Sağlık

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Kaç Olmalıdır?

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Kaç Olmalıdır?, sağlık bölümümüzde Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Kaç Olmalıdır? ile alakalı bilgi aktaracağız.. Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Kaç Olmalıdır? ile merak ettiğiniz tüm yanıtlar makalemizde

Hemoglobin Nedir? Hemoglobin Kaç Olmalıdır?

Hemoglobin, demir yönünden zengin kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Akciğerlere girmiş olan oksijen kanda bulunan hemoglobine yapışır, hemoglobinde oksijeni vücuttaki dokulara taşımaktadır.

Akciğerlere girmiş olan oksijeni vücuttaki dokulara taşıyan hemoglobindir. Bundan dolayı hemoglobin çok önem taşımaktadır.

Hemoglobin nedir:

Hemoglobinin normal değeri erkeklerde ve kadınlarda değişiklik göstermektedir. Erkeklerde hemoglobinin normal değerleri desilitrede 13,5 ile 17,5 gram aralığındadır. Kadınlarda hemoglobinin normal değerleri desilitrede 12 ile 15,5 gram içinde bulunmaktadır. Çocuklar için hemoglobin değerleri yaş ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir.

Kişinin hemoglobin değerinin yaş ve kilosuna göre normal değerinin altında olması durumudur. Hemoglobinin düşüklüğüne anemi denir. Anemi tek tür değil çeşitleri bulunmaktadır.

Anemi çeşitleri nelerdir:

Anemi çeşitleri bu biçimde sıralanabilir.

Anemi temel olarak kanamaya bağlı olsa da farklı nedenleri de bulunmaktadır.

Bu nedenler nelerdir:

Aneminin nedenleri bu biçimde ifade edilebilir. Ayrıca önceden anemi geçirmiş olmakta risk taşımak manasına gelmektedir.

Kan tahlili neticesinde cinsiyet, boy ve kiloya göre normal değerlerinden yüksek olması durumudur. Hemoglobinin yüksekliği nadir görülen hastalıklar içinden polisitemi sebebidir. Vücudun çok fazla alyuvar yapmasına ve kanın normalden kalın olmasına neden olmaktadır. Bu durum pıhtılara, kalp krizine ve felçlere sebep olabilir. Tedavi edilmez ise yaşam boyu süren hastalıklara sebep olabilir.

Yüksek hemoglobinin nedenleri nelerdir:

Hemoglobin değerinin normalden yüksek olmasının nedenleri bu biçimde sıralanabilir.

Source: Medicinenet / Labtestsonline / Medicalnewstoday

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu