Sağlık

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?, sağlık bölümümüzde Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakımı ile makyaj temizliği içinde kullanılabilir. Kimyasal içeriği olan ürünler kullanılmadan Hindistan cevizi yağı ile makyajınızı da silebilirsiniz. Gözaltı, tırnak ve saç yönünde Hindistan cevizi yağından kullanıp faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı vücudun farklı yağların bölümünden metabolize ettiği bir tür yağ olan içerik yönünden da zengindir.

Ayrıca 24 süre kadar yakılan kalori rakamının da %5 e kadar artırabileceğini de göstermiştir. Bu yağı gargara olarak kullanmak ağız enfeksiyonlarının önüne geçmektedir. İştahı önemli derece azaltabilir ve bu da uzun soluklu zamanda vücut ağırlığının azalmasına sonuç olabilir. Hindistan cevizi yağı cilde, saçlar ile dişlere uygulanabilir. Araştırmacıların bu yağın cildi nemlendirdiğini, cilt lekelerine karşı koruduğunu ve ağız diş sağlığını iyileştirdiğini söylemektedir.

Hindistan cevizi yağı kullanım sürecinde özel hazırlık gerektirmez. Doğrudan kavanozdan alınıp yemek tariflerine eklenebilir. Hindistan cevizi yağı ve katı dokusu sebebiyle arada bir salata yağı olarak kullanılır ve bundan dolayı pişirme işlemlerinde daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Toz formda olan Hindistan cevizi ürünleri uzun süre raf ömrü ile mutfakların da vazgeçilmezidir. Ortamın nemine ve ısısına göre değişen bozulma süreleri olmakla birlikte ürünün kokusundan basitçe anlaşılan bir durumdur. Saçlarınızın göz alıcılığını yükseltmek ve zarar görmesini önlemek ve kuvvetlilüğünü arttırmak için saçlarınıza Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ türü saç derisine mineral yağlardan daha iyi etki edebilir.

Terin kendisinin kokusu olmasa da cildiniz ile birlikte yaşayan bakteriler istenmeyen kötü kokular üretebilir. Ayrıca bacak, kol ve dirsek bölgeniz için harika bir nemlendiricidir. Yapılan çalışmalar Hindistan cevizi yağının çürüklere karşı koruma sağladığını, diş eti iltihabını iyileştirdiğini ve ağız ve diş sağlığı için de oldukça önem taşıdığını aktarabiliriz.

Duş aldıktan sonra cilde uygulanılırsa Hindistan cevizi yağı tahrişi azaltmaktadır. Cildi pürüzsüz ve sıkı hissettirmektedir. Hindistan cevizi yağı ayrı bir biçimde doğal bir güneş koruma faktörüne sahiptir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur. Enfeksiyonları iyileştirmeye faydaları mevcuttur. Bu yağı bir pamuk yardımı ve yalnızca lekelerin üzerine sürmek mühimdir. Cildi sıkılaştırır ve kırışıklığı önler. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Cilt yağını dengeler ve siyah nokta, sivilce oluşumunu önüne geçer. Dudak yönünde da büyük rol oynar.

Hindistan cevizi yağı makyaj temseyircisi olarak ve vücut nemlendiricisi olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir gece kremi şeklinde yüze bu yağ sürebilir. Lakin önce cildin ufak bir yüzeyinde denenmesi yapılarak alerjik bir tepkisi olup olmayacağı kontrol edilmesinde yarar mevcuttur.

Bu yağ, laurik asit yönünden kuvvetli olduğundan ve saç telinin içine basit bir şekilde aldığından, günlük bir bakım kremi olarak kullanılabilir. Ve son kez saçtaki nemi hapsederek muhteşem bir ışıltı ve göz alıcılık sağlar.

Hindistan cevizi yağı, uygulandıktan sonra 20-30 dakika kadar saçınızda kalabilir. Eğer saçınız çok kuru ve sert ise daha uzun süre de bekletebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı bakım nemlendiricisi ve makyaj temizleme suyu gibi bir çok hedefle yüze uygulanabilir. Uygulanıldıktan sonra mat ve göz alıcı bir cilde sahip olabilmekte olabilecekdür. Kozmetik ürün kullanmaktansa günlük ve haftalık cilt bakım gereksiniminizı bu şekil de karşılayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını gece kremi olarak sürerek yüzde bekletmek, siyah nokta sorunu olanlar için faydalı olmayabilir. Eğer meyvesine alerjiniz varsa, yüzünüzde de bu yağı kullanmamanızda yarar mevcuttur. Yine de uzman hekim aracılığıyla kontrol edilerek kullanılması uygun görülebilir. Gereğinden fazla yağ tüketiminin obezite ve yüksek kolesterol düzeyleri, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırma gibi sorunlara yol açtığı herkes aracılığıyla bilinen bir gerçektir. Bu nedenle günlük yağ gereksinimi karşılanırken tercih edilen yağların bir miktarı Hindistan cevizi yağı ile değiştirilerek kullanılması tavsiye edilir.

Hindistan cevizi yağını, pişirme yağı olarak kullanabilirsiniz. Pişirmekten ziyade Hindistan cevizini çiğ bir biçimde de tüketebilirsiniz. Salatalarınıza ve içeceklerinize de ekleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı doğal bir ürün olmasından kaynaklı olarak besin olarak tüketilmesinde her hangi bir problem olmamaktadır. Bu neden ile çeşitli besinler eşliğinde tüketilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu