Başvurular

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?, başvurular bölümümüzde İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? ile alakalı ayrıntıları makalemizde bulacaksınız.

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

?

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan sosyal yardımlardan birisi olan Anne Bebek Yardımı ile anneler; çocuklarının mama, bez ve ıslak mendil gereksinimlerini daha sorunsuz bir biçimde karşılayabiliyorlar.

Yoksul ve muhtaç ailelere yönelik olarak gerçekleştirilen anne-bebek yardımı ışığında annelerin İstanbulkart’larına hayırseverler aracılığıyla bağışlanan yardım parası yatırılıyor.

Anneler; bu yardım parasını bebeklerinin ve çocuklarının temel ihtiyaçları için kullanabiliyorlar.

İBB aracılığıyla yapılan bu yardım kapsamı içinde annelerin İstanbulkart’larına hayırseverler aracılığıyla yatırılan yardım parasının miktarı ise ailenin sahip olduğu bebek ve çocuk sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu makalemizde kısaca İBB anne bebek yardım başvurusu nasıl yapılır? Anne-bebek yardımından kimler yararlanabilir? vb. bu konuveyair en fazla araştırılan soruları yanıtlamaya, konuyla alakalı olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İBB Anne-Bebek Yardımı Nedir?

İBB; annelere Anne-Bebek Destek Paketi ve Yeni Doğan Destek Paketi olacak biçimde 2 yardım yapıyor.

Bu yardımları aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

İBB Yeni Doğan Destek Paketi

Yeni Doğan Destek Paketi kapsamı içinde bu pakete başvuran annelere bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği, ıslak mendil vb. yeni doğan bebeklerin temel gereksinimlerini karşılamaya yönelik malzemelerin olduğu bir armağan paketi armağan ediyor.

Hediye paketi; aileye beşik içinde teslim ediliyor.

Başvurular; bağlı olunan ilçe belediyesinden veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gidilerek, yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden de bu yardıma ihtiyaç sahipleri başvurabiliyorlar.

İBB Anne-Bebek Destek Paketi

Bu pakete başvurmak isteyen bireylerin ilk kez Yeni Doğan Destek Paketi’ne başvurmaları gerekiyor.

Yeni Doğan Destek Paketi’ne başvuran veliler; İBB aracılığıyla kayıt altına alınıyor.

Hayırsever vatandaşlar; İBB’de kayıtlı olan yoksul ve dar gelirli vatandaşlara Askıda Fatura Sistemi üzerinden anne-bebek destek paketi yardımı yapabiliyorlar.

Yapılan yardımlar; İBB aracılığıyla sistemde kayıtlı olan bireylerin İstanbulkart’larına yatırılıyor.

İBB Anne Bebek Destek Paketi’nden İBB sosyal yardımlarından yararlanan, 0-3 yaş aralığında minimum bir çocuğu olan bireyler yararlanabiliyorlar.

0-3 yaş aralığında 1 adet çocuğu olan bireylere hayırseverler 150 TL; 1’den fazla yani minimum 2 çocuğu olanlara ise 250 TL yardım yapabiliyorlar.

Yapılan yardımlar; annelerin İstanbulkart hesaplarına yükleniyor.

Anneler; İstanbulkart’larına yatırılan bu yardım parası ile İBB anlaşmalı marketlerden bebek bezi, bebek maması ve ıslak mendil satın alabiliyorlar. Yani bebek bezi, ıslak mendil veya bebek maması dışında değişik bir ürünü alamıyorlar.

Anne-Bebek Destek Paketi satın almak suretiyle annelere maddi anlamda yardımcı olmak ve onların bebeklerinin sağlıklı gelişimine destek olmak adına hemen https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek linkini tıklayabilirsiniz.

150 TL veya 250 TL bağış yaparak; annelere umut olabilirsiniz.

İBB aracılığıyla pandemi bundan dolayı başlatılan ‘Askıda Fatura’ projesi kapsamı içinde yoksul ve dar gelirli vatandaşlara Anne Bebek yardımı dışında bir çok yardım yapılıyor.

Misal verilecek olursa; ihtiyaç sahibi vatandaşlar; Askıya fatura bırakarak, ödemekte maddi anlamda zorlandıkları faturaların hayırseverler aracılığıyla ödenmesini sağlayabiliyorlar.

İBB; bu noktada yoksul ve dar gelirli vatandaşlar ile hayırseverler içinde bir köprü görevi görüyor.

Dar gelirli ve muhtaç vatandaşlar; başlatılan proje içerisinde Anne-Bebek Destek Paketinin bunun yanında Eğitim Destek Paketine ve Aile Destek paketine de başvurabiliyorlar.

Askıda Fatura Projesi kapsamı içinde yararlanabileceğiniz sosyal yardımlarla alakalı ayrıntılı bilgi edinmek adına hemen https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

İBB Anne Bebek Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri; İBB Anne-Bebek Destek Paketine online platform üzerinden yani Askıda Fatura sistemi üzerinden ne yazık ki başvuramıyorlar.

Yardım; ilk kez halihazırda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alanlara yani kaydı olan bireylere yapılıyor.

Bundan dolayı de ileride bu yardımı almak isteyen annelerin bizzat İstanbul Büyükşehir Belediyesine veya bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek, başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Ön başvuru işleminizi gerçekleştirmek, Anne Bebek Yardım başvurusu için belediye aracılığıyla talep edilen belgeleri öğrenmek adına ALO 153 İstanbul Beyaz Masa numarasını arayabilir, yetkili bireylerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ön başvurunuzu e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre detaylarınızle de tamamlayabilirsiniz.

Bu noktada hem Yeni Doğan Bebek Paketi yardımına hem de Anne-Bebek Destek Paketi yardımına başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden bu yardıma başvurmak için ilk kez https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Daha sonra Uygulamaya Git butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan yeni sayfada başvuru yapmak istediğiniz belediyeyi seçmelisiniz.

Daha sonra sosyal yardım başvuru formunu detaylı bir biçimde doldurmalı, son kez da sayfanın altındaki ‘sosyal yardım türleri’ içinden Yeni Doğan Bebek Paketi’ yardımına başvurmalısınız.

Dilerseniz; gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. İBB’ye ait olan tüm diğer sosyal yardımlara da aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

İBB Anne-Bebek Paketi Başvuru Formu

Gerek Yeni Doğan Bebek Paketi gerekse Anne-Bebek Destek Paketi başvurularına özel olan bir başvuru formu yer almıyor.

Bu yardıma başvurmayı düşünen bireylerin belediyeye gittiklerinde sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Sosyal yardım başvuru formundaki ‘Yeni Doğan Bebek Paketi’ seçeneğini işaretleyenler, başvurularını gerçekleştirmiş oluyorlar.

Aynı biçimde e-devlet sosyal yardım başvuru formunda da başvuru sahiplerinin ‘Yeni Doğan Bebek Paketi’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Sosyal yardım başvuru formunda başvuru sahibinin mesleğine, aylık kazancına, kaç çocuğunun olduğuna, hane halkı kişi sayısına, hane halkı aylık hemen hemen kazancına dair bir çok soruyu yanıtlaması gerekiyor.

İBB; başvuru formunda başvuru sahibi aracılığıyla paylaşılan bilgiler ışığında yardım edeceği hanelere ve annelere karar veriyor.

Bundan dolayı de ihtiyaç sahiplerinin formda doğru bilgiler paylaşmaları, belediyeyi hiçbir biçimde yanıltmamaları gerekiyor.

İBB; başvuru formunda paylaşılan bilgilerin doğru olup olmadığını araştırmaya koyulduktan ve soruşturma aşamasında kamu kurumlarından da yardım aldıktan sonra Yeni Doğan Bebek Paketi yardımına başvuran bireylerin ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Çoğunlukla zabıta personellerinden bir araya gelen bu inceleme komisyonu; ailenin sosyo-ekonomik durumuna ve başvuru formunda paylaşımı yaptıkları bilgilerin doğruluğuna dair bir rapor hazırlıyor.

İBB değerlendirme kurulu; bu raporu da araştırmaya koyuldukten sonra en muhtaç bireylere öncelikli olarak faydalı oluyor.

İBB Anne-Bebek Yardımı Başvurusu Sorgulama

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; yeni doğan bebekleri ve 0-3 yaş aralığındaki çocukları için başvurdukları Yeni Doğan Destek Paketi sonuçlarını belediyeyi arayarak veya ALO153 Beyaz Masa’dan öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden Yeni Doğan Bebek Paketi yardımı alıp almayacağını sorgulamak isteyen bireylerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

İBB;  başvuru sahiplerine ait olan başvuru formlarını detaylıca inceleyip, başvuru sahiplerini tespit ettikten sonra en fazla hangi ailenin Yeni Doğan Destek Paketi’ne ihtiyaç duyduğuna karar veriyor.

Bu noktada başvuruları neticelendirması minimum birkaç ay sürebiliyor.

Askıda Fatura Sistemi üzerinden İstanbulkart’ına hayırseverler aracılığıyla Anne Bebek Destek Paketi yardım parası yatırılan annelerin telefon numaralarına ise SMS yoluyla bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Anne-Bebek Destek Paketi yardım paraları, annelerin İstanbulkart’larına yatırıldığından annelerin bunun yanı sıra İBB sosyal yardım kartlarının da bulunması gerekiyor.

İstanbulkart’ı olmayan dar gelirli vatandaşlar; sosyal yardım başvuru formunda SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretleyerek, bu yardıma başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ön başvuru yapmayı düşünenlerin ise e-devlet başvuru formundaki SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini de işaretlemeyi unutmamaları gerekiyor!

Anne-Bebek Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Yeni Doğan Destek Paketi veya Anne Bebek Destek Paketi ile alakalı olarak detaylı bilgi edinmek, başvuru için gerekli bilgileri öğrenmek, başvuruda sizden talep edilen belgelerle alakalı bilgi almak veya mevcut yardım başvurularınızın sonucunu öğrenmek adına İBB’ye ait olan 0212 455 13 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Her türlü yardım talep, soru ve görüşleriniz için İBB Beyaz Masa ALO 153 telefon numarasını da arayabilirsiniz.

İBB Yeni Doğan Destek Paketi’nde Neler Var?

Yeni doğum yapan yoksul ve dar gelirli annelerin yararlanabileceği Yeni Doğan Destek Paketi yardımı; yeni doğan bir bebeğin ilk 4 aylık tüm gereksinimlerini içeren malzemelerden oluşuyor.

Bu malzemeleri aşağıdaki biçimde özetleyebiliriz:

 • Çocuk bezi
 • Alt üst pijama takımı
 • Alt üst kıyafet takımı
 • Çorap
 • Islak mendil
 • Hırka
 • Ağız mendili
 • Patik
 • Eldiven
 • Zıbın
 • Emzik
 • Biberon
 • Çıngırak
 • Ateş ölçer
 • Bebek şampuanı
 • Bebek tırnak makası
 • Pudra
 • Pişik Kremi

İBB Anne Bebek-Yardımından Kimler Yararlanabilir?

0-3 yaş aralığında minimum bir çocuğu olan kadınlar; Anne-Bebek Destek Paketi yardımından faydalanabiliyorlar.

Yeni Doğan Bebek Paketi’ne ise anneler; doğumdan sonra en fazla 6 aylık zaman zarfında başvurabiliyorlar.

Anne-bebek yardımı; hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri; asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlara ve muhtaçlara yapılıyor.

Muhtaçlar; yani işi ve düzenli geliri olmayanlar; öncelikli olarak bu yardımlardan yararlanabiliyorlar.

İBB Anne-Bebek yardımlarından yalnızca İstanbul il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar faydalanabiliyorlar.

İBB Anne-Bebek Yardım Başvurusu için Talep Edilen Belgeler

Sosyal yardım başvurusu esnasında talep edilen belgeleri aşağıdaki biçimde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksullik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz bireyler için SGK’dan alınması gereken belge
 • Yeni doğan bebek yardımı için ‘doğum belgesi’
 • Kirada oturanlar için kira anlaşmasi

İBB; başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre farklı belgeler de talep edebiliyor.

Misal verilecek olursa, eşi vefat eden ve çocuğunun velayeti kendinde olan dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Bu makalemizde kısaca İBB Anne-Bebek yardımına dair araştırma konusu olanları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de İBB Anne-Bebek yardımı alıyorsanız veya almayı kafanızı yoruyorsanız, konuyla alakalı her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu