Sağlık

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce tüm yiyeceklerin azının karar çoğunun zarar olduğu hususunda uzman kişiler birleşiyor. Hünnap da bir çok insanın çok tanımadığı fakat faydalarını duyunca hemen alalım diye düşündüğü meyveler içinde yer alıyor. En büyük özelliği vücuttaki pis kanı temizler.

Konunun başında da altı çizildiği gibi hünnap ağacı ve bu ağacın ürünü olan hünnap meyvesi ülkemizde fazla tanınmayan meyveler içinde yer alıyor. Bu meyve, Cehrigiller familyasında yer alıyor. Ağacın dikenli bir yapısı yer alıyor. Esmer kabuklu olan ağaç, 4-5 m uzunluğa kadar erişebiliyor.

Sarı ve hoş kokulu çiçek açan hünnap ağacının meyveleri; zeytin yahut iğde büyüklüğünde, ince bir kabuğa sahip ve rengi ilk etapta yeşil, sonrasında kırmızı, ardından ise mor renge dönüşüyor. Görünüşü sebebiyle meyveyi tanımayanlar sürekli olarak iğde ile karıştırabiliyor. Lezzetli bir meyve olan hünnap çeşitli şekillerde mutfağımızda yer alıyor. Taze yahut kurutulmuş olarak tüketilebilen bu meyve, pestil yapımında kullanılıyor, farklı mutfaklarda çay olarak da yer buluyor.

Hünnap ağacının anavatanı Çin olarak bilinmekte. Çin’de çok rağbet gören bu meyve “ölümsüzlük meyvesi” olarak anılıyor. Bu ağacın anavatanı Çin olsa da; Rusya, Kuzey Afrika, Güney Avrupa, Orta Doğu ve Batı Amerika dâhil bir çok bölgede yetişiyor. Bu bitkinin ılıman iklime ihtiyaç duyduğuna dair yanlış bilgiler bulunmasına rağmen karasal iklimde de yetiştiğinin bir çok örneği yer alıyor.

Lakin bu meyve ülkemizde daha çok sahil şeridinde yetiştiriliyor. Bu durum hünnap ağacının iklim ihtiyaçlarından çok tanınmışlığının iç kesimlerde yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanıyor. Ağacın yapraklanma dönemi; düşük rakımlı ılıman bölgelerde Nisan ayı sonu, daha yüksek bölgelerde ise Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleşiyor. Bahçelerde yetiştirilebilen hünnaba yabani olarak da rastlanıyor.

Hünnap meyvesi, lezzetiyle olduğu kadar besin değeriyle de aranan bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bu ufak mucizenin hemen hemen 78 gr su barındıran 100 gr meyvesinde; 20.23 gr karbonhidrat, 1.20 gr protein, 250 mg potasyum, 23 mg fosfor ve 10 mg magnezyumun yanında demir, sodyum, B1, B2, B3, B6 ve çok önemli miktarda C vitamini (69 mg / %83) yer alıyor.

Doymamış yağ asitleri yönünden zengin olan kurutulmuş hünnabın, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi de araştırmalar neticesinde ortaya koyulmuş.

Çinlilerin, Tanrı’nın bir armağansi diyecek kadar özel görüp bi hayli değer verdikleri bu meyvenin besin değerine ilişkin verilerde de görüldüğü gibi tam bir C vitamini deposu olmanın yanında bir çok faydası yer alıyor. Saymakla bitmeyen Hünnap faydaları bu yönüyle çoğu meyveyi geride bırakıyor.

Bilinen yararları içinde;

İnsan sağlığına faydalarının yanında kıymetli bir hayvan yemi katkısı olarak kullanılan hünnap ağacı da orman ağaçlarının yenilenmesinde çok fazla kullanılan çeşitler içinde yer alıyor. Her yiyecek gibi hünnabın da kararında tüketilmesi gerekiyor. Çok tüketilmesi durumunda çoğu insanda ishale neden oluyor. Ülkemizde üretimi her geçen gün artış gösteren hünnap, üretim için devlet teşviki alan tarım ürünleri içinde yer alıyor. Çok sık hasta oluyorsanız ”Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik” yazımızı öneririz.

Source: Wikipedia / Healthline / Britannica

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu