Başvurular

İbb Askıda Fatura Başvurusu. Askıya Fatura Bırak !

İbb Askıda Fatura Başvurusu. Askıya Fatura Bırak !, başvurular bölümümüzde İbb Askıda Fatura Başvurusu. Askıya Fatura Bırak ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İbb Askıda Fatura Başvurusu. Askıya Fatura Bırak ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

İbb Askıda Fatura Başvurusu. Askıya Fatura Bırak !

İbb askıda fatura başvurusu nasıl yapılır ? İstanbulda yaşayan vatandaşları kapsayan bu yardım  ve sorgulaması nereden yapılır ? İbb Askıda faturadan nasıl yararlanılır? Kimler İbb Askıda faturaya başvurabilir? Bu soruların yanıtları ve daha fazlası paylaşımımızda mevcuttur. Bu yazımızı baştan sona kadar okuduğunuz takdirde İbb Askıda Fatura başvurusu ile ilgili bütün bilgilere sahip olacaksınız.

İbb Askıda Fatura Başvurusu Nedir?

“Askıda Fatura” uygulaması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yürütülen bir projedir. Korona salgını zamanında başlayan,  maddi açıdan zorluk çeken, faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlara yöneliktir. İstanbul’da yaşayan vatandaşların faturalarının ödenmesine dayanan bir sosyal yardımlaşma uygulamasıdır. 

https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden erişilebilen sistemde faturasını ödemekte zorlandığını beyan eden vatandaşların su ve doğalgaz faturaları yardımseverler aracılığıyla ödenilmektedir. İbb Askıda Fatura başvurusu ile bu faturaları yatırmak olabilecekdür.

ibb askıda fatura bırak
ibb askıda fatura bırak

Askıda fatura, özellikle salgın sebebiyle gelirlerinde azalma olan, işsiz kalan vatandaşlara destek olmak maksadıyla başlatılmıştır. Halen devam eden bir projedir. İBB bu yardımlarada bircılık yapmaktadır. Yardımda bulunmak isteyen bireyler ihtiyaç sahibinin faturasını direkt alakalı kuruma ödemektedir. İbb askıda faturaya başvurusu ile şimdiye kadar 195.115 faturaya toplam 26.649.622 TL ödenmiştir.

İbb Askıda Fatura Başvurusu Kimleri Kapsar?

Bu temel sorumuza yanıt verdikten sonra şimdi de kimlere verildiğine bakalım. Bu sistemde İBB aracılığıyla sosyal yardım başvurusu onaylanmış bireyler fatura bırakabiliyor. Öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış ve hane içi kişi başı geliri maksimum 940 TL ve altı olan bireyler https://sosinc.ibb.gov.tr adresinden başvuru yapabiliyorlar. 

Yapılan başvurulardan sonra İBB sosyal yardım personelleri başvuranlar ile ilgili inceleme başlatıp bi hayli hızlı bir biçimde sonlandırıyorlar. Askıya fatura ekleme işlemi için faturanın yardım talebinde bulunmuş kişi üzerine olması gerekmektedir. İbb Askıda Fatura başvurusu yaparken buna dikkat etmelisiniz.

Hangi Faturalar Ödenebiliyor ?

İbb Askıda Fatura başvurusu yalnızca iki faturayı kapsamaktadır. Buna göre yalnızca İGDAŞ ve İSKİ faturalarını bırakabiliyorsunuz. Bu durumda yalnızca doğalgaz ve su faturaları bu kapsam içindedir. Elektrik faturasını bu biçimde ödemeniz olabilecek değildir.

İbb Askıda Fatura Nasıl Ödenir ?

 İbb askıda faturaya başvurusu  internet üzerinden yapılmaktadır. Askıya bırakılmış faturalara yardım edebilmek için askidafatura.ibb.gov.tr adresine girdikten sonra “Askıdan fatura alın” sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu sekmeden istediğiniz tutarda faturayı seçip kartınızla ödeyebilirsiniz. 200 TL’den fazla tutarlı faturalar için kısmi ödeme uygulayabilirsiniz. Ayrıca ibb askıda fatura başvuru formu yoktur. Bütün işlemler buradan yapılmaktadır.

Aşağıdaki videomuzda  İbb askıda faturaya başvurusu  konusunu detaylı anlattık. Bu videoyu izleyerek sizler de faturanızı ödetebilirsiniz. Aynı biçimde  başkasının faturasını ödeyebilirsiniz.

İbb Askıda Fatura Başvuru Formu?

Askıda fatura uygulamasında doldurmanız gereken bir form yoktur. Bütün işlemler https://askidafatura.ibb.gov.tr adresinden yapılmaktadır. Burada 3 seçenek mevcuttur. Bu üç seçenek şöyledir;

1- İlk seçenek başkalarının faturasını ödemek için kullanabileceğiniz ”askıdan fatura alın” sekmesidir. Bu sekme ile yardıma gereksinimi olan bireylerin faturalarını ödersiniz.

2- İkinci sekmede ”askıya fatura bırakın” sekmesidir. Bu sekmede ise sizler kendi faturanızı buraya kaydederek başkasına ödetebilrsiniz.

3- Son sekme ise ”askıdaki Faturanızı Sorgulayın” sekmesidir. Bu sekmede ise bırakmış olduğunuz faturanızın ödenip ödenmediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca faturanızın ne durumda olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Askıya Fatura Bırakamıyorum

ibb askıda fatura ödemesi nasıl yapılır diye soran vatandaşlarımız var. Bir çok vatandaşımız ise bu sistemi kullanamamıştır. İbb askıda faturaya başvurusu için sisteme girip işlem yapmak istediğinizde ikaz ile karşılaşıyorsanız sebebi şöyle sıralanabilir:

1- İstanbul dışında ikamet ediyorsanız : Bu durumda İbb askıda fatura başvurusu yapamazsınız
2- Fatura sizin adınıza değilse:  Bu durumda da başvurunuz kabul edilmez. Faturanızı kendi adınıza almanız lazım
3- Daha önce ibb den yardım almadınız: Malesef sistem yalnızca ibb’den yardım alanları kapsamaktadır. 

Daha önce İbb’den hiç yardım almadıysanız bu sistemden yararlanamıyorsunuz. Bunun için ilk kez İbb’nin sosyal desteklerine başvurun. Bu başvurularla alakalı sitemizde birden çok yazı mevcuttur. Misal verilecek olursa burayı tıklayarak destekleri öğrenebilirsiniz.

Aslını söylemek gerekirse bir süre öncesine kadar istanbulda oturan bütün vatandaşlarımız bu sstemden yararlanabilmekteydi. İbb’den önceden yardım almanız şart değildi. Lakin sonrasında yapılan değişiklikle yalnızca kaydı olanlara yardım verilmektedir.

Bu hususta İbb’nin açıklaması ise şu biçimdedir: 

Değerli Hemşehrimiz,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde yaşanan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı sebebiyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabullenerek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında müthiş toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu nedenle üzülerek belirtmek istedik ki, bugünden bu yana sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.

İSKİ ve İGDAŞ faturaları için gerçekleştirdiğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu yalnızca ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.

İbb Askıda Fatura Sorgulama

İbb askıda batura başvurusu sonucu ile faturanızın ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız burayı tıklayınız. Bu link yolu ile askıda faturanızı takip etmeniz olabilecek. İBB Askıda fatura sorgulama işlemi de bu biçimde rahatlıkla yapılabilir. Ayrıca Alo 153’ten de bilgi almanız olabilecekdür.

Değerli arkadaşlar İBB’nin askıda fatura uygulamasının dışında vatandaşlarımıza sunduğu diğer yardım ve destekler için burayı tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu