Gündem

İBB Güvenlik Maaşları – İstGüven Maaşları

İBB Güvenlik Maaşları – İstGüven Maaşları, güncel bilgiler bölümümüzde İBB Güvenlik Maaşları – İstGüven Maaşları başlığı altında detaylı bilgiler vermek istedik. İBB Güvenlik Maaşları – İstGüven Maaşları haberimizin detayları..

İBB Güvenlik Maaşları – İstGüven Maaşları

İbb - İstgüven Güvenlik Maaşları

Herkese Merhabalar arkadaşlar, ibb güvenlik maaşları konumuza hoş geldiniz. İst güven maaşları ile ilgili piyasada bi hayli fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak adına, bir istgüven çalışanı ile yapmış olduğumuz görüşmeleri yazımızın içinde sizlere sunacağım. 

İstanbul büyük şehir belediyesi, geçmiş senelerda güvenlik hizmetini özel güvenlik şirketlerinden karşılamaktaydı. Yani büyük şehire ait tüm güvenlikler, özel firmaların çatısı altındaydı. Akdeniz, Pars vb. birden çok şirket bu alanda ibb’ye güvenlik hizmeti vermekteydi. 2016 senesinde AKP hükümetinin almış olduğu bir kararla, kamu kuruluşlarına hizmet veren tüm çalışanlar, aracı bir kuruluş olmadan direk kamuya bağlı çalışır hale getirildi. İstGüven A.Ş şirketi de bu sürede kurulmuş, belediyenin iştirak şirketidir. 

İBB Güvenlikleri Kadrolu Mu?

İbb güvenlikleri, istgüven a.ş bünyesinde yer alsalar da, her hangi bir kadroya sahip değildirler. Güvenlikler belirsiz süreli anlaşma ile işe alınmaktadır. Lakin amirler ve müdürler içinde, belediyenin kadrolu elemanları bulunmaktadır. Tabi ki bu durum, tüm amirler yahut müdürler için geçerli değildir. Kadrosu olanlar, bundan öncekilerde belediyenin zabıta ve benzeri kurumlarında görev almış, belediyenin yönlendirmesi ise, şirket içinde pozisyonları değiştirilmiş bireylerdir. 

Lakin bu durum şöyle bir soruyu akla getirebilir. Tüm amirler yahut müdürler kadrolu mu oluyor? Hayır böyle bir durum yok. Kadrolu olan amirler ve müdürler olduğu gibi, devlet memuru olmayan amirler ve müdürlerde bi hayli fazla sayıdadır. 

İBB Güvenlik Olmanın Şartları Nelerdir?

İst güvende, güvenlik olabilmenin şartları içinde, en az lise mezunu olmanız, askerliğinizi yapmanız ve silahlı yahut silahsız güvenlik kimliğine sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca buna ek olarak, İstanbul ili içinde en az 1 senedir ikametinizin olması şarttır. Bunun dışında aranan her hangi bir özellik bulunmamaktadır. 

Şirket içinde ilerleyen zamanlarda, şeflik, amirlik yahut müdürlük almak için ise, üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Üniversite mezunu olmayanların, şirket içinde yükselme olanağı bulunmamaktadır. İst güven, güvenlik alımlarını takip edebileceğiniz tek bir adres bulunmaktadır. Aşağıdaki verdiğim linkten kayıt olarak, alımları takipte kalabilirsiniz. 

İstgüven güvenlik alımları bu adres üzerinden yapılmaktadır. Bu adresten CV oluşturup, siteyi takipte kalabilirsiniz. https://kariyer.ibb.istanbul

İBB Güvenlik Maaşları

İbb’de güvenlik olarak çalışan arkadaşlar, işçi statüsünde bulunmaktadır. Maaşları günlük olarak hesaplanmaktadır. 2020 senesinde bir istgüven çalışanının günlük brüt ücreti 180 liradır. Bu net olarak ortalama 145 lira civarına denk gelmektedir. Ayın 30 çektiği zamanlarda ortalama net ücret 4250 lira yapmaktadır. Tabi bu durum 29 çeken ayda yahut 31 çeken ayda değişiklik göstermektedir.

Bu rakamın dışında, 235 lira yol, 235 lira yemek ücreti de eklenmektedir. Bulunduğunuz proje silahlı ise, silah taşıma ücreti de yansımaktadır. 

Tüm bunların dışında, birde tediye durumu bulunmaktadır. İstgüven çalışanlarının 20 günlük tediyeleri de bulunmaktadır. Bunlar dört zamanda, her üç ayda bir 5 günlük maaş olmak şartıyla, maaşlara ek olarak yansımaktadır. Ortalama 5 günlük tediye ücreti 700 lira civarındadır. 

İstGüven Gelir Vergisi

İstgüven çalışanları da gelir vergisine tabidir. 12 ay olarak ele aldığımız yıl içinde, maaşlarında ilk 6 ay kesinti olmaz. Lakin ilk 6 aydan sonraki 6 ay içinde, kademeli olarak maaşlarından kesinti yapılır. En büyük kesinti yıl sonuna doğru, kasım aralık zamanında olur. Lakin bu sürede bile maaşları, 4000 liranın altına düşmez. Yıl döndüğünde ise, tekrar vergi sıfırlanır ve 6 ay dolana kadar maaşlardan kesinti yapılmaz. 

Soru Sorma

Arkadaşlar istgüven çalışanı bir kaç arkadaşımız ile, tüm konular ile ilgili detaylı sohbetimiz oldu. Konu içinde anlatmadığımız, aklınıza gelen sorular olursa, yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Sorularınız kısa süre içinde yanıtlandırılacaktır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu