Başvurular

HGS İptal İşlemleri Merak Edenlere Duyurulur !

HGS İptal İşlemleri Merak Edenlere Duyurulur !, başvurular bölümümüzde HGS İptal İşlemleri Merak Edenlere Duyurulur ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. HGS İptal İşlemleri Merak Edenlere Duyurulur ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

HGS İptal İşlemleri Merak Edenlere Duyurulur !

HGS iptal işlemleri nasıl yapılır düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere bu paylaşımımızda HGS iptal etme aşamalarını teker teker söz edeceğiz ve sizlerde kısa adı HGS olan Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili detaylı bilgiye sahip olacaksınız. HGS iptal işlemlerinden bahsetmeden önce dilerseniz HGS nedir ona bakalım.

HGS İptal İşlemi Nasıl Yapılır ? Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Nedir ?

HGS yani bi hayli hızlı geçiş sistemi, ülkemizde ki ücretli geçişle sağlanan otoyol köprü gibi alanların kullanım fiyatlarınin temassız olarak ödenmesini sağlayan bir ödeme sistemidir. Amaçlanan ise otoyol ve köprü gibi yoğun kullanılan yerlerde ödeme sırasında oluşacak kuyrukları önlemektir. Bunun yanında hem araç sahiplerine hem de ödeme noktasında ki görevliler için büyük kolaylık sağlanmış olmaktadır.

Hızlı geçiş sistemini tanımladıktan ve kullanılmaya başladıktan sonra çeşitli nedenlerden dolayı HGS iptal işlemleri yapılabilmektedir. Aracın satılması bundan dolayırin başında gelmektedir. Peki Hızlı geçiş iptal ettirme nasıl yapılır şimdi de ona bakalım.

HGS İptal İşlemleri Nasıl Yapılır ?

HGS iptal işlemleri PTT merkez ve iş yerlerinden yapılabilmektedir. Size en yakın PTT şubesine giderek bu işlemlerinizi halledebilirsiniz. Lakin PTT şubesine gitmeden önce bilmeniz gereken bir kaç önemli nokta bulunmaktadır. Dilerseniz şimdi de onlara bakalım ve uymanız gerekenleri anlatalım.

Öncelikle PTT şubesine giderek HGS iptal başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu forma iptal edilecek HGS numarasını ve araç plakasını yazmalısınız. Lakin önceden alınmış bir cezanızın olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Daha sonra bu borç karşınıza yüksek bir miktarda geri gelebilir.

İptal işlemini yaparsanız kartınızda bulunan bütün bakiyeyi bir ay içinde PTT şubelerinden geri alabilirsiniz. Tabi kart ücreti hariç. Kart ücreti geri ödenmemektedir. Lakin eğer iptal işleminizi yeni bir araç aldığınızdan dolayı yapıyorsanız bu durumu doldurduğunuz formda belirtmeniz durumunda 30 gün beklemenize gerek kalmadan yeni Hızlı geçiş kartınıza aktarmanız olabilecekdür. Yani kullanıcıların aklında bulunan Hızlı geçiş iptal edilince içinde ki para ne olur sorusu bu biçimde yanıt bulmaktadır.

Eğer kartınızı bir banka aracılığıyla temin ettiyseniz ve otomatik ödeme talimatı verdiyseniz bankanızı arayarak otomatik ödeme talimatınızı iptal edebilir ve içeride ki bakiyenizi 10 gün içinde geri alabilirsiniz. En son bilmeniz gereken nokta ise kartınızı askıya alma işlemidir. Dilerseniz ” Plaka sıfırlama ” işlemi yaparak kartınız bir sonra ki araç için saklayabilir bu sayede kart fiyatınızin yanmasının önüne geçebilirsiniz.

HGS iptal başvurusu işlemleri ile ilgili  bilmeniz gereken önemli noktalar bu kadar. HGS iptali, HGS iptal dilekçesi dışında başka bir yöntemle yapmanız olabilecek değildir. HGS iptal etme Online işlemlerle olabilecek değildir. E devlet üzerinden de iptal etmeniz yine olabilecek değildir. Bizzat kendiniz PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

HGS Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

HGS müşteri hizmetleri numarası 0 850 460 60 60 veya 444 1 788 arayarak da bilgi almanız olabilecekdür. HGS ceza detaylarınıze de http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden varabilirsiniz. Dilerseniz de e devlet üzerinden ceza detaylarınız varsa sorgulayabilirsiniz. Hızlı geçiş iptal edilmezse sizden sonra aracı alan birinin cezaları da siz değerli okurlarımıza yansıyabilir. Bundan dolayı aracın devrini ve HGS iptalini en kısa bir sürede yapmanız faydanıza olacaktır.

HGS Nereden Ve Nasıl Yüklenir ?

HGS kartınızı PTT şubelerinden. banka kuruluşlarından ve karayolları giriş çıkış noktalarından elde etmeniz ve yardım almanız  olabilecek. Eğer araç size ait ise ruhsat ve kimlik belgeniz yeterli olacaktır. Eğer araç ticari bir maksatla kullanılıyorsa aracın ruhsat ve temsil belgesinin bulunması gerekiyor. Eğer araç kiralık ise bu durumda ruhsat ve kira anlaşmasinin yanınızda bulunması gerekmektedir.

HGS Cezası Nereden Ödenir ?

HGS cezalarını PTT şubeleri aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

PTT’ye Gitmeden HGS İptali Yapılabilir Mi ?

PTT’ye gitmeden HGS iptali ne yazık ki söz konusu değildir. Hızlı geçiş  iptal işlemleri için muhakkak PTT şubelerine gitmeniz ve iptal dilekçesini doldurmanız gerekmektedir. HGS iptal numarası yani müşteri temsilcisi ile iptal etme şansınız da bulunmamaktadır.

HGS ile akıllara takılan birden çok soru olduğunu bilinmekte. Bunlardan bir diğeride eğer cam kırılırsa HGS etiketinin ne bulunacağı sorusu. HGS etiketi eğer zarar görmemişse camdan sökülüp yeni cama yapıştırmanız olabilecek. Tabi eğer zarar görmemişse.

Akıllara takılan bir diğer soru ise HGS’nin devri. Eğer araç satılmışsa bu durumda HGS’nin devri söz konusu olmayacak ve yeni bir HGS etiketi almanız gerekecektir.

HGS iptal ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlerle muhakkak paylaşın.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu