Müşteri Hizmetleri

Havaş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Havaş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası, müşteri hizmetleri bölümümüzde Havaş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ile alakalı bilgiler paylaştık. Havaş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası yazımızın detayları..

Havaş Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Havaş çağrı merkezi numarası ile ilgili bilgi almak istiyorsanız makalemize inceleyebilirsiniz. Makalemizde Havaş müşteri hizmetleri numarası ile iletişim telefonu üzerinden Havaş şikayet hattına ulaşabilirsiniz. Havaş müşteri hizmetleri direk bağlanma üzerinden işlemlerinizi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Havaş, Türk Hava Yolları’nın öncülüğünde 1958 senesinde kurulmuş yer hizmetleri sağlayan firmadır. Havaş, günümüzde yerli yabancı ünlü havayollar şirketine yer hizmetleri ve ikram servisleri faaliyetleri vermektedir. Havaş’ın havaalanına gidecek ve havaalanından şehir merkezine gidecek yolcuları için otobüs hizmeti bulunmaktadır.

Havaş’ın servis noktaları şöyledir; Adana, Ankara, Antalya, Bodrum, Çeşme, Dalaman, Elazığ, Gaziantep, Gazipaşa, Hatay, Hopa, İstanbul Atatürk Havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İzmir Kayseri Konya Malatya Ordu – Giresun Samsun Sivas Şanlıurfa Trabzon.

Havaş Çağrı Merkezi Numarası

Havaş, havayolu firmaları için yer hizmetleri ve taşımacılık faaliyetleri yürütme işini üstlenen Türkiye’nin bu husustaki ilk kuruluşlarındandır. Özellikle şehir merkezi ile havalimanı içinde yolcu taşımacılığı faaliyetleri ile uçuş öncesi ve sonrası yolcular için büyük avantaj sağlar. Kargo, yük kontrolü ve bagaj gibi birden çok hususta da sağladığı hizmetler ile senelerdır milyonlarca yolcunun güven noktası haline gelmiştir. Web sitemizden rahatlıkla ulaşılabileceği gibi 0850 222 0 487 numaralı hattan da gerekli tüm bilgilere ulaşmak bi hayli kolay. Çağrı merkezimize ulaşarak aklınıza takılan tüm soruları sorabilir ve uçuşunuza 24 saat kala servis saatleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Havaş çağrı merkezi numarası üzerinden bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Havaş Müşteri Hizmetleri Numarası

Tüm sorularınız için, 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerimize 0850 222 0 487 numaralı hattan ulaşabilir yahut [email protected] adresinden e-mail yolu ile bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de bir çok havalimanında faaliyetlerini sürdüren Havaş ile bulunduğunuz havalimanındaki alakalı departmanına ulaşmak için ise web sitemizdeki iletişim bölümüne göz atmanız yeterli. Web sitemizden gerekli tüm numaralara ulaşabilme kolaylığı sunarken şikayet ve önerilerinize de her zaman açığız. Ayrıca mobil uygulamamızı indirebilir ve aklınıza takılan tüm sorulara oradan da yanıt bulacaksınızdır. Öneri, istek ve şikayetlerinizi Havaş müşteri hizmetleri numarasıüzerinden rahatlıkla iletebilirsiniz.

Havaş Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Yolcularına verdiği değerle bilinen Havaş; web sitesi, mail adresi ve mobil uygulaması ile her daim yanınızda. Tüm Türkiye’de, saat fark etmeksizin 0850 222 0 487 numaralı hattı tercih ederek müşteri hizmetleri ile doğrudan bağlantı kurabilirsiniz. Servis saatleri, kargo bilgisi, bagaj konusu ve daha nice hizmetimiz ile alakalı tüm sorularınızda aktif ulaşım kanallarımız ile hizmetinizdeyiz.

Müşteri kitlesi büyüdüğü için Havaş müşteri hizmetlerine direk bağlanma en kısa bir sürede çözüm sağlamaktadır.

Havaş Şikayet Hattı

Tüm faaliyetlerimizle hizmetinizde olduğumuz gibi Havaş olarak sorun ve şikayetlerinizde de her zaman yanınızdayız. Sorun ve şikayetlerinizi bildirmek için 0850 222 0 487 numaralı hattımızı kullanabilirsiniz. Web sitemizdeki alakalı numaralar ve mail kutumuzun tüm önerilerinize açıktır. Size en iyi hizmeti sunmak, her gün bir adın daha ileriye gidebilmek ve bütün poblemlerinıza çözüm bulmak için tüm iletişim kanallarımızla yanınızdayız. Müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçerek sorununuzu en kısa bir sürede çözümleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Şikayetlere kalıcı çözümler üretmeyi amacı olan Havaş müşterileri için poblemlerinı aktarabilecekleri Havaş şikayet hattı telefonunu aktif olarak çalışır durumda tutmaktadır.

Havaş’ın 444’lü bir çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Çağrı merkezine 7/24 varabilirsiniz. Bu çağrı merkezi aracılığıyla Havaş servis noktaları ile ilgili detaylı bilgi alabilir, kalkış saatlerini öğrenebilir; istek, soru, öneri ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Havaş Çağrı Merkezi İletişim Telefon Numarası
0850 222 0 487

Arama Kelimeleri: havaş iletişim bilgileri, havaş telefon no, havaş irtibat tel, havaş canlı destek, havaş müşteri temsilcisi, havaş şikayet hattı, havaş müşteri hizmetleri numarası, havaş çağrı merkezi numarası, havaş iletişim numarası, havaş çağrı merkezi, havaş müşteri hizmetleri direk bağlanma

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu