Bilgi Arşivi

Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır?

Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır?, bilgi arşivimizde Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır? konusunu ele aldık. Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır? ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır?

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?

Hurda kelimesi, aslında yabancı olduğumuz bir kelime değildir. Hurdacılara satmış olduğumuz eşyalar gibi aklınıza getirebilirsiniz. Onarımı olabilecek olmayan ve vasat durumda bulunan nesneler için hurda kelimesi kullanılmaktadır. Araçlar için; aracın aktif fonksiyonlarını kaybetmesi şeklindede tanımlanması olabilecek.

Bir aracın hurda belgesi alabilmesi için ilk kez 16. yaşını doldurmuş olması gereklidir.

Hurdaya çıkarılabilecek araç çeşitleri şu biçimde;

• Minibüs, midibüs ve otobüs
• Yarı römork ve çekiciler
• Binek otomobil, panelvan, pick- up, arazi taşıtı
• Eşya taşımak için kullanılan panelvan, kamyonet ve kamyon

Aracını hurdaya çıkarmak vatandaşların üst tarafta madde olarak belirtmiş olduğumuz taşıt kategorisine dahil olmuşsa hurdaya ayırma işlemleri neticesinde verilen belge ile birlikte çeşitli vergi indirimlerine hak sahibi olabiliyorlar. Aracını hurdaya çıkaran birisi yeni kamyon almak istediğinde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indiriminden yararlanabilmektedir.
Bunun bunun yanında yanma, çalınma gibi durumlarda gerekli şartlar gerçekleştirildiğinde hurda belgesi alınması olabilecekdür.

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?

Hurda Belgesi Nasıl Alınır?
Hurda Belgeli Araç Nedir? Nasıl Alınır?

Aracını hurdaya çıkarıp hurda belgesi almak isteyen bireyler gerekli belgeleri temin edip tescil müdürlüğüne giderek başvuru yapabilir. İhraç etmek için yapılması gereken ise gümrük idarelerinden alınması gerekiyor.

Gerekli belgeler şunlardan oluşmaktadır:

  • Ruhsat
  • Araca ait tescil belgeleri, trafik belgeleri ve plakalar
  • Araç kayıttan düşme formu (bertaraf formu)
    İlişik kesme belgesi (Vergi dairesinden alınır. Bu belgenin alınmaması aracın vergi borcu (MTV) olduğunu göstermektedir. Bu durumda borcu olan aracın hurdaya çıkarma işlemi olabilecek olmamaktadır.
  • Aracın tipine ve araç sahibinin kimlik bilgilerine göre doldurulmuş iki tane trafik tescil formu ile müracaat işlem formu (Bu formları şoförler odasından temin edilebilir.)
  • Hurdaya ayırmada sakınca olmadığına dair belge (İlgili vergi dairesinden alınır. Belge araç üzerinde haciz bulunmadığını gösteren resmi belgedir. Hacizli aracı hurdaya çıkarma teşebbüslerinin önüne geçmek için bu belgenin alınması da şarttır.)
  • Hurdaya ayrılmak istenen aracın, resmi bir araç ise bağlı olduğu kurumdan alınan görevlendirme yazısı ve aracın hizmet dışı bırakıldığına dair alınan belgedir.
  • Araç sahibinin aracı hurdaya ayırma talebinin yazılı beyanı, hurda başvuru dilekçesi
  • Başvuruyu sahibi araç sahibinin vekili ise, vekâletname

Trafikten Çekme Belgesi Nasıl Alınır? alakalı konumuza göz atmanızı öneririz.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu