Bilgi Arşivi

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi, bilgi arşivimizde Honda Civic radyatör hortumu şişmesi konusunu ele aldık. Honda Civic radyatör hortumu şişmesi ile araştırılan tüm yanıtlar makalemizde..

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi yalnızca Honda modellerde değil diğer araçlardada yaşanbilecek sorunlardandır. Bu sorunun meydana gelmesi durumunda aracınızda değişik bir sorunun daha oluştuğu anlamını taşıyabilir. Bu nedenle arızanın nedenine inmek gerekeceği için yalnızca radyatör hortumunu değiştirmeniz ardındansında yine aynı sorunla karşılaşmanıza sebep olabilir.

Radyatör hortumunun işlevi nedir ?

Radyatör hortumu radyatör ile motor içinde bulunur ve görevi içinden geçen-devir daim eden  soğutma sıvısı ile motorda bir araya gelen sıcaklığı stabil hale getirerek konrtol altında tutmaya yarar.

Radyatör hortumu neden şişer ?

Radyatör hortumunun şişme nedenlerinin başında fazla basınca maruz kalması gelir ve bu fazla basınç sonrasında şişer ve sertleşir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiysanız bu durum normal değildir. Hortum içinde bir araya gelen yüksek basıncın nedenlerine inerek sorunun tespiti gerekir.

Genelde buna neden olan silindir üst kapak contasının yanmasıdır. Kapak contası görevini tam yapmaz ve işleyişini kaybederse motordan radyatöre yüksek basınç uygulanır. Dolayısıyla mevcut kapak contası uzun süreli değişmediyse ve işleyişini kaybetmişse conta yanar fakat contanında yanmasınada neden olan ayrı etkenler olabilir. Bu nedenle radyatör hortumu şişmesi arızası conta ve hortumun değişmesiylede giderilemeyebilir.

Hortumda bir araya gelen yüksek basıncın nedeni motorun hararet yapması olabilir. Dolayısıyla motorda oluşacak aşırı bir sıcaklık sonrasında radyatör hortumunuzu olumsuz bir biçimde etkileyebilir. Yada termostatınız arızalanmış olma ihtimalide bir diğer nedenler içindedır. Termostatın görevi ise motorunuzun yeterli sıcaklığa ulaşmasından sonra devreye girer ve içeride bir araya gelen sıcak suyun soğumasını sağlamak üzere radyatöre gönderimini sağlar.

Termostat arızalanmış yada işleyişini kaybetmişse, örneğin geç açılıyorsa bu durumda motorunuzun içinde bulunan su sıcaklığı giderek artar ve radyatör hortumundan olması gereken sıcaklıktan daha fazla düzeyde su geçer. Bilindiği üzere sıcak su, daha fazla genleşmiş, hacmi artmış sudur ve bu da radyatör hortumuna baskı yapar.

Motorun hararet yapması için birden çok nedeni (hararet müşürü, fan, soğutma sıvısının azalması vs) mevcuttur fakat radyatör hortumunun şişme nedeni motor sıcaklığından dolayı olmuşsa direksiyon hidrolik hortumu, fren hidrolik hortumu gibi diğer hortumlarında kontrole tabi tutulması gerekir.

Honda Civic aracınızda radyatör hortumu şişmesine neden olan başka etkenlerinde neden olma ihtimali var. Lakin yukarıda bahsetmiş olduğumuz konuları sırasıyla kontrol edip aşama aşama ilerleyin.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesine neden olacak ana etkenlerden bir taneside mevcut hortumun işleyişini kaybetmesi ve ömrünü tamamlamasıdır. Zaman içinde oluşacak aşınmalara bağlı olarak iç bölümünde oluşacak deformasyonlar dış taraftan belli olmaz, bundan dolayı yalnızca kabarmalar şeklinde gözle görülebilir. Radyatör hortumunun deforme olduğunu anlamak için iç kısmına bakmak gerekir.

Honda Civic radyatör hortumu nasıl kontrol edilir ?

Radyatör hortumunu kontrol etmek için aracınızın soğuk yada biraz çalıştıktan sonra kontrol edilmesi daha sağlıklı olacaktır.(Sadece araç sıcakken mi şişiyor yoksa araç soğukken de şişiyor mu diye) kontrol etmek için kaputu açıp radyatör hortumuna elle basarak kontrolünü yapabilirsiniz.

Lakin şunuda bilmek lazım ki bazı radyatör hortum tipleri kendiliğinden serttir. Radyatör hortumuna parmaklarınızla basınç uyguladığınızda parmağınızın içe geçmesi gerekir. Lakin balon gibi sertleşmişse yüksek basınç olduğuna işarettir.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesine önlem alınmazsa ne olur ?

Eğer önlem almazsak ve gittiği yere kadar gitsin sonra icabına bakarız, yarın konrol ettiririm, sonra baktırırım gibi ertelemeler neticesinde aracınızın radyatörü patlayabilir yahut radyatör hortumu delinir, patlar.

Bir önceki yazımız olan Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı başlıklı makalemizde Fiat doblo park sensörü ikazsı, Fiat Egea Park Asistanı Devre Dışı Uyarısı ve Fiat egea park sensörü ikazsı ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Hareket Halindeyken, Sürücü Bayılırsa Ne Yaparsın?

Videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ediyoruz. Hızla ilerlerken, sürücü bir anda bayılırsa ve siz aracın içindeyseniz, ne yapardınız? Umarız böyle bir anı yaşamazsınız ama yine de bilmekte yarar var. Güvenli sürüşleriniz olsun. 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu