulama yapabilmeleri için güvenlik numarası veriliyor.

Vatandaşlar, İBB resmi sitesi üzerinden bu güvenlik numarasını kullanmak suretiyle başvurularını yapabiliyorlar.

Halk Süt yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına İBB’ye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

ALO 153 Beyaz Masa hattı üzerinden Halk Süt’e başvurabileceğiniz gibi başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını da öğrenebilirsiniz.

İBB diğer sosyal yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek adına da ALO153 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Online platformda yani internetten İBB süt yardımı sorgulama işlemi için https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query linkini tıklayabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Şartları

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi muhtaçlık sınırı altında olanlar; Halk Süt Projesi’nden faydalanabiliyorlar.

Halk Süt başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • 3-6 yaş aralığında çocuk sahibi olmak
 • Muhtaç veya dar gelirli olmak
 • Belediyenin veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının diğer yardımlarından da yararlanıyor olmak(Bu bireylere yardımlarda öncelik veriliyor)
 • İBB il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Yukarıdaki şartları karşılayan tüm ebeveynler; Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

Henüz belediye veya vakıf sosyal yardım başvuru kaydınız yer almıyorsa ilk kez sosyal yardım başvurunuzu tamamlamanız gerektiğinden bahsedebiliriz.

Belediye yardımlarından yararlanmak için bağlı olduğunuz belediyeye veya sosyal hizmetler müdürlüklerine gidebilir ve burada yardım başvuru formu doldurabilirsiniz.

Aynı biçimde ikametgahınızın olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir ve vakıf hane başvuru formu doldurabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB; Halk Süt başvurularını değerlendirirken, başvuru sahibinin vakıf ve belediye sosyal yardım başvuru formlarını inceliyor.

Yani belediye veya vakıf kaydı olanlar Halk Süt yardımı alabiliyorlar.

Belediyelerin ve vakıfların sosyal yardımlara başvuran bireylerden istedikleri belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz bireylerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile ikametgah belgesi
 • Halk Sütten yararlanacak çocuğa veya çocuklara ait TC kimlik kartı yahut nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira anlaşmasi

**Üzerine kayıtlı kıymetli bir menkulü olanlar veya gayrimenkul sahipleri; muhtaçlık sınırının altında olsalar dahi Halk Süt alamıyorlar.

Vatandaşların yukarıdaki belgelere ek olarak, kendi özel durumlarına dair bazı belgeler talep etmeleri de gerekebiliyor.

Misal verilecek olursa; eşi vefat eden dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini belediyeye veya vakfa götürmeleri gerekiyor.

Engel durumu veya kronik hastalığından ötürü çalışamayan ebeveynlerden ise tam teşekküllü devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Afetzedelerin Halk Süt yardımı alabilmeleri için bilirkişi raporuna ihtiyaç duyuluyor.

Başvuru için gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi almak adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

Halk Süt ön başvurunuzu gerçekleştirmek, başvuru şartlarını öğrenmek ve İBB sosyal yardımlarına dair bilgi edinmek adına 7/24 hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

ibb halk süt başvurusu

ibb halk süt başvurusu

İBB Halk Süt Yardımı Başvuru Formu Doldur

İBB Halk Süt’e online platformda yani İBB resmi sitesi üzerinden başvurmayı düşünen bireylerin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda ailelerin muhtaç olup olmadıklarının belediye aracılığıyla tespit edilebilmesine olanak tanıyan ve ailelerin gelir ve giderlerine yönelik bazı sorular yer alıyor.

Başvurusunun olumlu sonuca varılmasını isteyenlerin formdaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmaları, bi hayli önem arz ediyor.

İBB Halk Süt Gelmedi Neden?

Halk Sütler; her gün belediye çalışanları aracılığıyla muhtaç ve yoksul ailelere dağıtılıyor.

Aileler, 15 günde bir veya 30 günde 1 süt alabiliyorlar.

Bilhassa pandemi süreci bundan dolayı İBB Halk Süt sevkiyatlarında ve teslimatlarında bazı gecikmeler olabiliyor.

Kaza, hastalık, afet vb. müthiş durumlarda da teslimatta gecikmeler yaşanabiliyor.

Son Halk Süt teslimatı üzerinden 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala sütünüz gelmediyse bu hususta bilgi almak adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir, sütünüzün size ne zaman teslim edileceğini öğrenebilirsiniz.

İBB Halk Süt Her Ay mı veriliyor?

İBB Halk Süt; başvurusu kabul görenlere her ay dağıtılıyor. Çocuğun 6 yaşını doldurması halinde ise yapılan süt yardımı durduruluyor.

Aileler; 3-6 yaş aralığındaki diğer çocukları için yardım almaya devam edebiliyorlar.

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

Muhtaç ebeveynler; yalnızca 3-6 yaş aralığındaki çocukları için Halk Süt alabiliyorlar.

Yani yardımda 3-6 yaş sınırı yer alıyor.

İBB Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

İBB Halk süt, her gün ekipler aracılığıyla muhtaç ailelere dağıtılıyor.

Bir ay içinde binlerce yoksul aile, çocuklarının en temel gereksinimi olan süte ücretsiz bir biçimde kavuşabiliyorlar.

Aynı aileye ise sevkiyatlar, 15 günde 1 veya 30 günde 1 sefer olacak biçimde yapılıyor.

İBB Halk Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

İBB süt yardımı, çocuğun 6 yaşını doldurması durumunda kesiliyor. Aynı zamanda ailenin ikametgah adresini değiştirmesi durumunda da yapılan süt yardımı durduruluyor.

Bundan dolayı ikametgah değişikliği durumunda ailenin yeni ikametgah adresine dair mutlaka belediyeye haber vermesi gerekiyor.

Çocuğun veya hak sahibi ebeveynin vefatı halinde de sevkiyat, durduruluyor.

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması da süt sevkiyatının durdurulmasının en önemli nedenleri içinde yer alıyor.

Sigortalı bir işe giren veya muhtaçlığı farklı nedenlerden ötürü ortadan kalkan ebeveynlerin bu duruma dair mutlaka belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor. Aksi halde muhtaç olmamasına rağmen süt almaya devam edenler, suç işlemiş oluyorlar. Muhtaç olmadıkları süre boyunca aldıkları sütlerin nakdi karşılığını, güncel faizleriyle ödemek zorunda kalıyorlar.

Ödemeye yanaşmayan ebeveynler ile ilgili ise dava açılıyor.

Bu makalemizde İBB süt yardımına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu