Başvurular

Hidrokarbon nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Hidrokarbon nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?, başvurular bölümümüzde Hidrokarbon nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Hidrokarbon nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Hidrokarbon nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Hidrokarbon Nedir ? 

Hidrokarbon nedir ? Karbon ve hidrojen CxHy atomların birleşiminden bir araya gelen bir kimyasal birleşimdir. Hidrokarbonlar çok çeşitlidir ve yaşamımızın birden çok alanında aslında bizimle birliktedir. Kullanım alanları bi hayli geniş olan ve endüstri de çok fazla kullanılan bu bileşenin kullanım alanlarına birlikte bakalım.

Hidrokarbonların Kullanım Alanları Nelerdir ? Hidrokarbon Ne İşe Yarar ?

Hidrokarbon ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi de hidrokarbonların kullanım alanlarına bakalım. Hidrokarbonlar günlük yaşamımızda araçlarda da kullanılmaktadır. Benzin motorin ve LPG bunlardandır. Peki yalnızca araçlarda mı kullanılıyor ? Tabi ki Hayır. Misal verilecek olursa evlerde kullanılan tüp gaz, doğalgaz, kömür Fuel Oil gibi yakıtlarda hidrokarbon karışımıdır. Yine naftalin ve asetilen hidrokarbon karışımlarındandır.

Hidrokarbon Çeşitleri Nelerdir ?

Hidrokarbon çeşitleri yönünden alifatik, aromatik ve alisiklik olarak 3 gruba ayrılır. Peki aromatik karbonlar nelerdir ? Alifatik hidrokarbon nedir ?

Alifatik ve alisilik kendi aralarında doymuş ve doymamış olarak 2’ye ayrılırlar. Doymuş hidrokarbon, en fazla hidrojeni alarak meydana gelir ve karbonlar birbirlerine tek elektron bağı ile bağlanırlar. Doymamış hidrokarbonlarda ise karbonlar birbirlerine iki veya üç bağ ile bağlanmıştır. Doymuş hidrokarbonlar içlerinde bol miktarda hidrojen barındırırlar. Karbonlar birbirlerine elektron bağı ile bağlanmaktadır. Bu bak tek elektron bağı ile buluşmaktedir.

Türkiye de son haftalarda çok fazla aratılan bu kavrama yakında zamandan baktık. Bilhassa Türkiye’nin doğu Akdeniz de yaptığı doğalgaz arama faaliyetleri ile birlikte ülkenin gündemine oturdu. Son yapılan bilgilendirmede Akdeniz de 320 milyar metreküp doğalgaz olduğu açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra vatandaşlar bulunan bu hidrokarbonun ne olduğunu ne işe yaradığını ve hangi alanlarda kullanıldığını araştırmaya başladılar.

Erdoğan, “Ülkelerin ispatladıkları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Dünyada son bir asırdır yaşanan hiç bir karmaşa, savaş, kaos, çatışma, çekişme yoktur ki gerisinde öyle yahut böyle enerji hesabı yatmasın. Petrol ve doğalgaz sahalarının kontrolü ve güvenliği için yeri geldiğinde binlerce kişiyin canının hiçe sayıldığı vahşi bir düzen kurulmuştur. Bir damla petrolü, oluk oluk akan insan kanından daha kıymetli gören bu gayri insani düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir.” diye konuşmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu