Başvurular

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?, başvurular bölümümüzde İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

?

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul il sınırlarında ikamet eden milyonlarca insana pandemi sürecinde de yardımcı olmaya devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi; üniversite, lise veya ilköğretim öğrencilerine ise eğitim hayatlarına yönelik olarak eğitim ve kırtasiye yardımında yer alıyor.

Eğitim Destek Paketi ile üniversite öğrencilerine yardım eli uzatan belediye; kırtasiye yardımı ile de lise ve ilköğretim öğrencilerine faydalı oluyor.

Eğitim Destek Başvurusu kabul gören öğrenciler; tek seferli olarak 250 TL sahibi oluyorlar.

Başvurusu kabul gören öğrencilerin hesaplarına yatırılan 250 TL ile öğrenciler, kalem, kitap, defter, okul çantası, silgi vb. kırtasiye malzemelerini satın alabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca İBB Eğitim Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Eğitim Desteği Kimlere Verilir? vb. konuyla alakalı olarak araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalışacağız.

Askıda Eğitim Destek Paketi Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla pandemi bundan dolayı başlatılan Askıda Fatura kampanyası ışığında ihtiyaç sahipleri; askıya fatura bırakarak, bu faturaların hayırseverler aracılığıyla ödenmesini sağlayabiliyorlar.

Askıya fatura bırakan bireyler; elektrik, su, doğalgaz vb. ödemekte maddi anlamda zorlandıkları faturaları hayırseverlere ödetiyorlar.

Lakin askıda faturaya bırakan bireylerin hane halkı kişi başı aylık hemen hemen net gelirlerinin asgari ücretin 1/3’ü ve altında olması gerekiyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesi linkini tıklayarak, askıya fatura bırakabiliyorlar.

Askıya bıraktıkları faturanın hayırsever bireyler aracılığıyla ödenip ödenmediğini de aynı link üzerinden kontrol edebiliyorlar.

Askıda Fatura internet sitesi üzerinden ihtiyaç sahipleri, İBB Aile Destek Paketi, Anne-Bebek Destek paketi ve Eğitim-Destek paketi şeklindeki diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Lakin yalnızca ihtiyaç sahibi oldukları İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla tespit edilen ve üniversite okuyan bireyler yani yalnızca üniversite öğrencileri Eğitim Destek Paketi yardımından faydalanabiliyorlar.

Hayırseverler aracılığıyla öğrencilere maksimum 250 TL eğitim desteği yapılabiliyor.

Yapılan para yardımları, üniversite öğrencilerinin İstanbulkart’larına yatırılıyor. Paranın yatırıldığına dair öğrencilere sms yoluyla bilgi veriliyor.

Öğrencilere eğitim yardımı yapmak isteyen bireylerin https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek  linkini tıklamaları gerekiyor.

Sayfada bulunan DESTEK OLUN butonuna basan hayırseverler; İBB’de kayıtlı olan öğrencilere para desteğinde bulunabiliyorlar.

Askıda Eğitim Destek Paketi’ne başvurmak isteyen öğrencilerin ise bizzat bağlı oldukları ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine gitmeleri ve kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Yani öğrenciler; yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız link üzerinden direk olarak eğitim desteği alamıyorlar.

Öğrencilerin yardıma başvurmak için bizzat belediye binasına gitmeleri gerekiyor.

İBB Öğrenci Destek Paketi Başvuru Sorgulama

250 TL’lik eğitim destek paketinden yararlanmak adına bağlı oldukları belediyeye giderek, başvurularını gerçekleştiren öğrenciler, ardından başvurularını sorgulayıp sorgulayamayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Üniversite öğrencilerine özel olan Eğitim Destek Paketi yardım kapsamı içinde hayırseverler aracılığıyla İstanbul Kart hesabına para yatırılan öğrenciler; ardından hesaplarına yardım parası yatırıldığına dair sms alıyorlar.

Yani başvurularının kabul edilip edilmediklerini sorgulamalarına da gerek kalmıyor.

Zaten öğrenciler, hesaplarındaki limiti kontrol etmek suretiyle de hesaplarına yardım parası yatırılıp yatırılmadığını da kendileri görebiliyorlar.

Eğitim Destek Paketi Başvuru Formu

Eğitim Destek Paketi; sosyal yardımlar içinde olduğundan bağlı oldukları belediyenin eğitim destek yardımına başvurmak adına belediyeye giden öğrencilerin burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal yardım başvuru formu ile öğrenciler; İBB’nin diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Misal verilecek olursa, belediyenin kömür yardımı, gıda yardımı, kira yardımı gibi yardımlarına da sosyal yardım başvuru formunu doldurarak, başvurma şansını elde ediyorlar.

Bu formda öğrencilerin maddi durumlarına, aylık gelirlerine, aylık giderlerine, ailedeki çalışan kişi sayısına dair bazı sorular yer alıyor.

Eğitim Destek Paketi yardımı yalnızca yoksul üniversite öğrencilerine ve dar gelirli ailelerin üniversite eğitimi gören çocuklarına yapıldığından başvuru formunu dolduran öğrencilerin sorulara doğru ve eksiksiz bir biçimde yanıt vermeleri gerekiyor.

İBB Eğitim Destek Paketi Yardımından Kimler Yararlanabilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi il sınırlarında ikamet eden, ailesinin maddi durumu iyi olmayan yani hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları bu yardıma başvurabiliyor.

Başvuru için alakalı başvuru noktalarına giden üniversite öğrencilerinin yanlarında giderken TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanlarıyla eğitim aldıkları okuldan aldıkları öğrenci belgesini mutlaka götürmeleri gerekiyor.

Muhtarlıktan alınan yoksullik belgesi; öğrencilerin belediye aracılığıyla ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilmesini sağlıyor.

Yardımlar, ilk kez işsiz ailelerin ve yoksul ailelerin çocuklarına yapılıyor.

Öğrenciler; ikametgahlarının olduğu ilçe belediyesine dair başvuru noktasından eğitim destek paketi yardımına başvurabiliyorlar.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru 2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ilköğretim veya lise öğrencileri için yapılan kırtasiye yardımı kapsamı içinde öğrencilerin velilerine bir miktar para yardımı yapılıyor.

Üniversite öğrencilerine yapılan Eğitime Destek yardımından farklı olarak bu yardıma öğrencilerin velileri yani anne veya babaları başvurabiliyor.

Belediyenin kırtasiye yardımına başvurmak isteyen velilerin bağlı oldukları ilçe belediyesinin başvuru noktasına gitmeleri gerekiyor.

Kırtasiye yardımına alternatif olarak e-devlet üzerinden de başvurulabiliyor.

Kırtasiye yardımına başvurmak isteyen anne veya babaların ilk kez https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine ardından Uygulamaya Git butonuna tıklamaları gerekiyor.

Veliler; ardından karşılarına çıkan başvuru formunda kırtasiye yardımına başvurabilecekleri belediyeyi seçebiliyorlar.

Bağlı oldukları ilçe belediyesinin bunun yanında İBB sosyal yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Velilerin başvuru formunu eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra sayfanın alt bölümünde listeli bir biçimde sıralanan sosyal yardım türleri içinden ‘Kırtasiye yardımı’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Dar gelirli ve yoksul veliler; başvuru formu ile kırtasiye yardımının dışında kömür yardımı, gıda yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

E-devlet başvuruları ön başvuru olarak kabul ediliyor. Ön başvurusu kabul gören velilerin ardından asıl başvuru için alakalı yani bağlı oldukları belediyeye gitmeleri, giderken kendilerinden talep edilen belgeleri de yanlarında götürmeleri gerekiyor.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kırtasiye yardımına başvuran velilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

  • Veliye ve öğrenci çocuğuna ait TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı
  • Öğrenciye ait olan ve okuldan alınan öğrenci belgesi
  • Veliye ait gelir belgesi
  • Veli çalışmıyorsa SGK’dan alınması gereken ve çalışmadığını gösteren belge
  • Aile bireylerine ait nüfus kayıt emsallari
  • İkametgah belgesi
  • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
  • Aile kirada oturuyorsa kira anlaşmasi
  • Evin mülkiyeti anneye veya babaya aitse tapu fotokopisi

Belediye; velilerin özel durumlarına göre onlardan farklı belgeler de talep edebiliyor. Misal verilecek olursa, eşi vefat eden ve çocuğu için kırtasiye yardımına başvuran annelerin vefat eden eşlerine dair ölüm belgesini de belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

İBB Eğitim Yardımı Ne Kadar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eğitim yardımı tek seferlik ödenilmektedir. İBB eğitim destek paketi tutarı bu sene için 250 TL olarak belirlenmiştir. Yapılan eğitim destek ödemeleri öğrencilerin İstanbulkart’ına yatırılacak ve SMS ile bilgi verilecektir.

İBB Kırtasiye Yardımı Sorgulama

İBB; kırtasiye yardım başvurularını değerlendirdikten sonra hemen hemen 3-4 hafta içinde başvuru sahibi velilere dönüş gerçekleştiriyor.

Başvuruların yoğunluk durumuna göre bu süre, daha da uzayabiliyor.

Yardımlar ise yeni eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani Eylül ayı başlarında yapılıyor.

İBB kırtasiye yardım başvurusunun kabul edilip edilmediğini öğrenmek isteyen veliler; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni arayarak, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de başvurular sorgulanabiliyor. Başvuru linki üzerinden sorgulama da gerçekleştirilebiliyor.

Yani İBB kırtasiye yardımının sonuçlanıp sonuçlanmadığını veliler; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden takip edebiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni arayıp, kırtasiye yardım başvuru sonucunuzu sorgulamak adına 0212 449 40 00 numarasını arayabilirsiniz.

Bu makalemizde İBB kırtasiye yardımı ve İBB Eğitim Destek Paketi yardımına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de İBB kırtasiye yardımı aldıysanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu