Başvurular

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu, başvurular bölümümüzde İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

?

IBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2021; İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla muhtaç ve yoksul bireylere verilen İstanbulkart isimli sosyal yardım kartı aracılığıyla vatandaşlar; kartları ile BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi belediye anlaşmalı marketlerden limitleri ışığında alışveriş yapabiliyorlar.

Muhtaç bireylerin gıda, temizlik, kişisel bakım vb. asgari gereksinimlerini karşılayabilmeleri adına ihtiyaç sahiplerine İBB aracılığıyla verilen IBB İstanbulkart’a yoksul ve dar gelirli bireyler başvurabiliyorlar.

Bu makalemizde kısaca IBB Beyaz Masa sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Market yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? vb. konuyla alakalı olarak en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde belediyeler aracılığıyla yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yani muhtaçlık sınırı altında hayatlarını sürdürmek zorunda olan bireylere verilen sosyal yardım kartlarında belirli miktarda bir limit yer alıyor.

Belediyeler; bütçeleri ışığında sosyal yardım kartlarına belirli aralıklarla para yüklüyorlar.

Sosyal yardım kartlarına tanımlanan limitler ise belediyenin bütçesine, başvurusu kabul gören ihtiyaç sahibinin muhtaçlık durumuna, ihtiyaç sahibinin çalışıp çalışmadığına ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişebiliyor.

İlk seferde tüm vatandaşların İstanbulkart’larına 200 TL limit tanımlanıyor.

İhtiyaç sahipleri; sosyal yardım kartlarını BİM, Migros, Carrefoursa gibi belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde tütün ve alkol ürünleri dışındaki diğer ürünleri satın almak adına kullanabiliyorlar.

Vatandaşlar, kartlarındaki limitleri bir defada yani tek bir alışverişlerinde kullanabilecekleri gibi ardındanki alışverişlerinde de kullanabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; İBB sosyal yardım kartına bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İstanbulkart ön başvuruları e-devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

E-devlet üzerinden İBB sosyal yardım kartına başvurmak için ilk kez https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formundan başvuru yapmak istediğiniz belediyeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi olacak biçimde işaretlemelisiniz.

Daha sonra formda gelirinize ve kişisel detaylarınıze yönelik soruları yanıtlamalı, formun altındaki sosyal yardım türleri içinden ön ödemeli sosyal yardım kartı desteği seçeneğini işaretlemelisiniz.

İstanbulkart’ın bunun yanında aynı başvuru formu üzerinden bağlı olduğunuz belediyenin diğer yardımlarını da görüntüleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz yardımlara başvurabilirsiniz.

Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

81 ilimizde 7/24 aralıksız bir biçimde hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını arayan vatandaşlar; belediyelerin çalışma alanlarına dair her türlü soru, talep, şikayet ve önerilerini yetkili bireylere iletebiliyorlar.

ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle belediyelerin mevcut sosyal yardımlarını ve hangi sosyal yardımlardan faydalanabileceklerini öğrenebiliyorlar.

İstanbul il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve ihtiyaç sahibi bireyler; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, İstanbulkart ön başvurularını gerçekleştirebiliyor, başvuru için talep edilen belgeleri ve başvuru şartlarını da öğrenebiliyorlar.

Daha önce İstanbulkart’a başvuran vatandaşlar; ardından başvurularının son durumunu yani kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına da ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Sizler de İstanbulkart dahil belediyelerin sunduğu sosyal yardımlara dair bilgi edinmek adına dilediğiniz zaman Beyaz Masa hattını arayabilir ve yetkili bireylerden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İstanbulkart başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-devlet sosyal yardım başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden yani yukarıda sizlerle paylaşımı yaptığımız link üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeye gidebilir veya belediyeye ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi İBB sosyal yardım kartına yüklenecek miktar; başvurusu onaylanan birinin maddi durumuna, muhtaçlık düzeysine, ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına ve ailesindeki çalışan sayısına göre değişebiliyor.

Misal verilecek olursa, herhangi bir işi ve düzenli geliri olmamasına rağmen bakmakla yükümlü kişi sayısı 5 ve üzerinde olan bireylere aylık daha fazla miktarda limit tanımlanabiliyor.

Bu bağlamda İstanbulkart sahiplerinin kartlarına aylık 300, 400, 500 TL gibi farklı sayılar yatırılabiliyor.

Ödemeler, genelde düzenli bir biçimde yapılmakla birlikte birkaç ay ödeme yapılmadığında ardından bireylerin kartlarına toplu para da yatırılabiliyor.

Vatandaşlar; bu paraları fakat anlaşmalı marketlerde post cihazlarına okutarak, kullanabiliyorlar. Yani İstanbulkart’larda bulunan limitler, hiçbir biçimde nakit paraya çevrilemiyor.

İstanbulkart Hangi Marketlerde Geçerli 2021?

İstanbulkart, yalnızca anlaşmalı marketlerde tütün ve alkol ürünleri dışındaki tüm diğer ürünler satın alınırken kullanılabiliyor.

İBB anlaşmalı olan, İstanbulkart geçerli bu marketleri aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • Migros
 • ŞOK
 • BİM
 • Çağrı Market
 • KİM
 • Rammar
 • Happy Center
 • UCZ
 • Onur Market
 • Carrefoursa

İstanbulkart sahipleri; belediye aracılığıyla kartlarına yardım parası olarak yüklenen limitle yukarıdaki marketlerde alışveriş yapabiliyorlar.

Marketlerin düzenledikleri kampanyalara katılmak suretiyle ek puanlar da kazanabiliyorlar.

Kazandıkları ek puanları değişik mekanlarde ve mağazalarda kullanabiliyorlar.

İBB Beyaz Masa Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB sosyal yardım kartına başvuran ihtiyaç sahiplerinden talep edilen en önemli belgeleri kısaca aşağıdaki biçimde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerinin çalışıp çalışmadığını gösteren SGK’dan alınması gereken belge
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Kirada oturan bireyler için kira anlaşmasi
 • Engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporu

İstanbul il sınırlarında ikamet eden bireyler; yukarıdaki belgelerle birlikte başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak farklı belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Misal verilecek olursa; eşi vefat eden ve geliri olmayan dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İBB; yoksul, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlarına sosyal yardım kartı dağıtıyor.

Düzenli sigortalı bir işi ve geliri olmayan muhtaç vatandaşların bunun yanında muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani asgari gereksinimlerini karşılamakta zorluk çekenler de sosyal yardım kartına başvurabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında olan yoksul ve dar gelirliler yani hane halkı aylık kişi başı kazancı net asgari ücretin 1/3’ünün altına denk gelenler de sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartının kimlere dağıtıldığını aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Sigortalı bir işi olmayan muhtaçlar
 • Eşinden boşanmış, eşi vefat etmiş yahut eşinden ayrılmış gelirsiz dul kadınlar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Kimsesiz ve muhtaç yaşlılar
 • Yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Doğal afetlere maruz kalan afetzedeler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Sağlık poblemleri yüzünden işgöremez halde olanlar

İşsizler ve muhtaçlar, öncelikli olarak sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Engelli maaşı, dul aylığı, emekli maaşı gibi aylık alan bireylere İBB sosyal yardım kartı verilmiyor.

Üzerine kayıtlı kıymetli menkulü veya ev, arsa vb. gayrimenkulü olanlar, İBB sosyal yardım kartı alamıyorlar.

Bu makalemizde İBB Beyaz Masa sosyal yardım kartı başvurusuna dair araştırma konusu olanları aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız veya sosyal yardım kartına başvurmayı kafanızı yoruyorsanız; konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu