Başvurular

Hes Kodu Nasıl Alınır ? En Pratik Yöntemler İle !

Hes Kodu Nasıl Alınır ? En Pratik Yöntemler İle !, başvurular bölümümüzde Hes Kodu Nasıl Alınır ? En Pratik Yöntemler İle ! ile ilgili sizleri aydınlatalım.. Hes Kodu Nasıl Alınır ? En Pratik Yöntemler İle ! ile alakalı ayrıntıları paylaşımımızda bulacaksınız.

Hes Kodu Nasıl Alınır ? En Pratik Yöntemler İle !

İçerik gizle
1Hes Kodu Nedir ?
2HES Kodu Nasıl Alınır ?

2.1a) SMS İle HES Kodu Alma
2.2b) E Devlet Üzerinden HES KODU Alma
2.3c) Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma
3Paylaşım Süresi Nedir ?
4HES Kodu İle İlgili Genel bilgiler

HES kodu nasıl alınır siz değerli okurlarımıza HES kodunun ( hayat eve sığar ) ne olduğunu anlatmak istedik. Yurt içi seyahat işlemlerinde zorunlu hale gelen bu HES kodu nedir ? Nasıl alınır ? birlikte bakalım.

Hes Kodu Nedir ? 

HES kodu yurt içi ulaşım yada seyahatlerinizde güvenle yolculuk yapmanız için T.C Sağlık Bakanlığı aracılığıyla zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. Bu kod ile gerekli kontroller sağlanacak ve risk taşıyan bireylerin tespiti olabilecek olacak. Bu kod ile yolcuların COVİD 19 yönünden herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı tespit edilmiş olacak , bu takip ile hastalığın kontrolü bir nebze de olsa kolaylaşacaktır.

Eğer olduğunuz ulaşım aracında Covid 19 hastalığı taşıyan biri varsa bu size bildirilecek ve bu bireylerin toplu taşım araçlarını kullanmalarının önüne geçilecektir. HES kodlarınızı istediğini zaman paylaşabilir istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Bu kodlar sağlık bakanlığı servisleri aracılığıyla sorgulatılarak risk taşıyıp taşımama durumunuza göre toplu taşım araçlarına alınacaksınız. Bu kod aracılığıyla riskli bireylerin hastalığı bir başkasına bulaştırma riski büyük miktarda kalkacaktır.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

HES kodu nasıl alınır sorusunun aslında birden fazla cevabı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi SMS ile HES kodu alma ,e devlet üzerinden HES kodu alma ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alma. Şimdi gelin bunları sıra sıra gözlemleyelim.

a) SMS İle HES Kodu Alma

SMS ile HES kodu almak için aşağıda bulunan adımları sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir:

HES yazıp boşluk bırakın sırasıyla T.C. Kimlik numaranızı, Kimlik kartınızın ön yüzünde ki seri numarasının son 4 hanesini ve bu kodu paylaşmak istediğiniz gün sayını yazarak 2023’e yollamanız gerekmektedir. Yaptığınız bu işlemden sonra size HES kodunuz SMS ile iletilecektir.

Örnekle anlatmak gerekirse Ayşe hanım İzmir-İstanbul arası uçakla seyahat edecek ve 20 gün geçerli bir HES koduna ihtiyacı var. Bu durumda Ayşe hanımın yollayacağı SMS şu biçimde olacaktır..

12345678901(t.c. kimlik numarası) 1234(seri no son 4 hanesi ) 20(gün sayısı) yazıp 2023’e yollaması gerekmektedir.

Burada hatırlatmamız gereken önemli bir nokta var. Diyelim ki uçuşunuza 5 gün var. Bu durumda 7 gün daha fazla geçerli bir kod almalısınız. Yani uçuşuna 5 gün kalan biri 12 günlük bir HES kodu alması zorunludur. Eğer kişi paylaşım zamanını kendisi belirlemezse bu durumda HES kodu bir yıl geçerli olacaktır.

b) E Devlet Üzerinden HES KODU Alma

HES kodu e-devlet üzerinden de alınabilmektedir. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

1- https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme linkine tıklıyoruz.

2-Kimliğimi şimdi doğrula diyerek T.C. kimlik numaramız ve E devlet şifremizi doldurarak giriş yapıyoruz.

3-Sağ üst köşede bulunan Yeni HES kodu kısmına tıklıyoruz.

4-Açılan sayfadan “Kendi adıma ” yada “18 yaşını doldurmamış çocuğum adına” seçeneklerden birini seçiyoruz.

Burada bir parantez açmak gerekiyor. 18 yaş altı HES kodu nasıl alınır diye merak eden binlerce okurumuz var. Bu adıma geldikten sonra eğer kendi adınıza HES kodu üretecekseniz ” Kendi Adıma ” eğer 18 yaş altı çocuğunuz için HES kodu alacaksanız 18 yaşını doldurmamış çocuğum adına seçeneğini seçmelisiniz. 18 yaş altı HES kodu nasıl alınır anlattıktan sonra kaldığımız yerden devam edelim.

5-Kendi adıma HES kodu seçeneğini seçtikten sonra ileri diyoruz.

6-Açıklama kısmına dilerseniz HES koduna isim verebilirsiniz. Daha sonra altta bulunan Geçerlilik zamanını belirliyoruz. “Süresiz”  ve “Süreli ” alternatiflerinden birini seçiyoruz.

İleri diyoruz ve karşımızda HES kodumuz. Eğer süresiz seçerseniz 18 ay 18 gün gibi bir süre vermektedir.

HES kodu alma e-devlet üzerinden nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. HES kodu e-devlet üzerinden

c) Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden HES Kodu Alma 

Sağlık bakanlığından HES kodu nasıl alınır sorusu soranlara büyük kolaylık sağlanmış ve Android  ve İOS üzerinden uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama aracılığıyla rahatlıkla HES kodu alabilirsiniz. Peki nasıl alınır ? Sırasıyla bakalım.

1-Öncelikle Android uygulaması üzerinden https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr uygulamasını indiriyoruz.

2-Yükle diyerek uygulamayı yüklüyoruz.

3-Uygulamayı açıyoruz ve telefon numaramızı giriyoruz ve kod gönder diyoruz.

4-Gelen kodu alakalı yere yazarak giriş diyoruz.

5- Konum servislerini aç diyoruz ve gerekli izinleri veriyoruz. Daha sonra da Bluetooth servisini aktif ediyoruz ve gerekli izni veriyoruz.

6-Ana sayfadan dilerseniz HES kodunuzu oluşturabilir dilerseniz de HES kodlarınızı sorgulayabilirsiniz.

Peki yabancılar HES kodu nasıl alır ? sualinin yanıtı da burada aslında. Yabancılarda buradan HES kodu üretebilirler. Ayrıca 06 Haziran 2020 tarihinden bu yana Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Misal verilecek olursa; TUR – Pasaportta altı çizildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.

Paylaşım Süresi Nedir ?

Paylaşım süresi aldığınız yada talep ettiğiniz HES kodunun geçerlilik zamanını beyan eder.  Eğer uçak yolculuğunuzda kullanacaksanız bu HES kodunu mutlaka 7 gün fazla almalısınız. Yani süreyi fazladan 7 gün belirlemelisiniz. Eğer SMS ile kod almaya çalışır ve süre kısmını boş bırakırsanız 18 ay 8 gün olarak belirlenecektir.

HES Kodu İle İlgili Genel bilgiler

  • Tüm yurt içi uçak yolculuklarında ve otobüs yolculuklarında zorunludur.
  • Eğer tatile gidiyorsanız HES kodunuz gidiş gönüş biletinizi kapsayacak biçimde olmalıdır.
  • 0-2 yaş içinde ki çocuklar için HES kodu zorunlu değildir.
  • Kıbrıs uçak yolculuklarında HES kodu zorunlu değildir.

Yurt Dışından Türkiye’ye Gelecekler HES Kodu Alacak Mı ?

Eğer yurt dışından Türkiye’ye yolculuk yapacaksanız yolculuktan önce HES kodu almanıza gerek yoktur.

65 Yaş Ve Üstü HES Kodu Alması Gerekiyor Mu ?

29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge ışığında, Seyahat İzin Belgesine sahipseniz veya Genelge kapsamı içinde gösterilen şartlara sahipseniz şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuk yolculuklarına katılabilirsiniz. Seyahat İzin Belgenizin bunun yanında HES kodu da almanız gerekmektedir.

Bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza HES kodu nasıl alınır anlatmaya çalıştık. HES kodu nasıl alınır sorusunun tek bir cevabı yok. Bunun için değişik yöntemler bulunmaktadır. Sizlerin de aklına takılan sorular varsa bizlere yorum bölümünde yazabilir HES kodu nasıl alınır yazısına eklemek istedikleriniz varsa bizlerle paylaşmanızı beklemekteyiz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu